To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Będą plany - będą inwestycje?

Będą plany - będą inwestycje?

Zmiana planów miejscowych zagospodarowania przestrzennego ma ułatwić inwestowanie w Jeleniej Górze – uważają władze miasta. Radni przychylili się do tych propozycji. Dla dwóch terenów w Cieplicach i jednego na Zabobrzu powstaną nowe opracowania.

Teren obecnie zajmowany przez Centrum Handlowe Echo na Zabobrzu oraz działki przyległe, które są ją własnością Echo Investment, a także kilka hektarów gruntów gminnych między CH Echo, a dawnym ośrodkiem „Juventuru” - te tereny zostaną wskazane pod lokalizację wielkopowierzchniowych obiektów handlowych.

Co prawda te tereny były już objęte zmianą planu i to w takim samym kształcie, ale poprzednia uchwała została zakwestionowana przez wojewodę. Poszło o kwestie formalne, związane z zapisami w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które w pierwotnej wersji nie zakładało na terenie gminnym lokalizacji WOH. Po podjęciu uchwały przez jeleniogórski samorząd i zakwestionowaniu ich przez wojewodę (uznał on, że skoro studium nie przewiduje takiej lokalizacji, to plan nie może ich wprowadzić), miasto oddało sprawę do rozstrzygnięcia przez sąd administracyjny.

Wtedy wojewoda zasugerował wstrzymanie postępowania, a w tym czasie opracowanie nowego studium, które lokalizację WOH na terenie objętym planem, już uwzględni. I miasto tak zrobiło. W międzyczasie w urzędzie wojewódzkim zmienili się urzędnicy, a gdy miasto zgłosiło, że zmiany w nowym studium są gotowe, wojewoda uznał, że sąd jednak powinien rozstrzygnąć sprawę do końca. Postępowanie zostało wznowione.

Aby nie czekać na rozstrzygnięcie, które może być dla miasta niekorzystne, prezydent zdecydował, by opracować plan dla wspomnianych terenów już na podstawie zmienionego studium. I taką uchwałę podjęła dziś rada miasta.

Samorząd zdecydował także o rozpoczęciu zmian w planie miejscowym zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic Spółdzielczej i Lubańskiej. Duży areał w strefie produkcyjnej jest objęty obowiązującym planem, który ma jednak pewne ograniczenia.

Jednym z nich jest np. wysokość zabudowy limitowana do 12 metrów. Tymczasem firma Dräexlmaier chcąc rozbudować hale produkcyjne o wysokości 17 metrów musiała inwestycję zlokalizować na gruntach sąsiednich, nie objętych planem.

- W zmianie planu założymy pewne wyjątki, zezwalające na wyższą, podyktowaną, na przykład, względami technologicznymi zabudowę. Ale nie oznacza to zupełnego braku ograniczeń – przekonywała Magdalena Kwasiuk, naczelnik wydziału urbanistyki i architektury UM.

Istniejący plan nie dopuszcza na dziś lokalizacji żadnego obiektu bez podłączenia do kanalizacji. Tymczasem nie wszystkie tereny nadające się w tym rejonie do inwestowania będą miały dostęp do miejskiej kanalizacji. Dlatego nowe zapisy mają umożliwić lokalizację pewnych obiektów, dla których możliwe będzie stosowanie indywidualnych oczyszczalni.

Trzecia zmiana zakłada umożliwienie lokalizacji takich obiektów, które znacząco oddziałują na środowisko, a ich budowę musi poprzedzić raport oddziaływania na środowisko. Lista takich inwestycji (branż) jest dziś określona. Idea zmiany polega na tym, by nie wykluczać ich z góry, bo są na wspomnianej liście, tylko umożliwić, jeśli wspomniany raport nie wykaże znaczącego, szkodliwego oddziaływania na środowisko.

Kolejna zmiana planu w Cieplicach dotyczy terenów zajmowanych przez firmę „Astol” między ulicami Sobieszowską, a Langego. Inwestor ma plan budowy tam centrum rekreacji, ale obecne zapisy w planie uniemożliwiają mu, m.in. przekroczenie wysokości zabudowy powyżej 10 metrów. Procedura przygotowania i uchwalenia zmian w planach zajmie około jednego roku.

 
Będą plany - będą inwestycje?
Będą plany - będą inwestycje?
Będą plany - będą inwestycje?

Komentarze (4)

Na rysunku 1. widzę ulicę Legnicką. Gdzie to jest?

Na rysunku 1. jest zaznaczony na czerwono teren C.H. Echo (m.in. Carrefour) oraz tereny za tym obiektem. Ulica Legnicka jest to ulica prowadząca w stronę dawnego ośrodka Juventuru, czyli droga biegnąca do Dziwiszowa.

Zmarnowane lata w jeleniej górze. Nie dasz w łapę to cię urządzą "równiejsi". Nie dla wszystkich równa jest interpretacja "prawa"

I tym sposobem wydział urbanistyki UM blokuje rozwój miejsc pracy dla tysięcy bezrobotnych.