To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Budżet przyjęty. Zobacz, ile wydadzą i na co

Budżet przyjęty. Zobacz, ile wydadzą i na co
Budowa obwodnicy południowej to jedno z największych zadań inwestycyjnych na ten rok. Inwestycja ma zakończyć się w czerwcu. Fot. ROB

Przychody to prawie 368 milionów złotych, wydatki – 425 milionów. Deficyt budżetu wyniesie prawie 57 milionów złotych. W większości miasto chce go sfinansować z emisji obligacji (54,5 mln złotych). Co powstanie w najbliższym roku w Jeleniej Górze?

W budżecie na 2012 rok ponad 145 milionów złotych zostanie przeznaczonych na inwestycje. Z inwestycji drogowych największą będzie dokończenie budowy obwodnicy południowej (27 milionów złotych), 4,1 mln złotych zaplanowano na budowę odcinka ulicy Spółdzielczej (łącznik do Lubańskiej), po 1,8 mln złotych na przebudowy ulic Wyczółkowskiego i Osiedle Robotnicze. Milion złotych przewidziano w budżecie na wybudowanie łącznika od ulicy Nowowiejskiej do powstającej obwodnicy południowej. Droga ma powstać w okolicach Pałacu Paulinum.
Powstaną 4 nowe wiaty przystankowe na przystankach: Małcużyńskiego w kierunku centrum, na Sudeckiej „Stary Cmentarz” i „Nowi Cmentarz” w kierunku centrum oraz na przystanku „Agnieszkowska” przy ul. Michałowickiej, w stronę Sobieszowa. To w sumie niewielki wydatek, rzędu 120 tys. złotych.
W tym roku zostanie wykonana dokumentacja techniczna na przebudowę ulicy Wojska Polskiego. To oznacza, że sama przebudowa miałaby nastąpić w najbliższych latach.
Z inwestycji w turystykę prawie 35,5 miliona złotych przewidziano na dokończenie budowy Term Cieplickich, 8,7 mln złotych na remont zespołu pocysterskiego w Cieplicach. To inwestycje już trwające, nowością będzie budowa ścieżki rowerowo-rolkowej o długości 2 kilometrów (3,4 mln złotych, w tym 2,9 mln złotych to dotacja unijna).Na drugi etap monitoringu przeznaczono 1,5 miliona złotych, ma być skierowany głównie na turystyczne rejony miasta.
Prawie 1,2 mln złotych zostanie przeznaczonych na termomodernizację obiektów użyteczności publicznej w mieście (budynki urzędu miasta), w tym 350 tysięcy złotych pochodzi ze środków zewnętrznych.
Przewidziano też termomodernizację szkół i placówek oświatowych. Docieplone zostaną m.in. SP nr 2, MP nr 27, MP nr 14, Gimnazjum nr 1, ZSO nr 1, ZSO nr 2, ZSRzArt. Będą też drobniejsze prace w innych szkołach. Ogółem na inwestycje w oświacie w tym roku miasto przewidziało ponad 24 miliony złotych.
Wśród inwestycji jest też renowacja Parku Norweskiego (5 mln złotych) oraz przebudowa stadionu przy ul. Złotniczej (12,7 mln złotych).
To tylko niektóre inwestycje. Należy pamiętać, że podane liczby nie są wartościami inwestycji a jedynie kwotami, jakie miasto zamierza wydać na te inwestycje w 2012 roku.
W tym roku wzrosną wydatki na utrzymanie administracji publicznej, w porównaniu z planem z ubiegłego roku będą większe o 7,4%. Miasto chce wydać na utrzymanie administracji 26,2 mln złotych. W tym dziale zaplanowano jednak wydatki na promocję miasta (450 tys. złotych). Nieznacznie wzrosną (0,7%) wydatki na utrzymanie oświaty i wychowania, kulturę fizyczną i edukacyjną opiekę wychowawczą (wydatki w tych trzech działach to 117,3 mln złotych). Na realizację pomocy społecznej miasto chce wydać 46,4 mln złotych tj. 7,8% więcej niż było to zapisane w ubiegłorocznym budżecie.
Znacznie wzrosną za to wydatki na utrzymanie turystyki. W tym roku miasto planuje wydać 598 tys. złotych, czyli aż o 517 tys. złotych więcej, niż planowano w ub. roku. Skąd tak duży wzrost? Pół miliona złotych przewidziano na nowe zadanie – utworzenie spółki do zarządzania Termami Cieplickimi.