Bolesławianin mistrzem świata!

Tomasz Chodyra 26-letni mieszkaniec Bolesławca, członek Aeroklubu Jeleniogórskiego, zwyciężył w prestiżowych międzynarodowych zawodach modelarskich Red Bull Paper Wings!

Światowy finał niezwykłych zawodów organizowanych co trzy lata  rozegrany został w poprzedni weekend w austriackim Salzburgu. O mistrzowskie tytuły i szczególne, lotnicze nagrody w trzech kategoriach walczyło tam 250 zawodników z 83 krajów całego świata. Startujący popisywali się umiejętnościami lotu modeli samolotów wykonanych własnoręcznie z papieru. Trzy konkursowe kategorie to czas lotu, dystans i akrobatyka. W dwóch pierwszych zawodnicy dostają do ręki kartkę papieru o określonej gramaturze, z której składają modele bez użycia jakichkolwiek narzędzi i innych materiałów, dozwolonych w tej trzeciej kategorii.
Tomasz Chodyra wygrał zawody w kategorii akrobatycznej. Są swój  pokaz otrzymał najwyższe noty od wszystkich jurorów, wśród których    obok inżynierów lotnictwa był także znany skoczek narciarski Thomas Morgenstern. Bolesławianin zdobył I miejsce ex aequo z Amerykaninem Ryanem Naccarto, który również zebrał maksymalną ilość punktów od sędziów. Tomasz wyżej oceniony był jednak wyżej  od rywala w eliminacjach do ścisłego finału. Nagrodą za zwycięstwo w mistrzostwach był emocjonujący lot akrobatycznym samolotem teamu Flying Bulls. Podczas poprzedniej edycji zawodów w 2009 Tomasz otarł się o zwycięstwo. Wówczas zajął drugie miejsce.
Aby wystartować w tegorocznym finale, trzeba było zakwalifikować się do wąskiej trzyosobowej kadry narodowej (po jednym zawodniku do każdej z konkurencji) wyłonionej podczas jedenastu eliminacji regionalnych zorganizowanych na terenie całego kraju. Na całym świecie o udział w mistrzostwach walczyło ponad 37 tys. zawodników.