To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Będą nowe parkomaty i... ulgi dla kierowców

Od października nie trzeba będzie mieć drobnych, by zapłacić za parkowanie.

Kierowcy aut elektrycznych będą mogli nieodpłatnie parkować w płatnej strefie w Jeleniej Górze – tak wynika z przyjętej we wtorek (26 czerwca) przez radę miejską uchwały. Zmian będzie znacznie więcej: w parkomatach będzie można płacić kartą, na preferencyjnych warunkach będą traktowani właściciele aut o napędzie hybrydowym.

– Pewne udogodnienia dla kierowców funkcjonują już dzisiaj, jak na przykład możliwość płatności za pomocą aplikacji mobilnych – mówi Norbert Łukaniuk, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze. – Przygotowaliśmy kolejne: jedną z nich jest 20 minut bezpłatnego parkowania raz dziennie dla każdego użytkownika drogi.

Będzie się to wiązało z wpisaniem w parkomacie numeru rejestracyjnego pojazdu. Po to, by wydrukować bilet zerowy. – Ale spokojnie – mówi Norbert Łukaniuk pytany o komplikacje. – Bilet ten będzie miał QR kod i będzie można go zachować. Kiedy innego dnia będziemy chcieli wydrukować bilet zerowy, nie będzie trzeba wpisywać numeru rejestracyjnego od nowa. Wystarczy przyłożyć kod ze starego biletu do czytnika, system sam rozpozna nasz numer rejestracyjny i wydrukuje nowy.
Obniżona została też opłata minimalna. Wcześniej wynosiła ona złotówkę. Teraz pierwsze płatne 20 minut (po upływie bezpłatnych 20 minut) będzie kosztowało 80 groszy.
Nowe parkomaty będą umożliwiały płatność kartą, będzie też możliwość zapłacenia w nich tzw. opłaty dodatkowej, czyli w praktyce – kary za brak biletu. Obecnie, jeśli ktoś chciał tego samego dnia zapłacić karę, musiał iść osobiście do biura strefy.
Kierowcy aut elektrycznych z mocy ustawy nie płacą za parkowanie w strefie, ale przygotowano tez specjalną zniżkę dla posiadaczy aut o napędzie hybrydowym. Mogą wykupić abonament – 80 złotych rocznie.
W związku ze zmianami w strefie, zarząd dróg i mostów uruchomi w mieście cztery punkty ładowania aut o napędzie elektrycznych. – Wytypowaliśmy już miejsca. Jedno będzie znajdowało się na placu przy ul. Sygietyńskiego, obok ZUS-u – mówi Norbert Łukaniuk. – Drugie będzie na Placu Kardynała Wyszyńskiego, trzecie to ulica Grodzka. Czwartym jest parking w Cieplicach przy ul. Podgórzyńskiej, obok Parku Norweskiego. Mamy nadzieję, że będą one wykorzystywane, a w miarę potrzeb i rozwoju tego typu transportu będą powstawały kolejne punkty.
Uchwała przeszła nie bez kłopotów. Radny Józef Rypiński zgłosił szereg uwag językowych do projektu. Część z nich była słuszna i dlatego głosowanie tego punktu przesunięto w czasie, aby radny z dyrektorem zarządu dróg i mostów mogli nanieść niezbędne poprawki. Dzięki przyjęciu tej uchwały, wkrótce będzie można ogłosić nowy przetarg na obsługę strefy płatnego parkowania. Opisane nowości mają wejść w życie z dniem 1 października.

Komentarze (31)

Rozumiem, że złodziejskimi abonamentami miasto mieszkańców strefy nadal będzie strzygło jak owieczki....

Rozumiem, że wolisz, by cię strzyżono opłatami zwykłymi i dodatkowymi? Matematyka kuleje? Znasz w ogóle wysokość tych stawek?

Wyobraź sobie, że bardzo dobrze. Zalecam lekturę uchwał obowiązujących w innych miastach...

To proponuję sobie policzyć wysokość opłaty godzinowej, razy 10 h (8-18), razy 5 dni w tygodniu (pn-pt) i razy 4 tygodnie w miesiącu, a potem porównać to z wysokością abonamentu "A", czyli 50 zł/miesiąc i 200 zł/pół roku. Która to stawka swoją drogą nie ulegnie zmianie. Ktoś każe pchać się do centrum z zamieszkaniem?

Kiedy zapanuje sprawiedliwość na kopertach?
Czy to miasto inwalidów w kwiecie wieku? Karki i cizie zajmują miejsca pod marketami .

Ilu jeleniogórzan stać na auto elektryczne za ok 150 ooo złotych? Z drugiej strony czy 2 złote za godzinę parkowania dla kogoś kto owe 150 000 ma na drugie auto, bo posiadanie wyłącznie jednego wobec braku stacji ładowania jest kłopotliwe, jest faktyczną ulgą ?
Popieram " Widzę " w 100% , bo prawdziwi niepełnosprawni, naprawdę chorzy ludzie w tym mieście nie mają łatwego życia, a panowie Radni- bezradni biją pianę i jeszcze za to biorą pieniądze.
Co owa uchwała da 99,99 % jeleniogórzan ?. Dalej będą płacić, dalej będą mieli utrudniony dojazd dosłownie wszędzie. Więc po co ta błazenada ?
Dlaczego tak jest, że od lat domeną naszej władzy jest zwykły kit, ściema i totalne nieróbstwo ?
A ludzie to z taką łatwością kupują...

Na ul.Armii Krajowej parkując na płatnych miejscach parkingowych nie można wysiąść z auta bo przeszkadzają żywopłoty,można zimą podrzeć sobie odzież.Dodatkowo ulicę blokują rodzice odbierający dzieci ze szkoły,pod nosem straży miejskiej.

Nie musisz tamtędy jeździć, ździro z wrocławia! Nikt cię tu nie zapraszał! Wracaj do swojego wrocławia i błagaj o litość waszego prezydenta z po!

Brzydzę się takimi ludźmi, jak ty pod każdą postacią

prawda - straszny kłopot z tym autami które niebezpiecznie zatrzymują się koło szkoły jakby mogli to podjeżdżali by pod same drzwi klasy

To co się dzieje pod szkołą nr 2 na Armii Krajowej w godzinach przyjazdów i odjazdów dzieci , zwłaszcza ok.godz.8 rano to czysty obłęd.Samochody zatrzymują się po obu stronach ulicy , blokują przejazd, często nie kończy się na zatrzymaniu auta, ale są one parkowane często pół metra od krawężnika ,a kierowca znika w szkole.Na ulicy tworzy się zator,bo w zależności od wielkości chcących przejechać aut zdaża się sie ,że szerokość wolnego pasa jest zbyt mała ,aby mogły one przejechać.Na nic zakazy ,znaki drogowe,brak jest jakichkolwiek oznak myślenia, zdrowego rozsądku i , przede wszystkim, zwykłej ,kindersztuby.Mamuśki agresywne jak lwice albo bliżej nam lochy dzika.Przecież podjechać trzeba jak w niedzielę pod drzwi kościoła, grzechem byłoby zrobić kilka kroków więcej-co z pewnością byłoby z korzyścią dla otłuszczonych pociech.A wszystko pod okiem z jednej strony plicji, z drugiej straży miejskiej.Może coś dałoby się coś z tym zrobić?

przepraszam za błąd -zdarza się ,oczywiście.

Locha będzie broniła młode, kiedy dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, a matki będą złe na zwracających im uwagę kierowców, bo muszą zaparkować samochód najlepiej tuż przy bramie i nie dopuszczają argumentu, że można zaparkować kawałek dalej i przejść się z dzieckiem.

Druga kwestia to policja i straż miejska, których komendy znajdują się zaraz obok. Wystarczy wlepiać mandaty, to się może oduczą, że jezdnia nie jest na wyłączność mamusiek, a jej blokowanie nie jest dopuszczalne.

pamiętacie jak to kiedyś było - WSZYSTKIE PARKINGI W JELENIEJ GÓRZE BYŁY BEZPŁATNE AŻ TU PEWNEGO RAZU UPS MAMY PŁACIĆ TAK JAK NA ZACHODZIE A PENSJE ZE ŚREDNIOWIECZA

No to ci promocja się stanie. Aut na prąd i hybrydowych jest promil bo to drogie auta. Dla bogatych gogusiów ta promocja? Typowe zachowanie dla tego miasta.

Rozsądniej i wygodniej dla kierowców - tylko, dlaczego tak późno? Można było chyba "tak" od razu...

Chcecie poprawić jakość powietrze i być eko? Wprowadźcie darmową komunikację, tak jak zrobił Bolesławiec. Aut elektrycznych w JG jest może 5, wliczając w to melexy.

Zaraz znajdzie się jeden pajacyk, który będzie udowadniał, że "darmowy" to nie "darmowy", że za komuny tak było itp. Prawda, sanitaks, pajacu?

Dla kogo te pozorne zmiany skoro samochodów elektrycznych w Jeleniej Górze i okolicy pewnie jest kilkanaście, no może kilkadziesiąt sztuk?!Dlaczego preferencjami nie są obejmowani właściciele samochodów zasilanych LPG i CNG?!

Obojętnie czy parkuje diesel, benzyniak, hybryda czy samochód elektryczny.

Opłata jest za parkowanie i nie należy faworyzować kierowców samochodów hybrydowych i elektrycznych kosztem innych kierowców, których nawiasem mówiąc stać na opłatę miejsca postojowego, skoro stać ich na tak drogie samochody.

....i wyrażam nadzieję, że miasto zlikwiduje płatne miejsca sąsiadujące bezpośrednio z przejściem dla pieszych, z pominięciem obowiązkowych 10 m...

Trzeba ograniczyć populacje jelonki do 33 tys i podnieść OC o 400%. Wtedy parkingi będą za darmo a mieszkanie 3 pokojowe z kuchnią i łazienką w blokowisku będzie można kupić za 50 tys. Populacje można zmniejszyć bardzo łatwo prywatyzując służbe zdrowia przy okazji ją naprawiając. Niestety debile nie chcą mnie słuchać.

Jeszcze zabronic dieslom wjazdu do centrum :)

goold zapomiałes ze polska,niemcy,czechy i wiele innych panstw na dislu stoi - w polsce 95% firm posiada diselki

Kolejne pozorowane dzialania. A w Boleslawcu zmniwjszyli podatki od nieruchomosci i wprowadzili komunikacje miejska ZA DARMO. Nasze Nikodemy Dyzmy chcialy nam dowalic wiekszy podatek od nieruchomosci tylko PIS im na to nie pozwolil

Nawet za parkowanie pod szpitalem nasze Nikodemy Dyzmy nakazali Nas wydoic z pieniddzy. PO-PSL-SLD Czerwona Kotlina. Czas na zmiany Wszyscy Wont.

Jaki ty jesteś nudny z tymi Nikodemami. Oglądałeś chociaż raz? Nie pytam już, czy zrozumiałeś, bo to raczej jasne, że nie. "Nas" piszemy od małej litery - coś ci (tutaj mała litera zamierzona) się obiło o jakimś szacunku, ale nie bardzo wiesz o co chodzi, nie? Teraz sobie poczytaj mojego posta i zniknij na jakieś dwa tygodnie, tłuku.

Tak stefek,chodzicie srać , lać ,kraść papier toaletowy do szpitala .Jak mniemam jesteś pisiorem to idź na plebanię .

Pomysł jak najbardziej popieram. Zrobili Państwo 20 minut bez opłaty - super, bo tak jest na zachodzie, ale dlaczego tylko raz dziennie?

Przecież tu chodzi o zasadę załatw szybko, co masz załatwić i zwolnij miejsce dla innych kierowców. Nikt całego centrum w 20 minut nie obróci, a przecież załatwiamy różne sprawy w różnych miejscach.

Inna rzecz, dlaczego właściciele samochodów elektrycznych nie będą płacić za parking, a posiadacze samochodów hybrydowych będą mieli zniżkę?

Czym oni się różnią od zwykłych posiadaczy samochodów, poza tą różnicą, że ich na takie drogie auta po prostu stać?

Parkują, tak samo, jak inni posiadacze samochodów, a więc powinni tak samo wnieść opłatę.

Opłata w ścisłym centrum powinna być mocno progresywna. 3 cia godzina to już powinno być 5 zł. Czwarta 8 zł a piąta 10 zł. Jak ktoś planuje stać w centrum kilka godzin i blokować miejsca to może zaparkować dalej i taniej.
Zapomnieli o autach na LPG, które mniej smrodzą od hybryd. Ale to nie jest logiczne to jakaś ściema dla lemingów.

No pewnie, każdy parkuje i płaci, bo ma taki kaprys. W centrum załatwia się różne sprawy - od wizyty w banku, w urzędzie, w sądzie po wizytę u lekarza, czy np. pobycie w klinice jednego dnia w KCM.

Fakt, KCM ma parking dla pacjentów, ale jest on tak wąski, że koleżanka wolała zapłacić za parking, niż ryzykować uszkodzenie pojazdu.

Jak widać na powyższym przykładzie, trudno oszacować, ile czasu zajmie załatwienie powyższych spraw. Należy liczyć się z poślizgami, zwłaszcza w sądzie, a także z przedłużeniem rozprawy, nawet, gdy ta rozpocznie się o wyznaczonej godzinie.

Karanie ludzi za to, że załatwiają swoje sprawy dłużej, niż inni jest nie na miejscu. Co byś powiedział, gdyby Tobie przyszło spędzić w urzędzie, w sądzie i in. instytucji kilka godzin? Zapłacił(a)byś z miłą chęcią tyle, ile sugerujesz?