To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Ania z Zielonego Wzgórza wraca na afisz

Ania z Zielonego Wzgórza wraca na afisz

Po dwóch latach przerwy, spowodowanej remontem budynku jeleniogórskiego Teatru im. C.K. Norwida, na scenę wraca spektakl „Ania z Zielonego Wzgórza” w reż. Andrzeja Ozgi. Pierwsze przedstawienia po wznowieniu spektaklu już 2 i 3 listopada 2019 r. o godz. 17.00. 

Spektakl „Ania z Zielonego Wzgórza”, prezentowany w Teatrze im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze, jest kolejną realizacją w oparciu o adaptację książki Lucy Maud Montgomery, autorstwa Henryki Królikowskiej-Wojtyszko i Macieja Wojtyszki, z urokliwą muzyką Zbigniewa Karneckiego. Materiał ten zaowocował wieloma premierami w polskich teatrach.

Można by spytać, skąd w Polsce przełomu wieków XX i XXI taka popularność materiału sięgającego do czasów, kiedy kobiety nosiły obowiązkowo kapelusze i modne wówczas bufiaste rękawy? Otóż Autorka cyklu powieściowego o Ani Shirley paradoksalnie nie stworzyła niczego szczególnie oryginalnego. Legendy, baśnie, opowieści o sierotach szukających swojego miejsca w grupie, plemieniu, społeczności… itd. są tak stare jak ludzkość. Ich ponadczasowość bierze się stąd, że kto z nas od czasu do czasu nie czuje się jak porzucona sierota? Samotności, odrzuceniu i poszukiwaniu bliskości oraz odnajdowaniu się w grupie towarzyszą jedne z najważniejszych emocji, które kształtują nas jako ludzkie jednostki. Zaś przyjęte w tej mierze strategie i ich sukcesy bądź porażki determinują to, jakim będziemy społeczeństwem. Dlatego tytułowa Ania z Zielonego Wzgórza warta jest tego, by jej historię poznawało kolejne pokolenie czytelników i widzów. Materiał przygotowany przez twórców adaptacji jest wyjątkowo udanym na polskim rynku – materiałem musicalowym, z podgatunku zwanego "musicalem rodzinnym". To gwarantuje, że na spektaklu nie będą się nudzić ani dzieci, ani dorośli. Rolą reżysera było poprowadzenie pracy nad spektaklem tak, by nic nie zakłóciło przyszłym widzom przyjemności poznania i pokochania Ani… Ani z Zielonego Wzgórza – informują twórcy przedstawienia.

„Ania z Zielonego Wzgórza” w Teatrze im. C.K. Norwida
Autor: Lucy Maud Montgomery
Adaptacja: Henryka Królikowska
Reżyser: Andrzej Ozga
Aranżacje i nagrania: Robert Obcowski
Choreografia: Tomasz Tworkowski
Kierownictwo muzyczne: Jacek Szreniawa
Scenografia, kostiumy i projekt plakatu: Katarzyna Sankowska
Opieka scenograficzna i światła: Mariusz Napierała
Teksty piosenek: Maciej Wojtyszko
Muzyka: Zbigniew Karnecki
Występują: Anna Ludwicka-Mania, Iwona Lach, Elwira Hamerska-Skórecka, Elżbieta Kosecka, Marta Kędziora, Małgorzata Osiej-Gadzina, Magda Kępińska, Katarzyna Trzeszczkowska, Kazimierz Krzaczkowski, Jacek Paruszyński, Andrzej Kępiński, Robert Mania, Jacek Grondowy, Bogusław Siwko, Filip Toroński oraz Młodzież jeleniogórskich szkół
Premiera: 1 czerwca 2017

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy podwójne wejściówki na spektakl „Ania z Zielonego Wzgórza”, który zaprezentowany zostanie na dużej scenie jeleniogórskiego Teatru C. K. Norwida w sobotę, 2 listopada 2019, o godz. 17.00. Informacja, jak można je zdobyć, w najnowszym wydaniu "Nowin Jeleniogórskich" z 29 października 2019 r. Zapraszamy!  

Ania z Zielonego Wzgórza - plakat - nj24.jpg

Komentarze (2)

Ania z Zielonego Wzgórza,moja ulubiona książka z dzieciństwa,na niej się wychowywałam.Autorką jest Lucy Maud Montgomery.Jest cała seria książek o losach Ani,czyta się je z zapartym tchem.

Wersja prezentowana przez jeleniogórski teatr to Ania na emeryturze.