To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Awantura wokół Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych

Awantura wokół Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych

Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych będzie przeznaczony do likwidacji – takie informacje dotarły do jeleniogórskich radnych. Z czego wynikają, ile w tym prawdy? I co tak naprawdę grozi placówce?

Informacje o zamiarze likwidacji od kilku dni elektryzują jeleniogórskich radnych. Jeden z nich, Rafał Piotr Szymański, napisał o tym wprost na facebooku. „Szkoła Rzemiosł Artystycznych - kultowa szkoła z wieloletnią tradycją i wybitnymi absolwentami - do likwidacji” – taki post umieścił w grupie o nazwie Jelenia Góra ponad podziałami.

– To stwierdzenie jest pozbawione podstaw, bo zakłada intencję likwidacji, to znaczy zamiar, którego de facto… nie ma – mówi prezydent Jeleniej góry Marcin Zawiła. – Ta szkoła ma tradycję sięgającą XIX wieku, jest w pewnym stopniu wizytówką Jeleniej Góry, uczniowie jej pochodzą z całej Polski, nawet z Białegostoku, bardzo od nas odległego. Podobnych szkół na Dolnym Śląsku właściwie nie ma, więc plotka o likwidacji jest niemądra.
Skąd się wzięła? Miasto zleciło zewnętrznej firmie opracowanie na temat sytuacji w oświacie. Jedna z plansz dotyczy „nadwyżki pojemności obiektów”. W uproszczeniu – pokazuje, w których szkołach jest więcej wolnego miejsca, a w których jest przepełnienie. Slajd z tej prezentacji zamieszczamy pod artykułem. Najgorzej w tym zestawieniu wypada właśnie szkoła rzemiosł artystycznych. Jest w niej... 581 wolnych miejsc.
– Gdyby miało dojść do likwidacji, to powinniśmy już teraz wystąpić z takim projektem do rady. Takie dokumenty się nie pojawiły, więc to chyba jasne, że nie mamy takich zamiarów – tłumaczy Mirosława Dzika, zastępczyni prezydenta Jeleniej Góry.
Plotki o likwidacji wzięły się stąd, że firma, która przygotowała to zestawienie, przedstawiła pewne sugestie. Jedno z zaproponowanych rozwiązań było takie, by przenieść kierunki, w których kształci szkoła, do innych placówek.
– Zaznaczam, że jest to firma zewnętrzna, która nie zna wszystkich uwarunkowań wewnętrznych. Nie wie, jak ta szkoła jest miastu potrzebna, jaką ma tradycję – usprawiedliwia wnioski firmy M. Dzika.
Ale nie oznacza to, że tematu szkoły nie ma. – Musimy rozważyć coś innego: placówka funkcjonuje w 4 obiektach, które należy utrzymywać. Powstaje pytanie, czy wszystkie obiekty są im niezbędne? – pyta retorycznie M. Dzika. – I jak należy rozłożyć prawidłowo pracę, by optymalnie wykorzystać przestrzeń?
Inna rzecz, że na spotkanie z przedstawicielami firmy, którzy dokonali obszernej prezentacji swojej pracy, przyszło jedynie 4 radnych z 23-osobowej rady. Można powiedzieć, że 6, bo dwie osoby doszły po godzinie.

pojemnosc obiektow.jpg

Komentarze (23)

Likwidacja może nie, ale łączenie szkół to już inna bajka... Tego Miasto nie musi ogłaszać już teraz.

Szkoda, że nie sugerowano likwidacji najdroższej szkoły w mieście. Też kilka budynków. Poziom żaden.
Zagadka - jaka to szkoła podstawowa??
5

Czemu nie. Nie ma dzieci nie ma szkoły. 500 zł nie pomoże. Poziom najmniej istotny. Tak krawiec kraje jak mu materii staje.

Poziom szkoły tworzą jego uczniowie, rodzice i nauczyciele. Nie tylko nauczyciele jakby ktoś nie wiedział albo nie chciał przyjąć do wiadomości.

JEJ a nie ''jego''. Teraz już wiesz, dlaczego jesteś belfrem, a nie nauczycielem.
Przyjmij też do wiadomości, że w czasach kiedy nauczyciel był nauczycielem, potrafił wychować dziecko nawet wtedy, kiedy nie potrafili zrobić tego rodzice.

Potrzebna Firma zewnętrzna,żeby stwierdzić, że jest mniej uczniów?

Trzeba dać zarobić kolesiom

A może zamiast zatrudniać firmę zewnętrzną, zmusić do pracy urzędników ? Co oni robią w ramach swoich obowiązków, skoro do analizy sytuacji szkół trzeba zatrudniać firmę zewnętrzną ? To jakaś paranoja ! Po co te wszystkie urzędy w mieście, skoro nic z ich "działań" nie wynika ! Miasto pikuje w dół, a urzędnicy miejscy trwają w spokojnym marazmie ...

żenada... oświata już teraz pożera 40% budżetu miasta. Wraz ze spadającą liczbą mieszkańców, co za tym idzie dzieci, zmniejszać się będzie subwencja. Czyli trzeba będzie dokładać coraz więcej. Wydatki bieżące to już teraz 90% budżetu i rosną szybciej niż przychody. Jak pan prezydent tak się będzie zabierał za cięcie kosztów i zwiększanie przychodów (czyli rozwój gospodarczy miasta), to za kilka lat nie będzie już w budżecie żadnych pieniędzy na inwestycje, a za kilka następnych nie starczy on już nawet na wydatki bieżące. Co wtedy? Ogłosimy bankructwo? Aby pozorować działania, zlecono firmie zewnętrznej jakieś opracowanie, od którego efektów zarząd miasta już teraz się dystansuje i pewnie niewiele z tego opracowania wyniknie, poza tym, że firma owa skasuje miasto za jego wykonanie. Firma zewnętrzna jest zawsze wygodna, bo można umyć ręce i w razie czego powiedzieć "To nie my" albo jak to ujęto "firma nie zna uwarunkowań". Jak nie zna, to po jakiego grzyba było ją w ogóle zatrudniać. A zmienić to nic się nie zmieni, bo przecież wszyscy musimy się solidarnie składać na żelazny elektorat władzy, czyli całą miejską budżetówkę. Słaba jest również postawa opozycji, która jedynie straszy zamykaniem szkół i próbuje rozgrywać to politycznie licząc na zaskarbienie sobie przychylności budżetówki i nie wnosi do dyskusji nic pozytywnego. Wszyscy tylko krótkowzrocznie kombinują jak tu nie narazić się elektoratowi, pozorują działania, a budżet miasta powoli zmierza ku katastrofie, a miasto wraz z nim. Naprawdę możemy sobie pogratulować takiej władzy i opozycji... zero odwagi cywilnej, zero perspektywicznego myślenia i zero odpowiedzialności.

Ten radny robi tyle wiatru,jakby go było pięciu.No ok,XIX wieczne tradycje,bla bla bla,ale szkoła jest prawie pusta.O czym tu dyskutować.Burza może jest,ale w szklance wody.Nie wiem,ile jest w działaniachmiasta "tchórzostwa" jak twierdzi Anonim,a ile zwykłej empatii , zrozumienia i ostrożności,zbyt wielkiej.

Uczniów co raz mniej a jeszcze tworzy się liceum katolickie!!!!!!

Ale w czym problem? Są chętni, jest szkoła. Może inne szkoły powinny wyciągnąć wnioski?

do liceum katolickiego pójda dzieci z gimnazjum katolickiego wiec w czym problem. Zreszta jeśli to będzie taka szkoła jak gimnazjum to jesteśmy za.
co do likwidacji - Miasto zawsze mówi, ze ono nie likwiduje szkoły, ale z 3 robi jedna. W pierwszym roku żaden nauczycie nie traci pracy a w drugiem połowa na bruk. A miasto ma czyste rece

nie mieliście ładniejszego zdjęcia? Stan budynku to usilne działania Urzędu Miasta Jelenia Góra. Mogę dostarczyć fotkę jak wyglądała szkoła za innych prezydentów.

Co tam szkoła- ważne jak wygląda książnica i muzeum.
Do szkoły się już przecież nie wróci- a przede wszystkim nikt za pobyt tam nie zapłaci.

Mieli likwidować gimnazja a tu katolickie w Jeleniej się odzywa , czyli nie zlikwidują. Liceum katolickie, czyli co kuźnia talentów PiS.

Skoro ''firma zewnętrzna nie zna uwarunkowań'' a pytanie o liczbę obiektów retoryczne, to może decydenci zwrócą pieniądze pobrane przez firmę zewnętrzną z własnej kieszeni? Nie wystarczyło wysłać faksu albo pofatygować literki do tych szkół i spytać o ilość wolnych miejsc?
A skoro nie potrzeba 4 obiektów, to te, które są AKTUALNIE zbędne należy WYNAJĄĆ a nie sprzedać za bezcen jak zwykle. Czynsz który pokryje remonty i koszt eksploatacji będzie wystarczający. A jeśli kiedyś w tym kraju zacznie być normalnie i ludzi będzie stać na dwójkę lub więcej dzieci, to nie bedzie trzeba kupować nowych obiektów za grube pieniądze i adaptować ich za jeszcze grubsze.
Pomysł oddaję za darmo, w przeciwieństwie do ''zewnętrznej firmy'';)

Ja p.... ,geniusz :D Człowiek renesansu,zna się na wszystkim :D Spiąłeś się,ale brakuje czterech przecinków :D

Człowiek renesansu jak człowiek renesansu, ale- w przeciwieństwie do ciebie- wiem np. co to sterylizator UV (Nie zapłacił za towar w sklepie zoologicznym GK | 28 stycznia, 2016 - 06:15).
Nie przypominam sobie, żebyśmy przechodzili na ''ty''- nie mam w zwyczaju spoufalać się z burakami. Toleruję tylko w ćwikle:)
''Przecinków'' brakuje raczej na twojej korze mózgowej- może ślepo zaufałeś modzie na botoks, bo przecież nie mogłeś się aż tak g**** urodzić.
Odezwij się, jak się wreszcie dowiesz co to spacja- i jak oraz kiedy jej używać. A na razie znikaj- twoje smrodziny i tak pozostaną bez odpowiedzi:)

Łączenie to też likwidacja. Pewnie ktoś ma ochotę na kupno budynku. Likwidowali przedszkola, żłobki a teraz ich brakuje. Powstały prywatne na które nie wszystkich stać. Nasi radni myślą, że jak klasy liczą ponad 30 uczniów to dobrze. Klasy powinny liczyć mniej uczniów to daje komfort nauki.

Z tymi prywatnymi przedszkolami to też ciekawa sprawa, bo od 10 lat są zwolnieni z płacenia czynszu. Chcieli prowadzić prywatny interes, to dlaczego my mamy im w tym pomagać? Może wszystkie prywatne firmy w tym mieście zwolnijmy z opłat...

Po jakiego ch..., k.... mać, w tym pie...... grajdole nam jakaś tam k.... buda z artystami .Wy...... to z miasta i po sprawie. Pokumajcie jak tu ku... dać nam szmal na bełty.

Po jakiego ch..., k.... mać, w tym pie...... grajdole nam jakaś tam k.... buda z artystami .Wy...... to z miasta i po sprawie. Pokumajcie jak tu ku... dać nam szmal na bełty.