To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Albo się otwieramy, albo fala bankructw

Albo się otwieramy, albo fala bankructw

Od poniedziałku (18 stycznia) część hoteli, pensjonatów, restauracji i innych turystycznych biznesów, wbrew rządowym rozporządzeniom, zostanie otwarta. Najwięcej w Karpaczu – około 100, mniej w Świeradowie Zdroju i Szklarskiej Porębie. Na konferencji w hotelu Artus przedstawiciele biznesu turystycznego przekonywali, że dłuższe zamknięcie spowoduje falę bankructw. Wytykali rządzącym, że nie pomagają gestorom. Wspomniano też o niesławnej Jadwidze Emilewicz, która zakpiła ostatnio z narzuconych ograniczeń, wybierając się z dziećmi na narty. 

Na konferencję w Hotelu Artus w Karpaczu przybyło kilkudziesięciu zdesperowanych przedsiębiorców. - Nie możemy pracować i nie dostajemy żadnej pomocy. Tak jak w innych miejscach Polski musimy zacząć działać. Otwieramy się – można było usłyszeć na wstępie.

 

Katarzyna Pohorecka, do niedawna prowadziła dzierżawiony hotel „Perła Karkonoszy”. Właśnie zdała obiekt i próbuje utrzymać rodzinę z małego bistro. Jej mąż, przewodnik i pilot wycieczek także jest bez środków do życia. - Tak nie można żyć - mówi. 

 

- Mam 44 tys. zł kosztów miesięcznie, pomoc jaka otrzymałem dotąd to nieco ponad 2 tys. zł postojowego oraz 5 tys. bezzwrotnej pożyczki pod warunkiem, że w ciągu trzech miesięcy nie zamknę działalności. Mam odroczone raty leasingowe, z 18 pracowników, pozostało w firmie 6. Ja nie mam zielonego pojęcia, co mam teraz zrobić. Nie mam wyjścia, muszę zacząć pracować. Otwieram się – mówi Tadeusz Kalupa, właściciel firmy „Karpacz-bus”.

 

- Rząd ostatnio wciąż mówi o miliardzie dla turystyki. Ludzie nam wypominają, że przecież dostajemy taką dużą pomoc. A to jest miliard złotych, ale dla gmin. Z tego 700 mln zł na inwestycje , a 300 mln na umorzenia podatków. Samorządy nie udzielają pomocy finansowej przedsiębiorcom. Ważne, żeby ludzie to zrozumieli. Te pieniądze nie zmienia naszej sytuacji - Adrian Szymczyk, właściciel dwóch pensjonatów w Karpaczu.

 

- Zamknięto nas w domu, pozbawiając nas środków do życia. Rząd jest głuchy na nasz głos. Jedyne na co możemy liczyć, to niezależne sądy. Przypomnę, że sąd w Opolu orzekł, że rozporządzenie rady ministrów zakazujące działalności gospodarczej jest niezgodne z konstytucją. Jeśli chcą nas zamknąć, to niech wprowadza stan klęski żywiołowej i wypłacą nam odszkodowania - powiedziała Małgorzata Chełchowska, przedstawicielka przedsiębiorców. Wskazywała na niejasne, niepotwierdzone naukowo powody rządowych decyzji. Tymczasem wywołują one realne dramaty i właścicieli biznesów obsługujących ruch turystyczny i pracowników, którym nie ma z czego płacić. - W sezonie letnim przez nasz region przewinęło się 2,5 mln turystów, a zakażeń było 20. My po prostu potrafimy zadbać o naszych gości, stworzyć bezpieczne warunki pobytu i wypoczynku – podkreślała Małgorzata Chełchowska.

 

- Sytuacja jest tragiczna. Stoki są nieczynne. A nie ma żadnych badań, które by mówiły, że uprawianie sportu na świeżym powietrzu jest niebezpieczne i może się przyczynić do wzrostu zakażeń. Apeluję do wszystkich „wyciągowców”: otwierajmy się! – namawiał Jędrzej Stanek, współwłaściciel stoku Relax w Karpaczu, dający prace około 35 osobom. Przypominał, że wielu przedsiębiorców ma kredyty, ponosi koszty utrzymania gotowości na stokach, a zasadnicza część sezonu i tak już przepadła. - Jeśli teraz się nie otworzymy, to w marcu i w kwietniu będziemy wyprzedawać armatki śnieżne i pozostały sprzęt - argumentował.

 

Jak ocenia Małgorzata Chełchowska, w Karpaczu w poniedziałek otworzy się około stu obiektów noclegowych i gastronomicznych, mniej ich będzie w Szklarskiej Porębie i Świeradowie Zdroju. - Myślę, że stopniowo będzie przybywać przedsiębiorców, którzy wznowią działalność. Dzisiaj wielu z nich się boi, ale nie koronawirusa, tylko kontroli, mandatów i kar administracyjnych. Wiemy, że te represje są niezgodnie z prawem. Wiemy też, że nie każdy czuje się na siłach, żeby podejmować takie takie działania – mówiła. Dodała, że zorganizowani przedsiębiorcy współpracują z kancelarią prawną, która w razie problemów pomoże w konkretnych sytuacjach, np. w kontaktach z policją czy pracownikami sanepidu. 

Albo się otwieramy, albo fala bankructw
Albo się otwieramy, albo fala bankructw
Albo się otwieramy, albo fala bankructw
Albo się otwieramy, albo fala bankructw
Albo się otwieramy, albo fala bankructw

Komentarze (24)

Na starcie za brak możliwości dodzwonienia się na rejestrację zdrowminu i nieczynny formularz wstępnej rejestracji daję naziolom narodowym socjalistom pisbolszewikom OSIEM GWIAZDEK.

Je*** pis!

Otwierać ją też chce pracować!

Mamy tu paru lokalnych polityków co lubią donosić do Wojewody. Uważajcie.

Za chwile się okaże że głównym benefivjentem otwarcia będą szpitale i zakłady pogrzebowe.Fala bankructw nastapi zaraz po fali pogrzebowej

Gdybyśmy chcieli stosować podobną argumentację to cała reszta społeczeństwa powinna powiedzieć, że mają MAŁO to nie powinni płacić podatków.???????

Nie pracujesz to się zamknij. Socjalny nierób.

Ogolna narodowa masakra
Niech siedzą w domach i sprzedają przez okienko albo coś wstrzymajcie jeszcze troszkę
Jedyny kraja na świecie który robi wszystko od d... strony
I znowu na językach będziemy
OPANUJCIE SIE

Ciekawe gdzie macie forsę za poprzednie lata złote lata
Co wy sobie myślicie ze jesteście sami ?

W Skokach i zniknęły.

ANARCHIA ,kto poniesie odpowiedzialność za śmierć ludzi którzy nie są zaszczepieni?

Zostań w domu.

Albo sie otwieramy ... albo fala bankructw ... albo fala ZGONOW , wybierajcie , pazernosc na kase czy smierc a moze tez waszych bliskich ?! ludzie opanujcie sie , nie badzcie tacy PAZERNI !

W rządzie rządzą komuniści PIS i PO oni już niemal sprzedali Polskę Niemcom. Po to ludzie mają zbankrutować razem z Gołębiewskim by taki hotel i pensjonaty za grosze kupili przedsiębiorcy z Niemiec. Dalej tego nie widzicie? co rząd odwala. Tak rząd rozwala dalej polską gospodarkę, likwiduje Polskie duże zakłady w tym górnictwo. Mamy zostać z niczym. Ta patologia z wiejskiej, zachłanna na kasę chce zniszczyć Polskę.

[quote=Osieki]W rządzie rządzą komuniści PIS i PO oni już niemal sprzedali Polskę Niemcom. Po to ludzie mają zbankrutować razem z Gołębiewskim by taki hotel i pensjonaty za grosze kupili przedsiębiorcy z Niemiec. Dalej tego nie widzicie? co rząd odwala. Tak rząd rozwala dalej polską gospodarkę, likwiduje Polskie duże zakłady w tym górnictwo. Mamy zostać z niczym. Ta patologia z wiejskiej, zachłanna na kasę chce zniszczyć Polskę.[/quote]

Tekst ten dobrze ocenił całą politykę PO i PSL w okresie ich rządów :WYPRZEDAZ NARODOWEGO MAJĄTKU W OBE RĘCE.

OBCE!

Zaprawdę powiadam wam jeśli nie obnażymy kłamstwa smoleńskiego nie pokonamy władzy Kłamczyńskiego
Władza narodowych socjalistów pisbolszewików poczęła się i wyrosła na kłamstwie smoleńskim, na kłamstwie smoleńskim trwa i rozrasta niczym rak, pasożyt w żywym organizmie narodu, niszcząc go.

Smoleński bardach w narodowym socjalistycznym państwie pisbolszewii trwa w najlepsze. Rejestracja na szczepienie osoby 80+.
Od północy.

111 wykonanych prób w ciągu niemal 2 godzin.

Oczekiwanie przy muzyce 38 minut.

Żadna starsza osoba nie poradzi sobie z tym.

Je*** pis!

To Ty dziadygo jesteś tak stary?
Może już niedługo przestaniesz pisać swoje dyrdymały...

Jeśli jeden Karpaczanin wynajmuje drugiemu pensjonat i nie jest łaskaw zejść z czynszu na okres pandemii to jesteście wszyscy tak samo pazerni.
Obiad z frytury i 1000% przebitki na herbatce? Tą stajnie augiasza trzeba uprzątnąć a na rynku powinni pozostać ludzie z pasją. Zakłamani jeste#cie jak te wasze zdjęcia na bookingu.

Plany , daty, infolinie, terminy ...wszystko w exelu i power poncie .... bezładny nierząd oszustów, ale czego można się spodziewać po notorycznych smoleńskich oszustach i kłamcach.

Bomby parówki termobary!

Już się pensjonaty pootwierały.I co w dziubdziuś mają prawo.A niech tam starsi poumierają,mniej rent-emerytur do wypłacenia.I tak za koszty leczenia zapłaci cały naród

Niech każdy robi co chce. Zamknąć szpitale. Otworzyć więcej zakładów pogrzebowych i jakoś przetrwamy. A przynajmniej część. Policji dać wolne na 2 miesiące i sprawy się same wyjaśnią. Na początku biedabiznes będzie nadal wygłaszał debilne teorie na własny użytek, rodem z TVNexpert, a potem każdy znajdzie coś co pomoże mu załatwić konkurencję. Ale czy starczy żywych ludzi żeby te biznesy przetrwały? Nawet zniżka cen, żeby bidne ludzie przyjechały może już nie pomóc. A zagraniczniacy jak się dowiedzą jaki syf to w ogóle już nie zajrzą, przez kilka lat. I tak warcholstwo polskie kolejny raz z krótkowzrocznego egoizmu kolejny rozbiór zacznie.

Szpitale i tak działają jak zamknięte, ludzie umierają na zawał czekając na wynik wymazu. Jeżeli wierzysz że ta choroba jest aż tak śmietelna to jesteś de..lem.

Poniedziałek już po feriach .Zostanie tylko koniec tygodnia.Dla niektórych będzie ekonomicznie ciężko.Dziwne czasy nastąpiły ,oj dziwne.