Przyznaną raz kwotę stulatkowie dostają, co miesiąc do końca swojego życia. Świadczenie to otrzymują także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty.
- My zawsze pytamy rodzinę stulatka o zgodę na osobiste wręczenie listu oraz złożenie życzeń jubilatowi. Jeżeli ją dostajemy wtedy nasi pracownicy odwiedzają stulatka, aby wręczyć kwiaty i pogratulować mu osobiście. Niekiedy zdarza się, że rodzina nie wyraża zgody na wizytę np. ze względu na ciężki stan zdrowia jubilata, wówczas list gratulacyjny wysyłany jest pocztą – mówi Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Świadczenie honorowe otrzymuje obecnie z ZUS 2150 osób w całej Polsce ( w latach 70-tych takich osób było zaledwie 500). Liczba stulatków z każdym rokiem rośnie. Więcej seniorów z setką na koncie oznacza większe wydatki. Liczba wypłaconych świadczeń honorowych wzrosła od 2009 roku niemal dwukrotnie. W 2013 roku ZUS przeznaczył na nie 76,5 mln zł. W 2035 roku będzie musiał wydać aż 626,5 mln zł.
Według danych GUS w Polsce średnio żyjemy aktualnie 81,9 lat.
Komentarze (3)
Na torcie dla 100 latka powinno być napisane 200 lat
Inaczej mógł by się obrazić i umrzeć przed terminem.
Połowa tych stulatków nie ma tyle, tylko im wojna zrobiła burdel w papierach. Większość nie ma oryginalnych aktów urodzenia.
.. za moich czasow,gdy przyjechalem na Ziemie Odzyskane to bylem mlody,a moj sp.Dziadek Bronislaw byl rowniez mlody i nikt nie myslal o starych.Szkoda pisac