To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Anonimowe zgłaszanie problemów - przydatne narzędzie od policji

 fot.: screen Krajowa Mapa Zagrożeń

Wakacje to czas, w którym jesteśmy szczególnie narażeni na niebezpieczne incydenty. Częściej spotykamy osoby nadużywające alkoholu w miejscach publicznych, dochodzi do dewastacji elewacji i miejskich urządzeń. W cieplejszych dniach również żebractwo staje się bardziej powszechne, a w wielu miejscach tworzą się dzikie wysypiska śmieci.

Te i podobne czynniki zakłócają poczucie bezpieczeństwa i estetyki miejsc, w których żyjemy. Za pomocą specjalnego narzędzia możemy anonimowo zgłosić problem i wpłynąć na poprawę sytuacji.

Krajowa Mapa Zagrożeń

Niektóre problemy społeczne wymagają interwencji służb. Numery alarmowe przeznaczone są do zgłaszania sytuacji nagłych, dlatego nie zawsze wiemy, jak poprosić o pomoc. Wychodząc naprzeciw społecznym potrzebom, policja we współpracy z Urzędem Geodezji i Kartografii stworzyła narzędzie, które pozwala anonimowo zgłaszać wszelkie zagrożenia i naruszanie społecznych zasad. Krajowa Mapa Zagrożeń to interaktywna plansza, dzięki której możemy wspólnie kreować bezpieczeństwo w otaczającej nas przestrzeni. Aktualnie w całej Polsce zarejestrowanych jest ponad 86 tysięcy takich zgłoszeń.

Jakie tematy można poruszyć?

Twórcy aplikacji utworzyli kategorie, które odpowiadają tematyce najczęściej poruszanych problemów. W większości są to wątki, z którymi spotykamy się codziennie w naszym otoczeniu. Wśród nich wyróżniono m.in.:

- akty wandalizmu,

- dzikie wysypiska śmieci,

- grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją,

- miejsca niebezpieczne na wodach,

- nielegalne rajdy samochodowe,

- nieprawidłowe parkowanie,

- niewłaściwa infrastruktura drogowa,

- spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych,

- używanie środków odurzających,

- zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych,

- znęcanie się nad zwierzętami,

- zła organizacja ruchu drogowego,

- żebractwo.

Jak zgłosić zagrożenie?

Wystarczy wejść na stronę https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html. W lewym, dolnym rogu znajduje się czerwony przycisk z symbolem „+”. Po kliknięciu w niego, otworzy się formularz zgłoszeniowy. Aplikacja poprosi nas o wybranie kategorii problemu, czasu i miejsca jego występowania, opisanie dodatkowych uwag oraz ew. dołączenie zdjęć. Udzielenie informacji zajmuje zaledwie kilka chwil, a system nie wymaga podania danych osobowych, co gwarantuje pełną anonimowość. Po dodaniu zgłoszenia, pokazuje się komunikat o jego przyjęciu. Policjanci podejmują działanie w ciągu 7 dni. Czas ten może wydłużyć się, jeśli będzie wymagała tego sytuacja.  

Komentarze (8)

a na jaki numer dzwonić bo chciołem zgłosić sonsiada za nieprawidłowe parkowanie i żebractwo?

Wolskie narodowe naziolstwo powtórnie dzisiaj zapedza do stodoły i pali braci "parchów".
Wnuki i wnuczki Kolabrygady Świętokrzyskiej.
Przez 9 miesięcy istnienia zabiła kilku Niemców i stukilkudziesięciu wrogów III Rzeszy z szeregów BCh,AL,AK,RKKA,NZS(scalonego) i ROCHa.

A także Polaków i Żydów bez przynależności organizacyjnej.

Wylazlo robactwo narodowe spod kamieni na wezwanie małego kulawego hitlera Kaczyńskiego.

Żebractwo ?? Można zaznaczyć każdy kościół !!

Oraz praktycznie cały Toruń.

A jak larwa z trutniem kradną prąd to gdzie dzwonić ?

Ciekawa sprawa, chyba czeka nas wysyp donosów, zwłaszcza że policja nie ma prawa NIE ZAJĄĆ SIĘ ZGŁOSZENIEM...PO PROSTU NIE MOŻE.

Gorzej, jeśli okaże się że gro z tychże "obywatelskich postaw" okaże się albo eliminacją konkurencji, albo sposobem na szantaż, albo po prostu nową pasją społecznych konfidentów.

Policja będzie weryfikować 2 tygodnie 20 donosów odnośnie drzewa "możliwie pochodzącego z kradzieży" a nie przypilnuje Synka który będzie wycinał katalizatory...

Później okaże się że katalizatorów brakuje 20 sztuk a ze 120 donosów dot. drzewa 1 był prawdziwy, ale nie zdążyli sprawdzić, bo 5 kłód drewnianych poszło w komin...

haha zaczynam być coraz bardziej zaskoczony...
(a już myślałem że się bardziej nie da)...

A jak się do nich dzwoni to zawsze twierdzą że to nie ich sprawa tylko SM. Zresztą tamci też tak mówią i koło się zamyka. Może wysłać funkcjonariusz z nadwagą na patrole piesze po mieście będzie podwójna korzyść: funkcjonariusze z kondycją i bezpieczne miasto. Dodatkowo wprowadzić im obowiązkowe egzaminy z wf co roku. Ostatnio na Sudeckiej Straż Miejska zatrzymała się na wysepce włączyła koguta i poszli do piekarni kupić pieczywo. Po chwili wsiedli do samochodu i pojechali na posterunek. Może najpierw zacząć od siebie - piszę do policji i SM.

drogi HYTMENIE71, społeczeństwo cywilizowane SAMO SIĘ PILNUJE!
Należy zacząć w domach, później w szkołach...tutaj jest sedno.
Jak w domu wychowanie leży to i szkoła, jakkolwiek dobra by nie była, nie da rady...a z dobrymi szkołami ciężko, bo to teraz raczej działa na zasadzie biznesu (subwencja-wydatki) niż statusu (cel nadrzędny - wychowanie/nauka).