To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Poprawi się jakość opieki onkologicznej w Jeleniej Górze

Poprawi się jakość opieki onkologicznej w Jeleniej Górze

Poprawa jakości obsługi pacjentów, lepsza ochrona danych, a także zmniejszenie kosztów funkcjonowania szpitala – takie będą efekty wdrożenia nowego systemu informatycznego w Dolnośląskim Centrum Onkologii oraz jego filii w Jeleniej Górze. Wczoraj (4 lutego) marszałek Cezary Przybylski oraz dr Adam Maciejczyk, dyrektor DCO podpisali umowę na realizację tej inwestycji.

Dzięki wartemu ponad 2,6 miliona złotych systemowi szpital będzie realizował także e-usługi.

To kolejna inwestycja samorządu województwa skierowana na poprawę jakości opieki onkologicznej w regionie.

Tym razem ze środków z Regionalnego Programu Operacyjnego sfinansowane zostanie wdrożenie nowoczesnych rozwiązań informatycznych.

Szpitalny System Informatyczny (HIS) oraz system realizujący e-usługi w Dolnośląskim Centrum Onkologii zostanie w 85 % sfinansowany dzięki funduszom unijnym. Jego odbiorcami będą pacjenci, ich rodziny oraz opiekunowie, a także podmioty gospodarcze i inne podmioty medyczne.

To kolejne środki z Regionalnego Programu Operacyjnego, które przeznaczamy na rozwój opieki onkologicznej. W bieżącej perspektywie unijnej sfinansowaliśmy już między innymi budowę Centrum Chorób Piersi Breast Unit czy Filii Radioterapii DCO w Jeleniej Górze – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

− System na pewno poprawi jakość obsługi pacjenta. Dodatkowo, dzięki jego wdrożeniu zmniejszymy koszty funkcjonowania szpitala, poprawimy dostępność danych medycznych i jednocześnie zwiększymy bezpieczeństwo przekazywanych informacji – przekonuje dr Adam Maciejczyk, dyrektor DCO we Wrocławiu.

Wdrożenie i integracja systemu umożliwi 24-godzinny dostęp do dokumentacji medycznych przez 7 dni w tygodniu. Zakończenie realizacji projektu planowane jest na czerwiec 2020 roku.

Dolnośląskie Centrum Onkologii zostało niedawno jednym z liderów pilotażowego projektu Systemu Krajowej Sieci Onkologicznej.

akcelerator-JG-e1493965211703.jpg
d72974af30.jpg
dsc_4246.jpg
jelenia.jpg

Komentarze (3)

Kiedy będzie dostęp i refundowanie większej palety skuteczniejszych leków tak jak ma to miejsce w innych rozwiniętych krajach ?. To byłaby z prawdziwego zdarzenia poprawa jakości opieki !.

No proszę. Poprawi się jakość opieki onkologicznej? Jest ktoś kto w to wierzy?

Kilka lat temu, 7 lutego zmarła moja Mama, na oddziale onkologicznym jeleniogórskiego szpitala. Miała raka w IV stopniu zaawansowania. Cudu nie było. Był ogromny żal, ale i szczere podziękowania personelowi medycznemu - lekarzom i pielęgniarkom za wrażliwość, opiekę i zaangażowanie w niesieniu pomocy. Dzisiaj , wspominając tamten trudny okres - być może wbrew obiegowym opiniom - opowiadam o tamtych dobrych ludziach w białych kitlach, którym brakowało wsparcia w postaci nowych leków, dofinansowania do prowadzonych terapii, bardziej rozbudowanego zaplecza sprzętowego. Brońmy idei wspierania leczenia onkologicznego wszelkimi możliwymi metodami, nie zapominajmy jednak o tym, że wiele ludzi wstydzi się, że choruje na raka, wielu z nich nie ma oparcia w rodzinach, wielu z nich nie stać na rehabilitację poszpitalną. Dlatego tak ważne jest zwiększenie wysiłków na rzecz upowszechniania wiedzy o samokontroli, wsparcia psychologicznego dla chorych i ich rodzin bez zadęcia i cennika usług. Wszak nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze. Przepraszam niektórych za tę refleksję, jestem antyhejterem. Pozdrawiam.