To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Bezruch w galerii

Bezruch w galerii

W „Pasażu Grodzkim” - pierwszej z prawdziwego zdarzenia galerii handlowej w Jeleniej Górze, ciągle pustki. Ostatnio „uciekła” stamtąd kawiarnia „Cafe club” z parteru. Najemcy skarżą się na wysokie czynsze i małe obroty. Na mieście mówi się, że większościowy udziałowiec, legnicka spółka Rank Progress, chce „wykiwać” mniejszościowego udziałowca galerii, Pawła Müllera.

Tym ostatnim informacjom zaprzecza Halina Wyborska, rzecznik Rank Progress.

- To nieprawda. Zresztą jaki interes miałaby w tym spółka? Firma i zarządca galerii skupiają się na tym, by szukać kolejnych najemców powierzchni handlowym w „Pasażu Grodzkim”. Cały czas prowadzimy rozmowy – dodaje.

Paweł Müller potwierdza, że dotarły do niego takie informacje, ale pozostawia je bez komentarza.

Dlaczego jednak atrakcyjny obiekt handlowy w samym centrum miasta nie jest wystarczająco interesujący dla dużych sklepów sieciowych, które z reguły operują w galeriach?

Przyczyną może być okres uruchomienia galerii, który przypadł na czas pewnej dekoniunktury w gospodarce oraz zapowiedź budowy dwóch kolejnych, o wiele większych galerii handlowych w mieście – Focus Mall, między 1 Maja a Kilińskiego oraz galerii na terenie obecnego dworca PKS.

W mniejszych miasta duże sieci handlowe chcą z reguły lokalizować swoje sklepy w galeriach wiodących. A „Pasaż Grodzki” w porównaniu ze wspomnianymi obiektami Parkridge'a i TK Development, czy obiektem powstającym przy Pijarskiej, które mają mieć powyżej 30 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, jest małym obiektem.

Dziś w „Pasażu Grodzkim” jest ośmiu najemców powierzchni handlowych (Mark&Spencer, Reserved, Apart, Douglas, Rossmann, Play, 3xNaj i apteka Arnika). Wkrótce rozpocząć ma działalność centrum fitnessu „Get Fit”.

- Prowadzimy rozmowy z trzema kolejnymi sieciami. Chcemy, by na pierwszym piętrze galerii mogły się ubrać kobiety. Będą tam sklepy z odzieżą i obuwiem – dodaje H. Wyborska.

Tuż po uruchomieniu „Pasażu Grodzkiego” przedstawiciele spółki mówili nam, że zgłaszali się do nich lokalni przedsiębiorcy i handlowcy, ale w galerii handlowej nie można im było zaoferować takich warunków, jak w miejscowym domu towarowym.

Przedstawiciele spółki zasłaniając się tajemnica handlową nie ujawniają, jakie są stawki czynszu w galerii, ale mówi się o 40 euro za metr kwadratowy. Do tego dochodzi opłata marketingowa i opłaty za media oraz pewien procent od obrotu, jeśli najemca przekroczy określony próg.

- Stawki w galeriach handlowych w całej Polsce są podobne. Oczywiście w dużych miastach, w dużych obiektach są wyższe – dodaje H. Wyborska.

Kilka tygodni temu, z dnia na dzień, zniknęła z „Pasażu Grodzkiego” kawiarnia z parteru. Po lokalu zostały meble i cennik, a przy wejściu widnieje informacja „lokal nieczynny”. Podobno pod pretekstem zmiany ekspozycji najemca zabrał w nocy urządzenia gastronomiczne i odjechał.

Całość czytaj w ostatnim wydaniu "NJ".

CZYTAJ TEŻ: Stoisk mniej niż w domu dziecka

Bezruch w galerii

Komentarze (20)

I co sie dziwić jeśli za metr krzyczą sobie po przeliczeniu 160 zł, w końcu Jelenia Góra to nie Wrocław, pozatym dział komercjalizacji w Rank Progresie to jakieś nieporozumienie bo tam na lokalnych przedsiębiorców patrzą jak na jakichś badylarzy sprzedających z łóżka polowego.

a lada dzień pewnie Rosmann sobie stamtąd pójdzie po takim spadku obrotów!!! i juz nie będzie w ogóle po co tam chodzić. A do tego ten koszmarny zjazd i wyjazd parkingowy!!! Gratulacje dla konstruktora!!! Bezmyślny człowiek!!

co to k... jest? kto dopuszcza umieszczanie komentarze nie dotyczące artykułu? !!!!

Ja nie wiem po co w JG jakiekolwiek galerie przecież ludzie nie ma ją na to czasu żeby chodzić i w ogóle zeby co kolwiek kupić w nich wieczna pogoń za pieniądzem którego i tak nie widzimy gdy dochodzi do wypłaty!!!Widocznie otwierają te galerie u nas żeby młodzież miała gdzie chodzic na wagary ;)Galerie otwiera się w miastach bogatych gdzie ludzie są w miare usytułowani a nie wieczna bida z nędzą!!Pomyśleli by wkońcu nad czyms innym jakimis atrakcjami...miał być budowany jakiś tam Aqua Park no i gdzie on jest???Stoi na ul.Pijarskiej garaż w którym nikt nie parkuje :)Lokalizacja tego garażu pożal się pani Boże!!! Wszystko w tej naszej Jeleniej Górze jest zajebiście przemyślane dużo by tu wymieniać ale po co skoro my wszyscy o tym wiem:)

niestety koszty budowy są wysoki a wynajmu jeszcze wyższe a właściciel chce aby koszty zwróciły się po 5 latach szkoda bo wszyscy wiedzą że koszt wynajmu tam jest jak z kosmosu szkoda gadać a po drugie skąd ludzie mają brać kase na zakupy? kogo na to stać?
:unsure:

"pierwszej z prawdziwego zdarzenia galerii handlowej w Jeleniej Górze" ???
no sorry ale
Jak wy możecie pustostany nazywać galerią??
to jest obraza słowa "galeria",
zobaczcie co to słowo znaczy np We Wrocławiu.
śmiechu warte

Ja lubię robić zakupy w galeriach handlowych i chętnie do nich chodzę, ale jak mam chodzić do Pasażu Grodzkiego skoro są tam tylko 2 sklepy odzieżowe?
Gdyby wszystkie powierzchnie przeznaczone na sklepy były wynajęte to chętniej bym tam zaglądała. Pewnie nie tylko ja.

Ha ha ha , najpierw dajcie ludziom prace i godne wypłaty ,to będą klienci w galerii, ludzie ledwo wiążą koniec z końcem i to im brakuje na opłaty i żywność , a co dopiero zakupy w galerii gdzie towary mają astronomiczne ceny.

a co z tą tarasową restauracją na szczycie, będzie otwarta?

ale to jest dziwne a ja widziałem na dami jak pytali o galerię czyli robili sondę to wszyscy mówili że tak dobrze że bedzie że taki dobry sklep jest potrzebny w jeleniej a tu proszę pustki .

A kogo stać by robić tam zakupy skoro mamy w większości pokolenie 1200zł i wielotysięczne bezrobocie w Jeleniej Górze.

a wy tylko narzekacie ze za malo wam placa zebyscie kupowali tam cos. gdyby wam sie chcialo to mielibyscie lepiej. prawda jest taka ze wiele osob jezdzi do wroclawia czy legnicy bo w tej 'galerii' nie ma nic atrakcyjnego. dwa sklepy odziezowe to duzo?

Tytuł powinien brzmieć "Bezruch w Jeleniej Górze" przecież nie tylko ta galeria świeci pustkami wystarczy się przejść ul. Konopnickiej - niegdyś w sobotę pomiędzy 12 a 14-tą był taki ścisk ludzi że nie dało się przejść, ludzie kupowali, gęby były uśmiechnięte a dzisiaj ? Pustki, no i na wspomnianej ulicy i równie reprezentacyjnych bocznych uliczkach co najmniej 5 lokali jest do wynajęcia (oczywiście chętnych brak bo ceny za wynajem są zaporowe)Powiem więcej takie same pustki będą w dopiero co budujących się galeriach bo jak już ktoś napisał wcześniej - tu potrzeba miejsc pracy dla 3000 ludzi i to za 3000 zł na rękę (co oczywiście jest niemal niemożliwe) wtedy może napłyną jacyś ludzie z mniejszych miejscowości ościennych i zastąpią tych co wyjechali do UK lub większych polskich miast.

i już.Jest za mała.Otworzą kolejne to wogóle nikt tam nie zajdzie.Kobieta lubi robić zakupy w dużo większej przestrzeni.A jak ma kase to pojedzie do Wrocławia.A z pasażu grodzkiego Tam to pewnie zrobią mieszkania.

słyszałam od koleżanki że jej znajomy już nie wyrabia.Przez cały dzień nikt nie wszedł do sklepu.

Nie chodzi o to, że obiekt jest mały, bo Galeria Piastów także nie była jakaś potężna zaraz po otwarciu, a ludzi zawsze było sporo, podobnie w Ferio. Normalną rzeczą także jest, że nie które sklepy nie dają rady, bo czynsz wysoki, a ludzi nie ma, ale zazwyczaj ceny czynszu są jakoś dopasowane do miasta, a tutaj muszą być zdecydowanie za wysokie skoro nikt nie chce przyjść.

A Rossmanowi jeszcze spadną obroty przez"ochroniarzy",którzy klientom niemal na plecy włażą.dzięki.ja się też wyniosłam

Byłem tam ostatnio w listopadzie i jedyny pożytek jak z tego miałem to to że sie ogrzałem i nic wiecej