To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Ciekawe odkrycie w Wieży Zamkowej

Ciekawe odkrycie w Wieży Zamkowej

Lista urzędników i władz miasta z połowy XIX wieku, porównanie cen zboża, budżet miasta, zdjęcie planu Jeleniej Góry i szereg innych ciekawych dokumentów znajdowały się w kapsule czasu. Odkryto ją podczas remontu Wieży Zamkowej.

- Znaleźliśmy ją w trakcie demontażu masztu, na którym znajdowała się kula – mówi Bogusław Trafikowski, kierownik budowy remontu Wieży Zamkowej. - Okazało się, że w środku jest tuba.
W niej szereg dokumentów sprzed 130 lat i starszych.

- Dawni mieszkańcy Jeleniej Góry przekazali dla potomnych dokumenty, z których możemy dowiedzieć się, jak wyglądało miasto przed laty – mówi prezydent Marcin Zawiła.
Co takiego było w kapsule?

- Przekazano gazetę „Poczta z Karkonoszy”. Przyznam, że widzę ją po raz pierwszy – mówi M. Zawiła.

W kapsule były też zestawienia urzędników i radnych miasta Jeleniej Góry, pochodzące z 1888 i 1898 roku.
Są w nich nazwiska burmistrzów i osób kierujących departamentami i wydziałami miasta. - Mamy tutaj dokument, który można nazwać budżetem miasta. Z podziwem patrzę na ten budżet, to opracowanie ma dwadzieścia kilka stron – mówi M. Zawiła. Dzisiaj budżet Jeleniej Góry to kilkusetstronicowe opracowanie.

W kapsule były też dwa krótkie rachunki. Na nich informacje, jakie były ceny zboża na rynku jeleniogórskim. Wyszczególniono m.in. pszenicę, żyto. Są ceny najwyższe, średnie i najniższe.

- Ciekawym dokumentem jest zestawienie kapitałowe kasy oszczędnościowej jeleniogórskiej z dochodami i kapitałem, od roku 1842 – mówi prezydent. - Oprócz tego mamy obwieszczenie z roku 1842 o pomocy dla najbiedniejszych, czyli pomocy społecznej w Jeleniej Górze. Można dowiedzieć się, jak były wydatkowane pieniądze. One były wydatkowane prawdopodobnie z przychodów czy zysków z prowadzenia tej kasy oszczędnościowej.

Jest też maszynopis, który został dołożony do kapsuły w 1934 roku. W nim informacja, że w wyniku burzy pioruna została zniszczona metalowa flaga, która stanowiła zwieńczenie wieży i przedstawiała figurę jelonka. Prywatna firma wykonała nową i ją tam umieściła. - To oznacza, że w roku 1934 kapsuła została otwarta i ten dokument tam dołożono – dodał M. Zawiła.

Niezwykle cennym dokumentem jest zestawienie imienne osób, które kierowały wówczas miastem, pochodzące z roku 1843. - To najtrudniejszy w czytaniu dokument, bo pisany ręcznie gotykiem. Jest dowodem, że kapsułę zaczęto wypełniać w roku 1842 czy 43 i sukcesywnie dokładano do niej kolejne dokumenty – wnioskuje prezydent.
Jest też zdjęcie planu miasta z roku 1898.

Znalazcy podkreślają, że materiały przechowywane przez ponad sto lat są w bardzo dobrym stanie. Były schowane w metalowej tubie i obłożone papierem nasączonym tłuszczem. - W różnych wieżach znajdujemy podobne kapsuły. To bardzo dobre miejsce, trwałe archiwum. Dokumenty nie są zniszczone ani przez temperaturę ani przez szkodniki – mówi Bogusław Trafikowski.

Co miasto zrobi z tym odkryciem? - Na pewno dokumenty zostaną przekazane do Książnicy Karkonoskiej, aby je zeskanować na specjalnym sprzęcie. Skany zasilą zbiory Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej. Każdy mieszkaniec będzie mógł sobie poczytać te dokumenty – mówi M. Zawiła. - Potem oryginały najprawdopodobniej przekażemy do archiwum. Chcielibyśmy natomiast przygotować nową kapsułę.

W niej miałyby się znaleźć m.in. egzemplarze lokalnych gazet. Pojawił się problem, jak zarchiwizować np. materiały radiowe czy telewizyjne.
Dziennikarz Polskiego Radia Wrocław Piotr Słowiński zapowiedział, że zainwestuje w pendrive i zamieści tam materiały w wersji elektronicznej. - Udostępnię miejsce także innym – zadeklarował.

Czy przetrwają próbę czasu, tak jak papier? O tym już się raczej nie dowiemy.

 
 
Ciekawe odkrycie w Wieży Zamkowej
Ciekawe odkrycie w Wieży Zamkowej
Ciekawe odkrycie w Wieży Zamkowej
Ciekawe odkrycie w Wieży Zamkowej
Ciekawe odkrycie w Wieży Zamkowej
Ciekawe odkrycie w Wieży Zamkowej
Ciekawe odkrycie w Wieży Zamkowej
Ciekawe odkrycie w Wieży Zamkowej
Ciekawe odkrycie w Wieży Zamkowej
Ciekawe odkrycie w Wieży Zamkowej
Ciekawe odkrycie w Wieży Zamkowej
Ciekawe odkrycie w Wieży Zamkowej
Ciekawe odkrycie w Wieży Zamkowej
Ciekawe odkrycie w Wieży Zamkowej
Ciekawe odkrycie w Wieży Zamkowej

Komentarze (8)

Nie dawni mieszkańcy Jeleniej Góry, ale miasta Hirschberg. Dokumenty dotyczą państwa niemieckiego. Tutaj natomiast przdstawia się to tak, jakby nie zauważono tego, że zmieniło się państwo i naród który tu zamieszkiwał. Zdanie o pomocy najbiedniejszym , czyli pomocy społecznej w Jeleniej Górze nie ma sensu, bo to nie była Jelenia Góra, tylko niemiecki Hirschberg. Gdyby nie II wojna światowa nikt by o Jeleniej Górze nie słyszał. Nie tylko w tym artykule, nie tylko w NJ zauważyć można zawłaszczanie pozytywnych faktów, historycznych, czy dokonań które miały ścisły związek z państwem niemieckim.
Przy takim zapale redaktorów lokalnych piśmidełek niedługo dowiemy się, iż nawet Bismarck był polakiem.

piorun strzeli w wieżę i dane na pendrive przepadną

Aristo, Ty chyba jesteś duchem związany z Gomułką jeszcze. Człowieku, czy uważasz, że autor nie wie, iż miasto było wtedy niemieckie? Zauważyłem, że ciągle czepiasz się red. Zapory. Masz obsesję na jego punkcie? To da się leczyć!
I jeszcze jedno: gdyby nie twoi rodzice, o tobie też nikt by nigdy nie słyszał.

to jest tajemnica lasu

Nie mam zapory przed Zaporą, ale przed każdym nierzetelnym, czy nawiedzonym dziennikarstwem. Olo, skoro zauważyłeś tylko tyle polecam wizytę u okulisty.

rozbawiło mnie zdanie "zainwestuje w pendrive". naprawde skala tego wydatku daje podstawę użycia słowa "zainwestuje"? może po prostu kupi. poza tym niezły problem będą mieć nasi następcy za 100 lat, bo co tu zrobić z tak archaicznym urządzeniem

To co tam jest powinno tam pozostać,
można coś dołożyć ,ale nie w formie elektronicznej tyko klasycznie na papierze.