Trenują 3 razy dziennie, ich sekcja biegowa liczy ponad 40. zawodników w różnych kategoriach wiekowych. Zdobywają medale na prestiżowych imprezach biegów na orientację.
Sporym osiągnięciem może pochwalić się Mateusz Dzioba (w kat. Do lat 14). Ten młody i utalentowany zawodnik jest już członkiem kadry narodowej, zdobywał medale nie tylko na krajowej, ale i międzynarodowej arenie. Startował m.in. w Estonii w mitingu krajów nadbałtyckich przygotowując się do nadchodzącego sezonu w Polsce. Jest zwycięzcą rankingu Polskiego Związku Orientacji Sportowej – z 16. startów w kraju, aż 10 – krotnie wygrywał, cztery razy był drugi i dwa razy trzeci i ostatecznie został najlepszym w swojej kat. wiekowej w 2009 roku. Ponadto w Grand Prix Galicji zdobył srebro, był najlepszy w Pucharze Najmłodszych (nieoficjalne MP) w sprincie i na dystansie klasycznym, w Międzynarodowym Pucharze Wawelu był drugi, dwukrotnie triumfował w Klubowych MP.
Pozostali zawodnicy spisywali się równie dobrze. Na uwagę zasługują miejsca zawodników w MP – Michał Kalata (10. miejsce), Jakub Dzioba (11. miejsce) w kat. do lat 20, Adam Bogulak – dwukrotnie piąty w kategorii do lat 60.; w Pucharze Najmłodszych – 2. miejsce Wiktorii Wierzby (kat. do lat 10.), 7. miejsce Rafał Szafrańskiego (kat. do 12) i 7. Macieja Nowaka (kat. do lat 13), a także miejsca w pierwszej dziesiątce w Pucharze Wawelu m.in. Adam Bogulak (III miejsce w M-60), Paweł Zimoń (IV miejsce w m-21), Rafał Matyja ( I miejsce M-18), Wiktoria Wierzba (II miejsce w K-10); świetne lokaty w Ogólnopolskiej Olimpiadzie młodzieży – m.in. Kacper Klimkiewicz (8. miejsce), Rafał Matyja (10 miejsce).
Ciężka praca, determinacja i ambicja
- To efekt ciężkiej pracy i poświęcenia zawodników, którzy na treningu oprócz kondycji i motoryki doskonalą technikę rozpoznawania znaków i sposób radzenia sobie w terenie – mówi Adam Bogulak zawodnik i trener MKS Paulinum.
Na czym polega bieg na orientację?
Jest dyscypliną sportową o charakterze wytrzymałościowym. Zadaniem zawodnika jest odnalezienie w terenie określonej liczby punktów kontrolnych, zaznaczonych na mapie, w jak najkrótszym czasie. Wybór wariantu, czyli drogi pomiędzy kolejnymi punktami, pozostaje w gestii zawodnika
Na treningach się nie oszczędzają. Oprócz biegania od 2 do 15 km (w zależności od kat. wiekowej) mają zajęcia na sali gimnastycznej, na torze przeszkód, a w zimie trenują również na nartach. Mają zajęcia w parku Paulinum, wokół szkoły podstawowej nr. 13 w Jeleniej Górze, a nawet w Jagniątkowie i Przesiece oraz czeskich Jakuszycach.
- Każdy z zawodników ma dzienniczek, a w nim wypisane co powinien robić, jakie limity i zadania powinien wdrażać do swojego własnego treningu. Bieg na orientację nie jest jednostajny, przez co zadanie jest utrudnione. Muszą nie tylko dobrze biegać, ale i myśleć podczas biegu – dodaje Bogulak.
MKS Paulinum werbuje do swoich szeregów dzieci i młodzież. 26 marca 2010 roku po raz pierwszy organizuje Międzyszkolne zawody szkół podstawowych i gimnazjalnych. Najlepsi zawodnicy będą reprezentować miasto na zawodach wojewódzkich i z pewnością zasilą szeregi klubu.
- To jest sport dla każdego – nie ma żadnych limitów. Uczy zawodników samodzielności, wyzwala potrzebę rywalizacji i doskonalenia się. W naszym klubie może uczestniczyć każdy, który chce spróbować swoich sił. Polecam i zapraszam – dodaje na koniec Adam Bogulak
Sekcję sportowe prowadzą – Paweł Zimoń (najmłodsi zawodnicy), Damian Dudkiewicz (zawodnicy 16-18 lat), Romuald Ożarski (zawodnicy od 20 lat.)
Szczegółowe informacje na temat tej dyscypliny sportowej znajda na stronie internetowej MKS Paulinum - KLIKNIJ
Zapisywać się do klubu można pod numerem telefonu – 608 353 749. Sprawami organizacyjnymi zajmuje się Adam Bogulak.
Komentarze (1)
:( gdzie jest gimnazjum nr.13 w Jeleniej Górze i skąd czeskie Jakuszyce