To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

80 kg trotylu pod mostem w Marczowie

80 kg trotylu pod mostem w Marczowie

Wczoraj saperzy z Bolesławca przez kilka godzin rozminowywali jeden z mostów w Marczowie koło Wlenia. - Ładunku było tak dużo, że wystarczyło na wysadzenia kilkunastu takich mostów – mówili saperzy.

Skrzynię z materiałem wybuchowym znaleźli robotnicy, którzy prowadzili prace remontowe na jednym z mostów w Marczowie. Położony jest on blisko kościoła. - O swoim znalezisku powiadomili w południe policjantów. Po przyjeździe okazało się, że w jednej ze skrzyń, która była przytwierdzona do mostu smołą jest 16 lasek trotylu – mówi Marek Madeksza, rzecznik prasowy lwóweckiej policji.

Każda z lasek miała średnicę 6 centymetrów. Jak się później okazało, ładunek był uzbrojony w zapalniki, a według relacji saperów mógł w każdej chwili wybuchnąć. - Tyle trotylu wystarczyłoby na wysadzenia kilkunastu takich mostów – mówią saperzy. Kiedy policjanci zabezpieczali teren, a do akcji weszli saperzy okazało się, że po przeczesaniu terenu wydobyli z ziemi łącznie 80 kg trotylu! Nie wiadomo dlaczego Niemcy, którzy uciekali pod koniec wojny z Marczowa tak solidnie zaminowali most. W opinii saperów na wysadzenie takiego mostu potrzeba zaledwie kilka kilogramów tego wybuchowego materiału.

 

80 kg trotylu pod mostem w Marczowie
80 kg trotylu pod mostem w Marczowie
80 kg trotylu pod mostem w Marczowie

Komentarze (2)

Pewnie chodziło o ochronę skarbów ukrytych pod podłogą kościoła.....

To jest pewne że chodziło o skarby ukryte pod koniec wojny.Na stacji w Marczowie rozładowywano z pociągów ładunki i wywożono gdzieś w okoliczne podziemia.