To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Święto Zdrojowego Teatru Animacji!

Święto Zdrojowego Teatru Animacji!

-Zachęceni wielokrotnym otwieraniem Stadionu Narodowego w Warszawie, chcielibyśmy się przyłączyć do tego trendu – rozpoczynał ten wieczór Bogdan Nauka, dyrektor Zdrojowego Teatru Animacji.

Zakończenie wieloletniego projektu rozbudowy i modernizacji Teatru Zdrojowego i 35 lat teatru lalkowego w Jeleniej Góry świętowano z elegancją i rozmachem w Międzynarodowym Dniu Teatru. Był moment na podziękowania dla osób pracujących przy projekcie i wspierających  to przedsięwzięcie: od inżyniera projektu po... księgową teatru, która otrzymała specjalne oklaski za ”pilnowanie VAT-u”. Rewitalizacja budynku była ostatnim etapem ogromnej pracy wielu osób, zaangażowania kilku ekip rządzących miastem. Każda z osób mogła w ten wieczór poczuć się doceniona. 

- To niezwykłe, że udało się połączyć wizję budowlańców, artystów i jeszcze aktorzy mogą tutaj grać. To jedyny taki teatr, gdzie klimatyzację zamontowano także na scenie. Ale to nie fanaberia. Trzeba stanąć na scenie w kostiumie misia polarnego, aby wiedzieć, co to znaczy – mówił gospodarz wieczoru, Bogdan Nauka. Podkreślał wyjątkowowść tego miejsca, perełki liczącej 200 lat.

- Są teatry w pałacach, rezydencjach, ale wolnostojącego teatru w Polsce nie ma takiego drugiego. Trzeba podziękować historii, że  ci, do których ten teatr należał, nie mieli pieniędzy na gruntowne przebudowy.

Przebudowa i modernizacja teatru przez ostatnie lata wzbudzała nie tylko zaciekawienie. Szklana ściana dobudowana do historycznego budynku miała tylu zwolenników, co przeciwników. Architekci uznali przebudowę budynku za Mistera Architektury w 2000 roku podczas Karkonoskich Spotkań Architektonicznych KASA!

Zdrojowy Teatr Animacji otrzymał tę scenę w 1999 roku. Po ostatnich kilku latach tułaczki po salach domów kultury,  przypadkowych salach dysponuje dziś sceną i zapleczem, o których inni w Polsce mogą tylko pomarzyć. Podkreślał to szef łódzkiego teatru „Arlekin”, który świętował Międzynarodowy Dzień Teatru w Jeleniej Górze.

Scena lalkowa przy Jeleniogórskim Towarzystwie Społeczno Kulturalnym powstała jesienią 1976 roku. Założył ją wrocławski aktor, Andrzej Dziedziul. Portret założyciela teatru, autorstwa znakomitego malarza z Borowic, Andrzeja Boja Wojtowicza, odsłonięto w holu teatru. Bogdan Nauka przy tej okazji zdradził, że razem z prezydentem miasta Jeleniej Góry starają się o sprowadzenie tutaj prochów Andrzeja Dziedziula, który zmarł w 1988 roku w Szwecji.

35 lat jeleniogórskiej sceny lalkowej (potraktowanych w tym momencie symbolicznie, bez ścisłego  zarachowania) gospodarze Zdrojowego Teatru Animacji zaprezentowali na zdjęciach i filmie. Nie tylko przypomnieli ciekawe momenty artystyczne, ale i historię rozwoju... sprzętu budującego dzisiejszą kondycję Zdrojowego Teatru Animacji. Historię pokazaną bez patosu, opatrzoną dowcipnymi komentarzami, publiczność śledziła na ekranie z ogromnym zaciekawieniem.

Na finisz mocnym akcentem świętowania Zdrojowego Teatru Animacji była premiera spektaklu „Hagazussa”, połączenie baletu i teatru lalek w wykonaniu teatru z Gorlitz- Zittau i Zdrojowego Teatru Animacji.       

  

DSC_0002.JPG
DSC_0104.JPG
DSC_0003.JPG
DSC_0012.JPG
DSC_0016.JPG
DSC_0023.JPG
DSC_0034.JPG
DSC_0036.JPG
DSC_0040.JPG
DSC_0050.JPG
DSC_0056.JPG
DSC_0059.JPG
DSC_0062.JPG
DSC_0064.JPG
DSC_0068.JPG
DSC_0081.JPG
DSC_0082.JPG
DSC_0085.JPG
DSC_0095.JPG
DSC_0097.JPG

Komentarze (5)

Czy nasz prezydent nie ma innego sweterka?

Pan Nauka, Wieloletni dyrektor Teatru Norwida doprowadził go do ruiny, w tym czasie załatwiając pieniądze na remont Animacji! Razem z rozdzieleniem placówek zabierając całą historię prawną do teatru animacji pozostawił Norwida bez możliwości ubiegania się o jakąkolwiek dotację....

wyrazy uznania dla Obrębalskiego! Facet znając realia funduszy unijnych, przygotował w budżecie miasta pulę pieniędzy na wkład własny dla inwestycji w placówkach kultury. Bez tego Nauka nawet by nie ruszył z robotami. Wystarczy teraz spojrzeć jak wygląda Kwadrat na Bankowej, Muflon w Sobieszowie, Zdrojowy Teatr Animacji w Cieplicach. Ja zmienia się zespół pocysterski. A Zawiła pcha się naiwnie w Zameczek na Zabobrzu. Nic z tego nie będzie, a na pewno nie odpowiedni do potrzeb dom kultury.

Kolor sweterka prezia wiąże się nieodłącznie z miłością do lewej strony

Nareście po 35 latach mamy teatr z prawdziwego zdażenia , na miarę europejską.Czytam wstępne komentarze i żółć się zaczyna ulewać.Czemu sfeterek ,czemu gajerek , on taki i owaki.Pisząc komentarze polityczne-stanowczo nie. Pracując w teatrza w latach 80-90 ekipy władzy zaczeły się zmieniać co następuje obecnie.W tamtych czasach dyrekror teatru musiał liczyć sią z derykrywami uwczesnej władzy i tak jest do dnia 2012.Kochani powinniśmy się bardzo cieszyć, że dwa pokolenia doprowadzily do stworzenia teatru lalek w JELENIEJ GÓRZE na miarę europejską z tak wspaniałą ekipą aktorską oraz techniczną.ŻYCZĘ WAM WSPANIAŁEJ WIDOWNI I WIELU SUKCESÓW.............