To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Bezrobocie znacznie spadło

Wskaźnik bezrobocia na koniec sierpnia oscylował wokół 9,5%. - To optymistyczne wskaźniki – mówi prezydent Marcin Zawiła.

Bezrobotnych jest obecnie znacznie mniej niż choćby w styczniu tego roku. Wówczas zarejestrowanych było ponad 4 tysiące osób, według danych na koniec sierpnia jest ich 3,5 tysiąca. To wciąż sporo, ale tendencja jest dobra. Bezrobocie w Jeleniej Górze spadło poniżej psychologicznej granicy 10%. Obecnie jest to 9,5%.

– Optymistyczne są też inne wskaźniki – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. Dynamicznie rosną wpływy z podatku CIT (od przedsiębiorstw), rosną też wpływy z podatku PIT (od osób fizycznych). Dochody budżetu miasta z tego tytułu są wykonane za I półroczne z wyraźnym naddatkiem. Podatki te są obiektywnym wyrazem gospodarki, bowiem nalicza się je od zarejestrowanych dochodów.

Komentarze (12)

Znów hurra entuzjazm i propaganda sukcesu! Poziom bezrobocia zmienia się w ciągu roku i każdy to wie, że w miesiącach letnich ze względu na sezonowość wielu prac bezrobocie spada. Ale to nie zasługa władz miasta. Ponadto dochody budżetu za I półrocze trzeba porównać do analogicznego okresu roku ubiegłego, a nie do planowanych! Dopiero wtedy można się "pochwalić", panie Zawiła!

Pan prezydent mówi chyba o swoich znajomych, których zatrudnił- to prawda-bezrobocie wśród nich spadło...

niema to jak propaganda sukcesu, jest tak wspaniale to dlaczego jest tak źle, niech pan prezydent posłucha opinii.....

Pan Zawiła takim przekazem tylko wkurza ludzi. Jego prezydentura to na razie pusty słowopotok. Pogratulować doradcy medialnego ;-)
Do nj24: Czy musicie publikować takie komunikaty bez słowa komentarza? Jesteście dziennikarze czy bezmyślne, niedokształcone przekaziory?

Zabobrzanin - całkowicie popieram. Niestety bardzo mało jest redaktorów, których stać na własny komentarz. Przekalkują polityczną papkę i ok.

bezrobocie spada bo emigracja zarobkowa nadal trwa. ponadto w czasie prac sezonowych zawsze tak jest. proszę podać statystyki na początku roku, a zobaczymy jak się różnią.

wg GUS w roku poprzednim, tj. 2010 w sierpniu w Jeleniej Górze stopa bezrobocia wynosiła 9,8%.

Spadek jest dlatego bo sporo osób jest zatrudnionych na TZW: PRACACH UŻYTECZNYCH" A jak w listopadzie skończy śię sezon na prace użyteczne to zobaczycie że W urzędzie pracy znów W Grudniu przybędzie Bezrobotnych..( Ja sam na takich pracach pracuję.)Bo w( jeleniej Górze znaleść prace :()to Graniczy z CUDEM !!!!!!!!! !

Jeszcze się lato nie skończyło pensjonaty, budowy ,restauracje i sklepiki z pamiątkami pracują.... !!! A co będzie w pazdzierniku listopadzie ... ???????? :0

Ten facet nie wie co mówi.Jest to okres letni gdzie dużo grupa osób pracuje na czarno.Zaczyna się okres zimowy i ci wszyscy wrócą z powrotem do pośredniaka.Nie czarujmy się,miasto upada na tle podobnych miast z Dolnego Sląska wygląda fatalnie.Zamiast do Chin niech jadą do Świdnicy,Bolesławca a nawet do Wałbrzych I ZOBACZĄ JAK TE MIASTA SIĘ ROZWIJAJĄ.Jeżeli się nie ma pojęcia o ekonomii,zarządzaniu czy o histerezie rynku pracy/insider-outsider/

te 9.5%to wyliczenia wzgledem liczby mieszkancow jesli odejmiemy mieszkancow ktozy wyjechali w celach zarobkowych to jaki bedzie procent do tego osoby pracujace dorywczo tylko w sezonie to eyniki okaza sie zenujace jak liczymy to liczmy wszystko a nie tylko PLUSY