To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Ceremonie pożegnań w sobieszowskim „Muflonie”

Ceremonie pożegnań w sobieszowskim „Muflonie”

Od 18 października w MDK „Muflon” w Jeleniej Górze – Sobieszowie trwa „VIII Międzynarodowy Festiwal Folkloru - Tradycja inspiruje. Ceremonii pożegnań”. Festiwal jest kontynuacją cyklu, w ramach którego dwa lata wcześniej odbywały się imprezy związane ceremoniami zaślubin, a rok temu z ceremoniami narodzin. Tegoroczny festiwal potrwa do 21 października.

Imprezę rozpoczęły się wczoraj warsztaty dla dzieci ze szkół podstawowych „Śladami tych, którzy odeszli” oraz wernisaże pokonkursowych wystaw: „Pożegnanie“ (malarstwo), „Nekropolie polsko-czeskiego pogranicza“ (fotografia), „Moja rodzina – moja przeszłość, moja przeszłość – moja rodzina“ (prace plastyczne).

Na czwartek 19 października zaplanowano warsztaty i wykładudla młodzieży licealnej „Tradycje i źródła obrzędów pogrzebowych w kulturze”. Poprowadzi je dr hab. Piotr Grochowski – folklorysta i kulturoznawca, adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wykład będzie ilustrowaną zdjęciami i nagraniami opowieścią o tradycyjnych wierzeniach ludowych związanych ze śmiercią i przodkami. Z kolei ekspert z Czech opowie jak zagadnienia te wyglądają po drugiej stronie granicy. Tego samego dnia, o godz. 17.00 wernisaż wystawy fotografii Ewy Andrzejewskiej – „Artyści ludowi – wiejskie płaczki”. Wystawa jest swego rodzaju hołdem dla artystów ludowych, wśród których swoje miejsce miały wiejskie płaczki, wspierające rodzinę podczas trudnej chwili pożegnania krewnych z członkiem rodziny. Po wernisażu odbędzie się panel dyskusyjny „Przeszłość Dolnego Śląska i ludzie, którzy już stąd odeszli – czy i dlaczego powinniśmy o nich pamiętać”. Uczestnicy panelu będą rozmawiać o pamięci tych, którzy odeszli w kontekście kulturowym mirjsca, w którym żyją, ze szczególnym uwzględnieniem polsko-czeskiego dziedzictwa kulturowego, wzajemnych wpływów, relacji i reminiscencji.
W piątek, 20 października, organizatorzy zapraszają na warsztaty pieśni pogrzebowych dla młodzieży licealnej, które poprowadzi muzyk z Lubelszczyzny – Paweł Grochocki (śpiew). Zajęcia będą z jednej strony próbą oswojenia się z tematyką śmierci i umierania i okazją do refleksji na temat własnej śmiertelności, z drugiej zaś pozwolą zapoznać się z bogatym i niezmiernie ciekawym materiałem muzycznym, który był i wciąż jest wykonywany w czasie pogrzebu. Na warsztaty złożą się ćwiczenia z zakresu śpiewu tradycyjnego, emisji głosu, artykulacji dźwięku i współbrzmienia w grupie.
Piątkowy wieczór (godz. 18.00) to premiera spektaklu Teatru „Karawana” – „Ceremonie śmiertelne” w reżyserii Tadeusza Rybickiego. Widowisko muzyczno-poetyckie oparte na ludowych tekstach dotyczących motywu pożegnania składać się będzie z cyklu opowieści inspirowanych codziennością polskiej wsi.
Na finał w sobotę, 21 października, o godz. 19.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sobieszowie odbędzie się koncert „Dusza z ciała wyleciała”. Wystąpią: zespół Sybiraczki i Kresowianie, Chór Ekumeniczny z Karpacza pod batutą Bernarda Stankiewicza oraz wielokrotnie nagradzany duet: Grochocki – Odorowicz. W repertuarze chóru znajdzie się m. in. „Lacrismosa” W. A. Mozarta, „Kto los swój złożył” J. S. Bacha czy gospelowe „When The Stars Begin to Fall”. Z kolei duet Grochocki-Odorowicz zaprezentuje tradycyjne pieśni pogrzebowe oraz pieśni o śmierci zaśpiewane in crudo. Materiał muzyczny stanowią pieśni pochodzące z przekazu ustnego lub nagrań archiwalnych, głównie z Lubelszczyzny i wschodniej części Polski. W warstwie tekstowej usłyszymy słowa, których zmarły/zmarła wypowiedzieć już nie może.
Szczegółowe informacje na temat poszczególnych wydarzeń oraz artystów znajdują się na stronie www.festiwalfolkloru.pl

PROGRAM

18.10.2017r. (środa)

godz. 9.30-12.30
warsztaty dla dzieci – „Śladami tych, którzy odeszli“

godz. 16.00-18.00
otwarcie wystaw prac konkursowych: „Pożegnanie“ (malarstwo), „Nekropolie polsko-czeskiego pogranicza“ (fotografia) „Moja rodzina – moja przeszłość, moja przeszłość – moja rodzina“ (prace plastyczne)

19.10.2017 r. (czwartek)

godz. 9.30-11.30
warsztaty dla młodzieży licealnej – „Tradycje i źródła obrzędów pogrzebowych w kulturze“

dr hab. Piotr Grochowski

„Dusza z ciała wyleciała. Tradycyjne wierzenia i obrzędy związane ze śmiercią”

Wykład będzie ilustrowaną zdjęciami i nagraniami opowieścią o tradycyjnych wierzeniach ludowych związanych ze śmiercią i przodkami. W centrum tej opowieści znajdą się różne formy dziadów będące obrzędowymi realizacjami idei obcowania żywych ze zmarłymi.

dr filoz. Jiří Sajbt

„Ceremonie pogrzebowe w Czechach wczoraj i dziś”

Joanna Krawietz

„Cmentarz ewangelicki w Szklarskiej Porębie i inne tajemnice”

godz. 17.00-18.00
otwarcie wystawy Ewy Andrzejewskiej – „Artyści ludowi – wiejskie płaczki“

godz. 18.00-19.30
panel dyskusyjny dla dorosłych – „Przeszłość Dolnego Śląska i ludzie, którzy już stąd odeszli – czy i dlaczego powinniśmy o nich pamiętać?“

20.10.2017 r. (piątek)

godz. 10.00-12.00
warsztaty pieśni pogrzebowych dla młodzieży licealnej

godz. 18.00
spektakl Teatru „Karawana“ – „Ceremonie śmiertelne“

21.10.2017 r. (sobota)

godz. 19.00-20.30
finałowy koncert pieśni pogrzebowych w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sobieszowie