To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Co Polacy myślą o powrocie Tuska do polskiej polityki? Wyniki sondażu

fot.: News4Media

Były premier nie zdecydował, czy wraca do Polski, ale już wiemy, jak do tej sprawy podchodzą Polacy. Nie wszyscy wierzą, że Donald Tusk zmieni krajową scenę polityczną.

O tym, że były szef rządu i były lider Platformy Obywatelskiej rozważa mocne zaangażowanie się w sprawy krajowe słychać od dawna. Plotki na ten temat podsyca sam Donald Tusk, który w niedawnym wywiadzie dla TVN24 mówił, że jest "gotowy zrobić wszystko, aby Platforma nie przeszła do historii". W poniedziałek polityk spotkał się obecnym przewodniczącym PO Borysem Budką i jeszcze przed tą rozmową przyznał, że chce podyskutować o wzmocnieniu Platformy i opozycji sejmowej w Polsce.

Kto czeka na Tuska?

O ewentualny powrót Donalda Tuska pracownia IBRiS, 11 czerwca, zapytała 1000 osób. Radio Zet opublikowało wyniki tych badań. Okazuje się, że 34,9 procent respondentów ocenia, że powrót byłego premiera sprawi, iż notowania Koalicji Obywatelskiej wzrosną. Aż 42,5 procent odpowiadających uznaje, że nie będzie miało to znaczenia, a 22.7 proc. nie ma w tej sprawie opinii.

W PiS sceptyczni

Oczywiście bardziej na powrót Tuska do polityki czekają zwolennicy opozycji. 53 procent z nich uważa, że były lider PO wesprze KO i poprawi to jej notowania. Innego zdania jest 36 proc. ankietowanych, a 12 proc. zapytanych nie ma zdania.

Jeśli chodzi o wyborców Zjednoczonej Prawicy, nastroje są mniej optymistyczne, bo tylko 19 proc. osób ocenia, że Tusk pomoże KO. Aż 71 proc. zwolenników PiS i jego koalicjantów stwierdziło, że nie przyniesie to efektu, a 10 proc. nie ma zdania na ten temat.

Co ciekawe, najwięcej osób które wierzą, że obecność Tuska na scenie krajowej oznacza wsparcie dla KO, jest na lewicy. Wśród tych, którzy zagłosowali na lewicową koalicję w 2019 roku, 66 proc. widzi zbawienny wpływ byłego premiera. Takich wyborców KO jest nieznacznie mniej, bo 65 procent.

Komentarze (10)

Jak chcemy się o tym dowiedzieć, to sobie poczytamy Interię, WP, albo inny Onet. Nie musimy czytać nowin.

Jak chcemy się o tym dowiedzieć, to sobie poczytamy Interię, WP, albo inny Onet. Nie musimy czytać nowin.

Napisz to, zniewieściały pajacyku, jeszcze ze trzy razy.

Tusku wracaj.

Czy towarzysze radzieccy Putina proponowali małemu kulawemu führerowi z Żoliborza i jego bandzie narodników pisbolszewików użycie wojska przeciwko strajkowi kobiet?

Nienawidze PISu
Kocham PO i Tuska

Byłem w dupie PO I Tuska i tam widziałem twoją miłść PiS. bolszewiku.Czekisto. Jako gówno byłbyś uzupełnieniem tych wyjątkowych miejsc. A właściwie już jesteś

O tyn że jesteś gorliwym przeciwnikiem PiSu wszyscy już wiedzą , o tym że jesteś zboczeńcem kochającym PO i Tuska właśnie się dowiadujemy. Ciekawe czy Tusk już o tym wie? Do tej miłości musi się przygotować np. musi kupić wazelinę , bo takiego wielkiego kutasa jak ty nie pomieści w odbycie. Bo tam Tusk ma twoją MIŁOŚĆ

Tfusk precz,oby już się zutylizował.

Ryży i graefin von Haende hoch zusammen do Bundestagu.