To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Co na święto niepodległości?

Co na święto niepodległości?

Koncertem z okazji Święta Niepodległości, który odbył się w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, rozpoczęły się tegoroczne obchody Święta Niepodległości. Co jeszcze nas czeka?

Główne uroczystości święta odbędą się we wtorek (11 listopada) na Placu Ratuszowym.

 


W najbliższy poniedziałek (10 listopada) o godz. 15.00 w Muzeum Historii i Militariów - oddziale Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze (ul. Sudecka 83) odbędzie się wernisaż wystawy I wojna światowa a sprawa Polska. Ekspozycja przygotowana została ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Zielonej Górze z siedzibą w Drzonowie, Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddziału w Jeleniej Górze oraz Pana Władysława Stasienki.
Wystawę podzielono na dwie części. Pierwsza opowiada ogólnie o przebiegu I wojny światowej oraz o dziejach jeleniogórskich jednostek wojskowych biorących w niej udział.
Druga część ekspozycji ukazuje wysiłek polityczny i militarny społeczeństwa polskiego, który doprowadził do odzyskania niepodległości przez Polskę w listopadzie 1918 roku.
Zwiedzający będą mogli obejrzeć oryginalne fotografie, dokumenty, odznaczenia i pamiątki wojenne oraz zabytki uzbrojenia, umundurowania i oporządzenia wojskowego armii biorących udział w konflikcie.
Wystawa będzie czynna do kwietnia 2015 r.

 

Komentarze (2)

Nie będzie jakiś marszy w słusznej sprawie i ...chociaż małej nawalanki z przyczyn patriotycznych ? :) ...ale kicha, pała dla organizatorów ! ;)

oj Rymcuś - tak się bawią tylko w Warszawce - pseudopatrioci...