To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Bądź kulturalny w autobusie

Bądź kulturalny w autobusie

Każdy z nas spotyka w środkach transportu publicznego osoby, które niewłaściwie zachowują się, zakłócając spokój, uderzając w komfort innych. Głośne zachowanie, wprowadzanie w osobiste tematy i opinie dużego kręgu współpodróżujących, przez nazbyt swobodne prowadzenie rozmowy telefonicznej, ignorowanie starszych osób, gdy brakuje wolnych miejsc - to najczęstsze przykłady łamania autobusowego savoir vivre'u. MZK rusza z ciekawą akcją „wychowawczą”, pomagają w tym uczniowie Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych.  

W Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych powstały trzy pierwsze plakaty, które będą promować w autobusach MZK kulturalne zachowanie. Pierwszy zachęca do ustępowania miejsca siedzącego osobom starszym, drugi do nierozmawiania w czasie jazdy przez telefon, a trzeci pokazuje, jak korzystać z tzw. gorącego przycisku. Ten ostatni wykorzystany zostanie dopiero wówczas, gdy ustąpią ograniczenia związane z pandemią.

 

- Ze szkołą rzemiosł współpracujemy od dwóch lat i bardzo jesteśmy z tej współpracy zadowoleni - mówi Michał Palewicz, główny ekonomista MZK. - Plakatów, które wyświetlać będziemy na autobusowych monitorach, będzie znacznie więcej. Te które już powstały są atrakcyjnie i nowocześnie rysowane, mają charakter komiksowy i są zabawne.

 

Jeszcze w tym roku w ZSRZA, powstanie figurka jelonka - oczywiście charakterem związana z komunikacją miejską. Ozdobi siedzibę firmy przy ul. Wolności.
 

Komentarze (7)

Swoista dwubiegunowosc wychodzi z uczni szkoły rzemiosł artystycznych.
Zdarzało mi się jeździć autobusem z nimi. Hałaśliwe dzicza uprzykrzająca życie rykiem rapu z telefonów i słownictwem godnym dialogów prosty^^^tutek z sute^^^nerami.
Uczniowie rzemiosł zacznijcie od siebie.

Wszystkich znasz i wiesz, że to ci krzykliwi i wulgarni tworzyli plakaty?

Nikt nie napisał że plakaty tworzyła cnotliwa Zuzka wzdychająca do picia absyntu z Przybyszewskim czy Wyspiańskim.

Przyda się jeszcze jeden: o słuchaniu muzyki w autobusie bez słuchawek. Nie każdy sobie życzy, by go raczono niekoniecznie przyjemnymi dźwiękami.

I jeszcze panowie w brudnych roboczych ubraniach wracający z pracy!

Brawo uczniowie Rzemiosł! Brawo Pani Dyrektor!

Uczniowie "Rzemiosł" powinni zacząć od siebie