To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Abraham Ostrzega w Jeleniej Górze

Abraham Ostrzega w Jeleniej Górze

Po prezentacji w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, wystawa „Abraham Ostrzega”, wzbogacona o lokalny kontekst, od piątku 10 listopada do oglądania w jeleniogórskiej galerii BWA.

„Abraham Ostrzega” to tytuł nieco przewrotny a biało-czerwona barwa neonu tę dwuznaczność trochę podkreśla - mówił na otwarciu wystawy Hubert Czerepok, autor instalacji umieszczonej nad wejściem do jeleniogórskiej galerii BWA. Tematem wystawy jest twórczość żydowskiego rzeźbiarza i animatora kultury, aktywnego w przedwojennej Warszawie. Abraham Ostrzega znany był głównie, jako twórca kilkudziesięciu nagrobków, z których część przetrwała na Cmentarzu Żydowskim na Woli. Ostrzega zginął w obozie zagłady w Treblince, stając się jedną z tysięcy ofiar bez grobu.

Na wystawie nie ma rzeźb Abrahama Ostrzegi. Są za to dzieła współczesnych artystów posługujących się różnymi mediami. Ekspozycję prezentowaną na początku tego roku w warszawskiej Zachęcie możemy od piątku oglądać w BWA w Jeleniej Górze, wzbogaconą o fotografie Tomasza Mielecha, fotografa dokumentującego od lat, pozostałości głównie ewangelickich cmentarzy w Jeleniej Górze, Szklarskiej Porębie, Gierczynie, Chełmsku Śląskim i Grudzy. Uzupełnieniem wystawy "Abraham Ostrzega" jest także, multimedialny pokaz dotyczący obecności żydowskiej społeczności w Jeleniej Górze, przygotowany przez szefa jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego Ivo Łaborewicza. Integralną częścią całego projektu są wycieczki edukacyjne.

- Zachęta jest instytucją poświęconą sztuce współczesnej, ale pracujemy także nad swoją własną tożsamością i a okazało się, że Abraham Ostrzega był w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Był rzeźbiarzem, po którym niewiele przetrwało. Towarzyszy mu legenda, że był pierwszym rzeźbiarzem żydowskim, który usiłował nadawać swoim rzeźbom formy modernistyczne, walcząc z różnymi tabu w sztuce. Jeleniogórska edycja wystawy, wzbogacona o lokalne wątki, zyskuje nową wartość świetnie prezentując się w galeryjnej przestrzeni– mówiła obecna otwarciu wystawy szefowa Narodowej Galerii Sztuki Zachęta Hanna Wróblewska.

Kierująca jeleniogórskim BWA Janina Hobgarska dodaje, że zależało jej na pokazaniu ekspozycji, która może być podstawą do dyskusji o naszym krajobrazem kulturowym. - Wielokulturowość Dolnego Śląska, zapominana, najczęściej widoczna bywa na zaniedbanych cmentarzach to dzisiaj często już tylko ślady po cmentarzach żydowskich, ewangelickich czy rosyjskich.

W wystawie udział biorą: autor obiektów, filmów i fotografii Hubert Czerepok, fotograf Tomasz Mielech, rzeźbiarka Małgorzata Niedzielko, malarka Katarzyna Rotkiewicz-Szumska i tworzący w obszarze fotografii Krzysztof Wojciechowski. Kuratorami są: Janina Hobgarska (BWA), Hanna Wróblewska (Zachęta) i Michał Laszczkowski (Fundacja Dziedzictwa Kulturowego).

BWA przyjmuje jeszcze zgłoszenia na wycieczki edukacyjne:
14 listopada - cmentarz żydowski w Legnicy, oprowadzanie z udziałem przedstawicielki Gminy Żydowskiej w Legnicy a także cmentarz żydowski i Kościół Pokoju w Jaworze.
21 listopada - zespół kaplic nagrobnych przy dawnym Kościele Łaski w Jeleniej Górze, oprowadzanie przez konserwatora zabytków Wojciecha Kapałczyńskiego.
29 listopada - cmentarz ewangelicki w Szklarskiej Porębie, oprowadzanie dr Przemysław Wiater.
Wystawa „Abraham Ostrzega” w jeleniogórskim BWA czynna jest do 1 grudnia 2017 r.

Abraham Ostrzega (1).JPG
Abraham Ostrzega (2).JPG
Abraham Ostrzega (3).JPG
Abraham Ostrzega (4).JPG
Abraham Ostrzega (5).JPG
Abraham Ostrzega (6).JPG
Abraham Ostrzega (7).JPG
Abraham Ostrzega (8).JPG
Abraham Ostrzega (9).JPG
Abraham Ostrzega (10).JPG
Abraham Ostrzega (11).JPG
Abraham Ostrzega (12).JPG
Abraham Ostrzega (13).JPG
Abraham Ostrzega (14).JPG
Abraham Ostrzega (15).JPG
Abraham Ostrzega (16).JPG
Abraham Ostrzega (17).JPG
Abraham Ostrzega (18).JPG
Abraham Ostrzega (19).JPG
Abraham Ostrzega (20).JPG
Abraham Ostrzega (21).JPG
Abraham Ostrzega (22).JPG
Abraham Ostrzega (23).JPG
Abraham Ostrzega (24).JPG
Abraham Ostrzega (25).JPG
Abraham Ostrzega (26).JPG
Abraham Ostrzega (27).JPG
Abraham Ostrzega (28).JPG

Komentarze (1)

Wjazd ile?