To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Co czwarty maturzysta nie zdał egzaminu

Co czwarty maturzysta nie zdał egzaminu

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała dzisiaj (5 lipca) wyniki tegorocznych matur. Każdy maturzysta od godz. 8.30 mógł sprawdzić, czy zdał i na ile procent. Znane są dane z Dolnego Śląska. Jest gorzej niż wynosi średnia krajowa.

Na Dolnym Śląsku do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych egzaminu maturalnego w terminie głównym 2021 roku (w maju) przystąpiło 17 641 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (liceów ogólnokształcących i techników). Z tego 11 087 uczniów to maturzyści z liceów.

Wyniki na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk jest jednym z regionów, w których matury poszły najgorzej. Maturę na Dolnym Śląsku zdało w pierwszym terminie 71,6 proc. uczniów (to 12 630 maturzystów). Podobna zdawalność - oscylująca wokół 72 proc. - była w województwach: lubuskim i pomorskim warmińsko-mazurskim. Gorzej było tylko w województwach zachodnio-pomorskim i kujawsko-pomorskim, gdzie egzamin maturalny zdało 70 proc. uczniów.

8,3 proc. (około 1,4 tys.) dolnośląskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego z więcej niż jednego przedmiotu. Oni nie mogą przystąpić do egzaminu poprawkowego.

Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu Piotr Świędrych mówi, że uczniowie tradycyjnie mieli największe problemy z matematyką. 20 procent abiturientów, czyli ponad 3,5 tysięcy maturzystów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu. Egzamin zaplanowano na 24 sierpnia.

Nieco lepiej wypadliśmy pod względem średniej dla języka angielskiego. Średni wynik 77 proc., a to o jeden procent więcej niż w skali kraju.

Dolnośląskim maturzystom najgorzej poszło z WOS-u (średnia ilość punktów 25 na 100), fizyki i geografii (31 na 100). Z tych przedmiotów porównywalny wynik mieli uczniowie w całej Polsce. Średnią naszego województwa ratują licea ogólnokształcące, gdzie zdało 79,7 proc. osób, podczas gdy w technikach to tylko 57,9 proc. maturzystów.

Za kilka dni będą znane dokładne dane, jak poszło jeleniogórskim maturzystom

Komentarze (12)

A kto powiedział że musi być 99,9%.
To jest wina rodziców bo widzą w swoich dzieciach geniuszy . Życie zweryfikuje tych co zdali ,mają szansę awansu tylko ci co za młody już należą do którejś z partii lub są kościółkowi.

Proponuję tym którzy nie chcą się uczyć karierę w seminariach katolickich i zakonach kobiecych. Tam matura to bzdura.

Jaka szkoła - a właściwie nowe "słuszne" tendencje w edukacji, tego rządu - takie wyniki! Nie ma co zwalać na epidemię (choć i ona nieco się przyczyniła do regresu), ale na "światłą" reformę edukacji przez obecną władzę, a będzie jeszcze gorzej, za ministra Czarnka! Tematy maturalne były tak proste, że gdyby były za moich czasów, zaliczenia były by stuprocentowe!

To i tak nieźle. Oceny były napewno mocno zawyżone. Cały ten lokdałn najwięcej krzywdy wyrządził właśnie młodym, w drugiej kolejności seniorom. Tyle, że u nas seniorów od dawna ma się w zapomnieniu.

Jak ktoś nie nauczył się nawet na 30% to mu nic nie pomoże. Lekcje w szkole były, pomimo lockdownu. W każdym razie u mojego dziecka. Ale jak przyznali się potem w klasie, zalogowani na lekcji byli wszyscy, tylko niewiele osób uważało (trzeba było zrobić herbatę, śniadanie, paznokcie, pograć, pospać). To i teraz takie wyniki.
Trzeba się uczyć cały czas w szkole, a nie ostatnie miesiące przed maturą!!!

Wiadomo CZERWONA DOLINA i jej GENIUSZE. Dzieci Czerwonej nadzwyczajnej sekty co to ponoć są świetnie wykształceni, nowocześni i są AWANGARDĄ EUROPY i to do nich ma należeć przyszłość naszego świata. Teraz wiecie dlaczego w CZERWONEJ DOLINIE od zawsze wybierani są przypadkowi ludzie do władz NASZEGO MIASTA i dlaczego tak świetnie w Czerwonej Dolinie się dzieje. Poparcie dla klik, sitw, i szemranych koterii. PO/KO-PSL-SLD-TYN-KGB to wszystko jedna sitwa tylko dla niepoznaki i dla zmyłki postawili przed sobą inne literki. Daliście i dajecie się na to nabierać od dawna. Pamiętajcie....Ta sama klika kolesi i szemranych układów. Taka prawda Pani Basiu. NIESTETY.

Zaraz będziecie mieli naoczny przykład takiego właśnie NOWOCZESNEGO, ŚWIATŁEGO GENIUSIA, niejakiego CZEKISTY. Nie wiadomo czy śmiać się czy płakać. Na takich cymbałów dajecie się nabierać. Ale jaja. Ale jaja.

Nowoczesna partia-- TVN--przewodzi i Władimir Putin wraz z Angelą Merkel za pieniądze przewożone w reklamówkach i pudełkach po butach. Polska miała być tanią siłą robocza dla BOGATYCH NIEMIEC a Polacy mieli pracować za głodowe wynagrodzenia w świątek, piątek i niedziele.Ale coś nie wyszło i poszło nie po ich myśli i DLATEGO TAKIE DZIKIE WYCIE. Teraz wicie. Teraz rozumicie towarzysze.

I będzie bo to kraj rządzony przez klerykalno wsiowe towarzystwo . Kopiemy kanał,po co ? za te pieniądze można zbudować fabrykę czy nawet mieszkania na wynajem .My budujemy a duńczycy inwestują w mieszkania .
Prezydenci krajow azjatyckich czy afrykańskich otwierają nowoczesne zakłady pracy a u nas PAD otwiera dzwon.

Zdalne nauczanie przyniesie nam rzesze świetnych prezydentów niczym elektryk bolek

Wolę posłuchać elektryka prezydenta niż doktora prawa.

No jasne,że elektryk POpiera elektryka Bolesława...