To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Żywa historia do zobaczenia

Żywa historia do zobaczenia

Co zawierają tajemnicze skrzynie, które Niemcy w pośpiechu wywożą z zamku Czocha? Czego będą szukać w Karpaczu? Czy w muzeum w Jeleniej Górze naprawdę są obrazy Matejki? Gdzie rozegra się ostatnia bitwa w Karkonoszach? O wszystkim będzie się można przekonać obserwując historyczną rekonstrukcję pod nazwą „Rajd ARADO”, zaplanowaną na długi majowy weekend w naszym regionie.

„Wojenne” działania rozpoczną się 1 maja na zamku Czocha. Niemieccy żołnierze zapakują na samochody skrzynie i konwój z ładunkiem wyruszy w kierunku Karpacza. Ostatnie oddziały niemieckie, wykorzystując znakomitą znajomość topografii i orientację w terenie uciekają przed zbliżającym się pościgiem. Do konfrontacji na pewno dojdzie, ale czy aliantom uda się przechwycić tajemniczy ładunek?
Inscenizatorzy dotrą do miasta pod Śnieżką około godziny 10. Przy urzędzie miasta zaplanowano rozstawienie kuchni polowej i pokaz broni. Po godzinie 16 rozlegną się strzały i rozpocznie potyczka. Później rekonstruktorzy przeniosą się pod hotel „Artus”.
Wieczorem część grupy wróci na zamek Czocha, a reszta ludzi i sprzętu zostanie przerzucona do Jeleniej Góry. 2 maja o godzinie 11 wojskowi pojawią się pod ratuszem. Tutaj widzowie zobaczą mini inscenizację. Kolejny pokaz o godzinie 13 przy Muzeum Karkonoskim.
Najbardziej spektakularnym pokazem z użyciem 10 pojazdów z II wojny światowej (dwa VW Kubelwagen, motocykl DKW, dwie niemieckie ciężarówki, trzy amerykańskie samochody Dodge WC, amerykański Willys Jeep), pojazdów pancernych (radzieckie działo samobieżne SU 57, niemieckie działo pancerne Hezer), 120 umundurowanych rekonstruktorów i efektów pirotechnicznych będzie  „Ostatnia bitwa w Karkonoszach”. Inscenizacja zostanie przeprowadzona w okolicach Parku Paulinum za Komendą Miejską Policji, w godzinach od 18.30 do 19.15.

Rekonstruktorzy przed godziną 20 wrócą na jeleniogórski rynek, gdzie będzie można pooglądać ich pojazdy i zrobić sobie zdjęcia.
Kolejne historyczne inscenizacje grupa ARADO pokaże 3 i 4 maja w Kamiennej Górze – o godz. 13 pod ratuszem i na rynku, a o godz. 15 na moście przy ul. Lompy.

Komentarze (2)

Zapowiada sie ciekawie na Nowowiejskiej.. jesli beda tam pomykac Hetzerem to ja tez bede :]

Lipa i wodorosty i wjeżdżanie ,włażenie na cudze posesje