To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

1960

W dniu 26 stycznia br. Sąd Wojewódzki rozpatrywał na sesji wyjazdowej sprawę szajki włamywaczy, którzy dokonali włamania do magazyny PZGS, rabując zegarki i inne wartościowe przedmioty na ogólną sumę ponad 70 tysięcy złotych. Jak w śledztwie tak i na rozprawie oskarżeni Jerzy K., Franciszek B., i Mieczysław D. nie przyznawali się do winy. Wyjątek stanowił tylko Zygmunt W. Oskarżony o udzielanie pomocy. Pierwsi trzej oskarżeni po wysłuchaniu wyroku rzucili się z pięściami na W., dopatrując się w nim sprawcy wymierzenia tak wysokich kar.

**
W sobotę, dnia 12 marca, pani Anna Bednarowska, mieszkanka Jeleniej Góry przyniosła do naszej redakcji chleb kupiony w PSS, wypieczony przez PSS-owską piekarnię nr 6 przy ul. 1 Maja 55. Różne przedmioty znajdowano dotychczas w pieczywie, jakim raczy nas od lat PSS. Najczęściej trafiały się niedopałki papierosów, kawałki sznurka, gwoździe i guziki, tym razem jednak znaleziony przez panią Bednarowską eksponat wzbudził podziw ludzi najbardziej otrzaskanych z nowym zagadnieniem. W chlebie tkwiła pięknie wypieczona pod skórką, żyletka marki „Rawa lux”.

**
Na apel prezydium MRN w sprawie ustalenia nazwy dla projektowanego osiedla mieszkaniowego przy ul. Legnickiej w Jeleniej Górze wpłynęło około 40 propozycji o rozmaitym charakterze. Jedne z nich nawiązywały do historii naszego kraju lub miasta („Piastowskie”, „Chrobry”, „Bolkogórd”, „Tysiąclecia”, „15-lecia”), inne miały charakter programowy lub propagandowy („Pokój”, „Przyjaźń”, „Zjednoczenie”, „Postępu”). Kilka propozycji miało wyraźnie żartobliwy charakter („Mileńka”, „Sarenki” - propozycja redakcji Nowin Jeleniogórskich).

**
W tych dniach zatwierdzony został ostatecznie program obchodów 15-lecia wyzwolenia Jeleniej Góry. Jedną z ciekawszych imprez, organizowanych z tej okazji, będzie barwny korowód historyczny, który przejdzie ulicami miasta. W korowodzie zobaczymy m.in. przedstawicieli plemienia Bobrzan, które przed wiekami zamieszkiwało tutejsze tereny, orszak rycerski króla Bolesława Krzywoustego, królową Marysieńkę Sobieską jadącą na kurację do cieplickiego Zdroju, buntujących się w czasie Wiosny Ludów tkaczy śląskich itp.

**
Starania Komisji Planowania Gospodarczego przy MRN zakończyły się sukcesem. Aeroklub PRL i Wyczynowa Szkoła Szybowcowa w Jeżowie wyraziły zgodę na bezpłatne przekazanie Jeleniej Górze samolotu wycofanego z lotów. Zostanie on ustawiony w ogródku jordanowskim przy placu Kościuszki. Co prawda nie będzie nawet mowy o uruchamianiu silnika, ale dzieci będą mogły wchodzić do kabiny, oglądać przyrządy itp.

**
Od poniedziałku na linii kolejowej Jelenia Góra – Szklarska Poręba zespół filmowy „Kamera” rozpoczął kręcenie zdjęć plenerowych do nowego filmu fabularnego „Droga na Zachód”. Fabuła filmu oparta jest na trudnej i odpowiedzialnej pracy kolejarzy w latach powojennych. Na statystów zaangażowano żołnierzy z jednostek wojskowych oraz mieszkańców Jeleniej Góry.

**
A jednak można zdobyć samochód za własne oszczędności. I to nie byle jaki wozik, bo nowiutki „Moskwicz” za 115 tys. zł. Udowodnił to młody technik z Celwiskozy, Czesław Marciniak.
Jakim sposobem można osiągnąć tak piękny cel?
Trzeba jak ja, przez 5,5 lat nie pić wódki, nie palić papierosów, nie znać lokali rozrywkowych, żyć w miarę oszczędnie – z kartka w ręku, być kawalerem, zarabiać tak, aby móc w każdym miesiącu odłożyć około 2 tys. złotych.

**
Ciekawy eksperyment. Już od kilku dni tramwaj nr 2 posiada stałe miejsce siedzące dla konduktora. Mieści się ono w pierwszym wozie przy tylnym wejściu. A więc konduktor do nas z biletem, ale my do niego z pieniędzmi. Czy eksperyment się uda i czy będzie stosowany we wszystkich tramwajach, zależy przede wszystkim od pasażerów, którzy tym razem będą zmuszeni do prawidłowego wsiadania tylnym pomostem.