To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

500+ nie dla każdego. Nadchodzą duże zmiany

500+ nie dla każdego. Nadchodzą duże zmiany

Dotychczas przyznawanie świadczenia 500+ odbywało się w prosty sposób. Należało złożyć wniosek podczas wizyty w urzędzie lub przez internet i wybrać dogodny dla siebie sposób pobierania środków. Wkrótce zasady zmienią się, przez co dostęp do programu może zostać dla niektórych obywateli mocno ograniczony.

ZUS przejmie ster
Dotychczas obsługą procesów związanych z przyznawaniem świadczenia w ramach programu „Rodzina 500+” zajmowały się urzędy miasta i gminy, ośrodki pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. Według nowych przepisów odpowiedzialność ta spadnie na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że wkrótce właśnie ZUS ma zadecydować o tym, czy spełniamy warunki upoważniające do pobierania świadczeń. Zajmie się też jego wypłatą oraz egzekwowaniem zwrotu nienależnie pobranych środków z tego tytułu.

Tylko elektronicznie

Problem w tym, że w projekcie ustawy przygotowanym przez rząd istnieje zapis, którego wejście w życie wyeliminowałoby tradycyjną, papierową formę składania wniosku. Gdyby założenia zostały przyjęte, dokumentację moglibyśmy składać jedynie drogą elektroniczną, tj. przez stronę rządową https://empatia.mpips.gov.pl/, Platformę Usług Elektronicznych ZUS lub systemy teleinformatyczne obsługiwane przez kasy oszczędnościowo – kredytowe albo ministerstwo.

Koniec z kolejkami na poczcie

Rząd bowiem chce zmienić również formę wypłacania środków, która obecnie nie jest szczegółowo uregulowana. Obecnie część osób pobiera świadczenie wypłacane przekazem pocztowym lub bezpośrednio w kasie urzędu. Po zmianach konieczne będzie założenie rachunku bankowego, gdyż wedle nowych przepisów planowana jest całkowita rezygnacja z gotówkowej wypłaty środków z tytułu świadczenia wychowawczego.

„Dobry start” też tylko elektronicznie

Podobną decyzję rząd podjął niedawno w sprawie programu „Dobry start”, w ramach którego przyznawane jest co roku jednorazowe wsparcie na zaspokojenie potrzeb dzieci uczących się w szkole. Od tego roku obsługą świadczeń zajmuje się ZUS, a wszystko odbywa się drogą elektroniczną. Środki wypłacane będą jedynie na wskazany przez rodzica rachunek bankowy.

Ustawa regulująca nowe zasady programu „Rodzina 500 plus” ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022r.

fot.: ZUS
 

Komentarze (3)

A zatem pytam: czy zwolennicy PiS już się cieszą?

Oczywiście! Pije z radości od rana.

I w końcu będzie można iść na samoobsługową kasę w Biedronce, żeby napić się za państwowe.