To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Chopin na jazzowo

Chopin na jazzowo

Już dziś w jeleniogórskiej filharmonii niezwykły koncert chopinowski. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej wspólnie z gwizdami polskiej estrady prezentować będzie Chopina na jazzowo! Taki sam koncert zabrzmi jutro w w Bolesławcu.

To kolejne muzyczne wydarzenie, zorganizowane w ramach Obchodów 200 Rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w Jeleniej Górze. Piątkowy koncert w jeleniogórskiej sali rozpocznie o godz. 19.00. W sobotę 6 listopada muzycy wystąpią o godz. 16.00 w Bolesławieckim Ośrodku Kultury.

Za pulpitem dyrygenta stanie specjalista od nietypowych muzycznych wyzwań i rozrywkowych brzmień klasyki - Stanisław Fiałkowski (na zdjęciu). Wraz z jeleniogórską orkiestrą na scenie wystąpią także Anna Serafińska (vocal), Zbigniew Namysłowski (saksofony), Jacek Namysłowski (puzon), Paweł Tomaszewski (piano), Dariusz Ziółek (bass), Adam Buczek (perkusja) oraz zespół wokalny VOICE FACTORY. Oba muzyczne wieczory słowem poprowadzi Andrzej Więckowski.

Koncerty zapowiadają się ciekawie nie tylko ze względu na ich oryginalny program. W gronie wykonawców są postaci gwarantujące niebanalne wrażenia muzyczne. Stanisław Fiałkowski umyka wszelkim klasyfikacjom. Wszechstronny kompozytor i aranżer muzyki jazzowej, współczesnej, teatralnej i przede wszystkim ceniony dyrygent od lat podróżuje po najróżniejszych scenach koncertowych i festiwalowych z jedynymi w swoim rodzaju propozycjami. Przy ich realizacji współpracuje z wybitnymi artystami. Anna Serafińska ma w dorobku współpracę z większością znakomitości polskiego jazzu. Od wielu lat sama zaliczana jest też do ich grona. Obok utytułowanej laureatki wielu prestiżowych jazzowych konkursów wokalnych stanie jeden z najsłynniejszych polskich saksofonistów. Zbigniew Namysłowski! Jego muzyka to unikalny konglomerat jazzu, folkloru, rocka i klasyki spowity charakterystycznym, indywidualnym brzmieniem. Puzonista Jacek Namysłowski to syn Zbigniewa, który oprócz intensywnej współpracy z ojcem idzie też własną ścieżką kariery artystycznej koncertując ze swoimi zespołami. Paweł Tomaszewski zaliczany jest do najzdolniejszych polskich pianistów jazzowych młodego pokolenia. Raptem 27-letni artysta ma na koncie wiele głównych nagród festiwalowych. Wykłada też na Akademii Muzycznej w Katowicach. Basista Dariusz Ziółek koncertuje i nagrywa z największymi gwiazdami p polskiej sceny jazzowej i bluesowej.

Adam Buczek poza działalnością koncertową zajmuje się także edukacją muzyczną,. Jest wykładowcą perkusji na wydziale jazzu i rozrywki katowickiej uczelni. Zespół Voice Factory nawiązuje do spektakularnych osiągnięć słynnej polskiej jazzowej grupy wokalnej Novi Singers, która przed laty nagrała a capella kilkanaście najbardziej popularnych utworów Chopina. Płyta z tym właśnie materiałem wydana została w wielomilionowym nakładzie, a Novi Singers zyskali pozycję jednego z najlepszych zespołów wokalnych świata. Z okazji tegorocznego jubileuszu chopinowskiego, podobnego bardzo trudnego muzycznego wyzwania podjęła się grupa młodych wokalistów z chóru Senza Rigore działającego przy Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Na potrzeby projektu „Chopin 2010” z właśnie z tej formacji wyłoniono 12-osobowy zespół Voice Factory. Wyboru utworów Chopina i ich aranżacji dla Voice factory dokonał Waldemar Parzyński – wolalista, aranżer i lider Novi Singers. Został on kierownikiem artystycznym przedsięwzięcia, jakiego podjęli się młodzi wrocławscy wokaliści, którzy wystąpią też w najnowszym chopinowskim projekcie przygotowywanym przez Filharmonię Dolnośląską.