To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Budują stadion na Polanie Jakuszyckiej

Fot. ORG

Na ukończeniu jest budowa narciarskiego stadionu na zawody Pucharu Świata w narciarstwie biegowym w Szklarskiej Porębie. 17 i 18 lutego na Polanie Jakuszyckiej zobaczyć będzie można światową czołówkę biegaczek i biegaczy. Na zawody do Szklarskiej Poręby przyjeżdża rekordowa liczba sportowców z 24 krajów.

Na Polanie Jakuszyckiej wybudowane zostały już trybuny oraz wioska zawodnicza. Narodowe ekipy zjeżdżają od niedzieli. Pierwsza do Szklarskiej Poręby przyjechała Justyna Kowalczyk. Czy w Polsce uda się jej odzyskać utraconą koszulkę liderki Pucharu Świata?

- Wierzę, że tak właśnie będzie. Pani Justyna od lat mówiła, że chciałaby wystąpić na polskiej ziemi w zawodach międzynarodowych. Szklarska Poręba jako jedyna miejscowość w Polsce ma trasy i wystarczającą ilość śniegu, aby takie zawody przygotować. Cieszymy się z tego, że właśnie u nas będziemy świadkami wielkiej rywalizacji, jaką w tym sezonie obserwujemy podczas Pucharu Świata– powiedział Grzegorz Sokoliński burmistrz Szklarskiej Poręby.

Aby można było przeprowadzić zawody rangi Pucharu Świata trzeba było wybudować niemal całą infrastrukturę. To kontenery na szatnie dla zawodników i serwis narciarski oraz trybuny.

Oprócz tego trzeba było zmodernizować całą sieć energetyczną czy telefoniczną. Koszty organizacji zawodów tej rangi są wyższe od skoków narciarskich, a wpływy z biletów nawet o 70 procent niższe.

- Kilka lat temu ówczesny minister sportu obiecywał, że Polana Jakuszycka zostanie rozbudowana. Powstały nawet plany, z którymi pojechałem na kongres FIS i przekonałem, że możemy zrobić takie zawody. Z tych planów nic nie zostało zrealizowane, ale to dobrze– mówi Jacek Jaśkowiak przewodniczący Komitetu Organizacyjnego. - Dzisiaj już wiemy, czego tak naprawdę potrzebujemy. Polana Jakuszycka na pewno wymaga inwestycji, ale budować trzeba w taki sposób, aby infrastruktura służyła przez cały rok: narciarzom i rowerzystom, zawodowcom i amatorom.

Trasy biegowe w Szklarskiej Porębie mają wielką zaletę, którą jest śnieg leżący na nich od listopada do maja. W ostatnich latach ze względu na brak śniegu w innych miejscowościach, w ostatniej chwili przenoszono zawody na Polanę Jakuszycką. Ale oprócz tego trasy w Szklarskiej Porębie to przede wszystkim miejsce uprawiania sportu przez tysiące amatorów. W sezonie zimowym, podczas weekendów i ferii spotkać tu można tysiące narciarzy. Biegówki są coraz bardziej popularne, tymczasem brakuje toalet, szatni na przyzwoitym europejskim poziomie. Stowarzyszenie Bieg Piastów nie jest wstanie samodzielnie udźwignąć kolejnych inwestycji.

- Szklarska Poręba wspomaga jak może to co się dzieje na Polanie Jakuszyckiej. Jednak tu potrzeba decyzji na szczeblu krajowym. Jeśli mamy taki skarb narodowy jak trasy biegowe, które służą i zawodnikom i amatorom, a do tego mamy jeszcze gwarancję śniegu, to trzeba to wykorzystać. W Szklarskiej Porębie można organizować nie tylko zawody Pucharu Świata w biegach, ale również w biathlonie, pod warunkiem, że podjęte zostaną inwestycje. Miasta i Stowarzyszenia Bieg Piastów nie stać samodzielnie na tak wielki wydatek, który służyć będzie całemu krajowi -mówi burmistrz Grzegorz Sokoliński.

Rozbudowa Polany Jakuszyckiej to nie tylko kwestia inwestycji związanych z postawieniem nowym budynków z szatniami, toaletami czy strzelnicy sportowej. To także konieczność budowy parkingów, których brakuje w każdy weekend. Trzeba też poszerzyć trasy, aby móc rozgrywać zawody ze startu wspólnego. Zawody Pucharu Świata w narciarstwie biegowym w Polsce rozgrywane są po raz pierwszy. Międzynarodowa Federacja Narciarska jest zainteresowana promocją tego sportu, a w Polsce z każdym rokiem zwiększa się grupa uprawiających tę dyscyplinę. A ponieważ najlepsze warunki śniegowe są właśnie w Szklarskiej Porębie, więc na Polanie Jakuszyckiej można spotkać najwięcej amatorów. W weekendy ten sport uprawia kilka tysięcy osób.

Ze względu na organizację zawodów Pucharu Świata przez najbliższy tydzień nie będzie można parkować i trenować w rejonie Polany Jakuszyckiej (do środy można parkować w rejonie Polany Maliszewskiego). Narciarski ślad założony jest na szlakach w rejonie Orla, Chatki Górzystów, Cichej Równi, a także na trasie z Białej Doliny w kierunku Polany Jakuszyckiej zarówno dołem przez Czerwonak jak i górą pod Wysokiem Kamieniem. W sumie do dyspozycji dla biegaczy przygotowanych jest ponad 30 km tras biegowych.

IMG_2765.jpg
IMG_2767.jpg
IMG_2768.jpg
IMG_2770.jpg

Komentarze (5)

To będą chyba najuboższe zawody Pucharu Świata, polana i cała "infrastruktura" kwalifikują się co najwyżej do lokalnych zawodów.
Ale niech tam, zawsze to szansa na ponowne obietnice następnych ministrów i innych kacyków.

i znowu malkontent. Ludzie skąd u was taka frustracja

ano stąd że płaci się coraz wyższe podatki, a dla przeciętne Kowalskiego nic się nie zmienia. Jeśli za coś płacę to w zamian coś chcę otrzymać!!! Idę do sklepu płacę za chleb to dostaję chleb, a tutaj ? co dostaję ??? co roku coraz wyższy podatek np. od nieruchomości coraz wyższy, a w zamian nie widzę istotnych zmian, wręcz przeciwnie te ich inwestycje m.in. za podatki odbijają się czkawką bo to fuszerka, a bo to utrudni potem komuś życie te ich udogodnienia. A widzieliście stawki w JG za 2012 ??? Od powierzchni mieszkalnych – 0,65 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej, za wyjątkiem zajętych
na potrzeby mieszkalne, w których zastosowano ogrzewanie elektryczne, gazowe,
olejowe, wiatrowe i słoneczne, dla których stawka wynosi – 0,32 zł od 1 m2
powierzchni użytkowej.

Skąd to zróżnicowanie ??? PROEKOLOGIA ??? Czym się kierowała rada ustalając te stawki ?? Przecież energia elektryczna nie jest ekologiczna, w końcu powstaje z kotłów opalanych paliwem stałym, a olejowa jest ekologiczna ??? nie sądzę. Przecież wielu mieszkańców korzysta z dawnego PEC'u (obecnie EKO) opalane też paliwem stałym ale spełniać muszą przynajmniej te same normy co elektrownia !!! No więc dlaczego mają płacić wyższe stawki ????????????? Bo co ?? taki kaprys miała rada ?? Tzn że już widzicie kogo wybraliście, zapewne niejeden z nich ma ogrzewanie elektryczne, olejowe czy inne podlegające pod niższy podatek. Niech się wytłumaczą z tego. Co nimi kierowało ?

Taka infrastruktura w zupełności wystarczy, a potem niech ją sobie zabiorą. I niech zostawią Jakuszyce takimi, jakie są.

szkoda ze jestem "Polakiem".... dobrze ze w tym kraju juz nie mieszkam bo czytajac te komentarze "chlam" poprostu chce sie ....

ciesze sie ze wkoncu cos organizuja w regionie.

powodzenia