To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Mocny początek festiwalu

Mocny początek festiwalu

Niezwykły koncert przeżyła publiczność, która w piątkowy wieczór, 13 września przybyła do Filharmonii Dolnośląskiej na inaugurację Festiwalu Muzyki Teatralnej. Teatr Chorea z Łodzi zaprezentował adaptację Eposu o Gilgameszu z muzyką Tomasza Krzyżanowskiego.  Koncert na chór, trio jazzowe i kwartet smyczkowy przyjęto burzą oklasków. Partie wokalne wyśpiewano w języku akadyjskim, niektóre z pieśni w  polskim tłumaczeniu.

- Śmiertelność, z którą się mierzymy i którą za wszelką cenę  staramy się przekraczać, jest opowieścią tego mitu. Gilgamesz wybiera się w podróż do zaświatów, żeby wyrwać bogom tajemnice nieśmiertelności... Ten mit ma pięć tysięcy lat, zawiera wszystkie mity, które pojawiają się później – wprowadzał publiczność w tematykę eposu Tomasz Rodowicz z Teatru Chorea – Ale mit, jeśli chcemy z nim rozmawiać, musi  mówić do nas albo my do niego współczesnym językiem. I taką muzykę współczesną napisał Tomasz Krzyżanowski.
Tekst eposu o Gilgameszu, który poszukiwał tajemnicy nieśmiertelności,  zapisany został pismem klinowym na kamiennych tablicach z drugiego tysiąclecia przed naszą erą. Muzyka Tomasza Krzyżanowskiego, inspirowana współczesnymi brzmieniami, odwoływała się także do tradycji Bliskiego i Dalekiego Wschodu Dwunastoosobowy chór, trio jazzowe i kwartet smyczkowy Befane podbili serca jeleniogórskiej publiczności.
To już dziewiąta edycja Festiwalu Muzyki Teatralnej, realizowana przez Stowarzyszenie Teatr Cinema z Michałowic.
- Jak zwykle, zwracamy się w stronę muzyki teatralnej, poszukując w niej świat rytuałów. Jedno z pytań, które powinniśmy sobie zadać, brzmi: według jakiego mitu żyjemy? – mówił Zbigniew Szumski, sprawca festiwalowego zamieszania, podczas inauguracyjnego koncertu.
Tomasz Rodowicz przypomniał publiczności, że Teatr Chorea był gościem... pierwszej edycji Festiwalu Muzyki Teatralnej. Chór zaśpiewał wówczas pieśni antycznej Grecji, pieczołowicie odtworzone z zapisów, które dotrwały do czasów współczesnych.
W niedzielę, 15 września o godzinie 19 w sobieszowskim „Muflonie” kolejna odsłona Festiwalu Muzyki Teatralnej („Małe instrumenty – sztuka hałasu”). W poniedziałek, 16 września, także o godzinie 19, w „Muflonie” zabrzmi  free jazz, a w sobotę, 21 września o godz. 19 (także „Muflon”) zobaczymy realizację video Teatru Cinema i Andrzeja Kopera.