To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Alchemicy szkła

Alchemicy szkła

Ten intrygujący tytuł nosi wystawa, która otwarta zostanie 28 lutego w  Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Ekspozycja obrazować będzie niezwykłość i magię szkła artystycznego oraz ukazywać je w technologicznym aspekcie rzemiosła.

Oglądając wystawę "Alchemicy szkła" śledzić będzie można historię zmagań dawnych szklarzy, którzy uparcie dążyli do osiągnięcia mistrzostwa w uzyskiwaniu możliwie najdoskonalszej masy i formy szklanej, jak i w tworzeniu przeróżnych efektów kolorystycznych i zdobniczych szkła.
- Oprócz eksponatów szklanych - naczyń i amuletów antycznych, szkieł w stylu weneckim czy przepięknie grawerowanych pucharów niemieckich i czeskich, na wystawie zobaczyć będzie można traktaty szklarskie i alchemiczne - narzędzia używane przez hutników w procesie formowania naczyń. Co więcej, będziemy mogli przyjrzeć się pracy szklarza, którego rzemiosło i wiedza kojarzona była nierzadko z alchemią. Prawdziwą "perłą" wystawy będzie puchar Wintera, mistrza w dziedzinie szlifowania i grawerowania szkła, sprowadzony specjalnie na tę wystawę, z Muzeum Narodowego w Poznaniu – mówi Dominika Michalska z Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
Wernisaż wystawy „Alchemicy szkła”, odbędzie się 28 lutego, godz. 16.00, w gmachu Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
Ekspozycję przygotowaną ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze oraz Muzeum Narodowego w Poznaniu, oglądać można będzie do 6 kwietnia 2014r.