To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

3 mln. zł strat Świeradowa Zdroju

3 mln. zł  strat  Świeradowa Zdroju

Po dobrym letnim sezonie turystycznym i programie cięć budżetowych, Świeradów-Zdrój znacznie poprawił swoją sytuację finansową po wiosennej epidemicznej zapaści. Obecne zamknięcie to cios, z którym trudniej będzie sobie poradzić. Turyści i kuracjusze masowo odwołują rezerwacje. 

Podczas marcowego zamknięcia gospodarki w Świeradowie Zdroju nie miało pracy blisko 90 proc. przedsiębiorców. Z informacji przekazywanych od właścicieli bazy noclegowej wynika, że goście lawinowo odwołują rezerwacje z obawy przed wirusem.

 

- Niestety, drugie zamknięcie gospodarki bardzo mocno odczuje nasz budżet gminy. Po marcowym zamknięciu do dnia dzisiejszego nie możemy zbilansować budżetu. Zmniejszyły się dochody z tytułu opłaty uzdrowiskowej o prawie 1,2 mln zł. Brakuje nam 310 tys. zł z podatków od nieruchomości. Mamy o prawie 500 tys. zł mniejszy udział gminy w podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych. Obecne straty gminy wynoszą ponad 2 mln zł. Do końca roku ich wartość przekroczy 3 mln zł – informuje Roland Marciniak, burmistrz izerskiego kurortu.

 

Zamknięcie sanatoriów, to dla budżetu Świeradowa Zdroju setki tysięcy utraconych dochodów z tytułu opłaty uzdrowiskowej, opłaty za wodę i ścieki. Samorząd jest zmuszony wprowadzać znowu drastyczne ograniczenia w wydatkach bieżących. Dotknie to również inwestycji gminnych. - W przypadku budżetu gminy, nie ma żadnej tarczy pomocowej mającej na celu wsparcie wydatków bieżących. To oznacza, że będziemy musieli poradzić sobie sami. Przychody, których brakuje w budżecie gminy po pierwszym i drugim zamknięciu gospodarki, są nie do odrobienia. Wygaszanie wydatków bieżących wymaga czasu, aby skutecznie wypowiedzieć umowy z dostawcami i wykonawcami – mówi burmistrz. Zapowiada, że działania samorządu będą prowadzone w sposób, który przede wszystkim pozwoli ochronić lokalne miejsca pracy. Samorząd dla ratowania płynności finansowej zaciągnął długoterminowy kredyt.

 

- W czasie marcowego zamknięcia rynku turystycznego i uzdrowiskowego udało nam się zmniejszyć wydatki budżetu miasta o prawie 1,3 mln zł. Przez pozostałe dwa miesiące do końca roku uda nam się zmniejszyć wydatki może o 400 tys. zł. Straty, powstałe z powodu ograniczeń, niestety będą milionowe, dlatego potrzebujemy czasu, aby przebudować tegoroczny i przyszłoroczny budżet tak, aby uratować, jak najwięcej inwestycji – wskazuje Roland Marciniak. Po ograniczeniu wydatków, wprowadzeniu programu ratunkowego i dobrym letnim sezonie turystycznym samorządowi Świeradowa udało się wyprowadzić budżet na 2,1 mln zł na plusie na dzień 22.10.2020 r. - Niestety, już teraz wiemy, że po drugim zamknięciu znowu będziemy na minusie – martwi się samorządowiec.

Komentarze (24)

Co to 3m jak Sasin 70 baniek wywalił w błoto i nawet wyroku w zawieszeniu

Przypomnij ile Komorowski na referendum wydał. Wydatku mozna bylo uniknąć gdyby nie torpedujące działania totalnej opozycji w sprawie wyborów. Przypomnij hasła:koperty śmierci,posłancy smierci,zabójcze koperty,itp.Przypomnij ile wtedy bylo zakażeń, około 200-300 dziennie w skali całego kraju,stwierdzonych zachorowan poniżej 10k.Jakto się ma do obecnej skali i do obecnego zachowania PO ,lewicy tęczowych?Czym jest obecne wyprowadzenie ludzi na ulicę jak nie POsyłaniem i roznoszeniem śmierci. Jak wtedy wypowiadał się Łuzniak,wypowiadał się ze nie przylozy ręki do organizowania wyborów by nie narażać ludzi na niebezpieczeństwo.Jak tamto zachowanie ma się do obecnie organizowanych przez PO spacerów śmierci?

Paaaanie, w twe bajania już nawet dzieci nie chcą wierzyć.

przecież wymienił fakty. Nie słyszałeś o tym wszystkim?? Jeżeli nie, to najpierw się zorientuj bo wychodzisz na ignoranta albo kłamcę...

Zamiast naprężać się na forum bierz przykład z dzików. O szczegóły dopytuj Czarnka (tego który w telewizji pokazał genitalia).

Gdzie i kiedy będzie zwrócona zaliczka na respiratory?
Dopiero Szumowskiego rozliczą po upadku jaroparanoika?
180 milionow wyrzuconych w "kwiatki"
1 miliard 400 milionow w blok elektrowni w Ostrołęce poszło się rypać.
308 nowych limuzyn dla rządu chya po to żeby mieli czym uciekać na Białoruś.
Itd aż do bankructwa.

A co cały rok chcieliby zarabiać

Czekajcie jak na Święta wszystko pozamykają! Wszystkie hotele i pensjonaty puste!! Dojadą Turystykę w Regionie...

Turystyka UMIERA! Chcieliście PIS to macie co macie. A będzie jeszcze gorzej bo oni chcą nas pozamykać w domach na długie miesiące. 80% ludzi straci pracę z dnia na dzień, bo gospodarka całkowicie stanie, dlaczego? bo wirus jest teraz najważniejszy inne choroby się nie liczą do szpitala takich ludzi inaczej chorzy już nie biorą. A ci wszyscy co będą pozamykani w domach to będą żyć powietrzem będą pić wodę z kranu lub rzek co do jedzenia to nie wiem bo państwo im złotówki nie da mają siedzieć w domach i KONIEC

KONIEC i nie będzie już niczego.... Ty jakaś rodzina Kononowicza???

Jako jednostka stracę pracę przez wirusa to kto mi da do gara?Jestem zaradny i dam sobie radę,ale martwię się o innych.Pozdro dla normalnych.

Podziękujcie tym co to w masowych spędach organizowanych przez Panią Annę Koneczyńską z Jeleniej Góry która to w dobie ogromnego zagrożenia śmiertelnym wirusem organizowała masowe marsze. Wcześniej pisałem, że będzie odpowiedzialna za rozsiewanie wirusa i co za tym idzie, śmierć ludzi i zagrożenie dla biznesu turystycznego i senatoryjno-uzdrowiskowego I stało się. Śmierć kroczy przez miasta. I co Pani Anno Koneczyńska jak się Pani czuje.Jest Pani na czele tego pochodu.

Zapomniałeś człowieku mądry inaczej dodać że to i cały covid to wina Tuska

konieczyńska razem z kodziarstwem , jeszcze jako starosta ,protestowała przeciw rządowi.ale teraz, razem z córunią,
przerosła samą siebie roznosząc zarazę.

Pani chce robić karierę, a ludzie tracą pracę i zdrowie przez między innymi Panią. Pani Aniu---KARIERA POLITYCZNA I PIENIĄDZE to nie wszystko. Pamiętajcie o tym przy wyborach.

PO-PSL-SLD- będziecie mieli ludzkie cierpienie i KREW NA RĘKACH.

Tylko nie piszcie tych idiotyzmów i bzdur, że to wina PIS-u bo w to nikt nie wierzy. To wy, PO-PSL-SLD-KGB-TVN organizujecie te marsze, WY. I to jest ewidentnie tylko i wyłącznie WASZA WINA. Koniec i kropka.

Jakby tuskoekipa rządziła to już dawno byli byśmy w d.... Ale z Unią, a raczej z jej przyklaskiem. Bo w przyszłości mieliśmy być tylko wyrobnikami dla Niemców i Austriaków.

Dlatego dobrze, że tak się dzieje. Oprócz tego, że Niemiec nie będzie nam już pluł w twarz, to jeszcze jego niemiecki bucior nie będzie deptał naszej (od jakiegoś czasu) ziemi. O kasę nie ma się co martwić, bo prezes Adam Glapiński od NBP powiedział, że kasy w gotówce jest tyle ile rząd chce, tak więc od Morawieckiego i naszej partii PIS zależy dobrobyt tego kraju.

Trudno, kiedyś wrócą a wtedy należy z nich wyciągnąć ile się da. Ten naród genetycznie faszystowski należy maksymalnie wykorzystywać korzystając z bliskiego sąsiedztwa, bez najmniejszych skrupułów a potem won. To jest zresztą niemiecka filozofia. „Niemcy powinno się bombardować co 50 lat, profilaktycznie, bez podania przyczyny” tak powiedział Winston Churchill w 1919 roku, a to nie był g**** człowiek, jak wiadomo....

g ł u p i - ocenzurowano

Z tym bombardowaniem to genialny pomysł i mógł powstać tylko w równie genialnym towarzyszu. Tylko wcześniej trzeba by ewakuować nasze towarzyszki, które jeżdżą na opiekę nad starymi Niemcami. Przykro to stwierdzić, ale wśród tych osób wiele jest takich, które wspierają, a nawet należą do naszej partii PIS.

kur....wa zaczyna mnie to irytowac. nie 3 mln strat tylko 3 mln braku dochodu. Jest pndemia i nic nie poradzimy. wszystkim ciężko. trzeba zacisnąć zęby i wytrzymać. tylko ootem nie kasować w knajpie za schabowego 50 zl