To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Boże Narodzenie po jeleniogóralsku

Boże Narodzenie po jeleniogóralsku

Podobnie jak w zeszłym roku, Jeleniogórskie Centrum Kultury przygotowało dla mieszkańców miasta przedświąteczne spotkania ze sztuką – i to „Sztuką bez Granic“, bo tak nazywa się realizowany od zeszłego roku projekt.  

Już 9 grudnia (wtorek) o godz. 17.00 zapraszamy do Sali Kameralnej JCK, ul. 1 Maja 60, na wykład Tomáša Pilařa pt. Jak w Karkonoszach skrzypce robiono. Usłyszymy kiedy i jak powstawały pierwsze karkonoskie skrzypce, a także czym różniły się te dawne, prymitywne instrumenty od skrzypiec wytwarzanych przez dzisiejszych czeskich lutników.
Jeszcze przed rozpoczęciem Adwentu, od 24 do 28 listopada, odbyły się warsztaty rzemiosła artystycznego dla dorosłych. Grupa 40 uczestników z Polski i Czech tworzyła witrażowe lampiony, ceramiczne zastawy świąteczne i szopki, drewniane anioły i ptaszki oraz druciane misy, koszyki, patery i świeczniki. Powstałe dzieła będzie można zobaczyć podczas Jarmarku Świątecznego po Jeleniogóralsku, który odbędzie się w sobotę i niedzielę 13 i 14 grudnia w godzinach od 10.00 do 17.00 w salach Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. 1 Maja 60. W jarmarku uczestniczyć będą wystawcy z Polski i Czech, oferujący przedmioty wykonane ręcznie przez artystów i rzemieślników, szklane gwiazdki, anioły z przeróżnych materiałów, piernikowe domki, stroiki, zabawki, lniane serwety i ubrania. Wszystkie te piękne rzeczy, świetnie nadające się na prezent albo do ozdobienia domu, sprawią, że Święta będą jeszcze bardziej świąteczne. Oprócz bardziej trwałych dzieł sztuki kupić będzie można także dzieła sztuki kulinarnej – proszę spodziewać się smakowitych wigilijnych pyszności! Jarmark okraszą ponadto występy muzyczne – usłyszymy m.in. zespół Rudawianie oraz chór Głosowanie. Zapraszamy też do podziwiania lasu świątecznych choinek wykonanych z udziałem dzieci z jeleniogórskich szkół i przedszkoli.
Jarmarkowi towarzyszyć będą pokazy rzemiosł artystycznych w wykonaniu polskich i czeskich rzemieślników. Będzie można obejrzeć, jak powstają druciane naczynia, zwierzątka i rzeźby, zapoznać się z ręcznym komponowaniem biżuterii, zobaczyć przędzenie i tkanie z owczej wełny. Chętni będą mogli też spróbować swoich sił i samemu coś wykonać.
Sobotnim zwieńczeniem jarmarku będzie wypał ceramiki raku. Jest to stara i bardzo widowiskowa technika. Pokryte szkliwem przedmioty umieszcza się w rozgrzanym piecu, następnie – rozpalone do czerwoności – wyciąga i wkłada do pojemnika z trocinami. Ogień, dym i odrobina czarów – bo na przykład szkliwo, które wypalone zwykłą metodą byłoby zielone, po wypale raku staje się miedzianozłote.
Sztuka bez Granic to też czeska muzyka. Odbywają się trzy koncerty – 1 grudnia o godz. 19.00 w Klubie Kwadrat w JCK na ul. Bankowej 28/30 zagrał zespół UQ Band, 11 grudnia również o godz. 19.00 w tym samym miejscu usłyszymy Swing Sextet, a 15 grudnia na spotkaniu opłatkowym przewodników sudeckich wystąpi Marta a Rasputin Band.
Okres przedświąteczny to dobry czas, żeby spotkać się z przyjaciółmi i znajomymi, żeby wczuć się w atmosferę Świąt, posłuchać kolęd i pastorałek, zatrzymać się na chwilę, sprawić przyjemność sobie i swoim najbliższym.
Wszystkich Jeleniogórali oraz Turystów serdecznie zapraszamy!
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Więcej informacji: www.jck.pl, tel.: 75 64 23 880 i 881.