To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zofia i Jakub to najpopularniejsze imiona maluchów z Jeleniej Góry

FOT. Pixabay

1186 dzieci przyszło na świat w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej w ubiegym  roku. Dziewczynkom rodzice najchętniej nadawali imię Zofia, zaś chłopcom - Jakub.

Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej powitało na świecie w 2020 roku aż 1186 maluszków. Podobnie jak rok wcześniej, chłopców urodziło się niewiele więcej niż dziewczynek. W minionym roku w placówce powitano 22 pary bliźniąt.

- Każde dziecko, które przychodzi na świat w naszym szpitalu to dla personelu ogromna satysfakcja i powód do dumy.Cieszymy się, że pomimo trudnej sytuacji epidemicznej, tyle kobiet zdecydowało się urodzić w naszym Oddziale – mówi lek. med. NikolajLambrinow, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej. - Dokładamy wszelkich starań, aby nasze pacjentki czuły się komfortowo i bezpiecznie podczas porodu oraz pierwszych dni życia ich dziecka. W minionym roku, jak i obecnie, przywiązujemy również najwyższą uwagę do przestrzegania rygorystycznych zasad reżimu sanitarnego - dodaje dyrektor WCSKJ.

Zofia i Jakub najpopularniejsze imiona

Zofia, Zuzanna i Hanna – te trzy żeńskie imiona były najpopularniejsze w Jeleniej Górze w 2020 roku.

Według danych Urzędu Stanu Cywilnego w Jeleniej Górze imię Zofia było wybierane przez rodziców dziewczynek aż 32 razy. Z kolei Zuzanna i Hanna zajęły ex aequo drugie miejsce, bowiem każde z nich zarejestrowane zostało po 30 razy. Wśród chłopców królował Jakub. Rodzice wybierali to imię 32 razy. Następne w kolejności są imiona Aleksander i Franciszek, nadawane po 23 razy.

Jakie inne imiona były najchętniej wybierane przez rodziców?

• Zofia – 32

• Jakub – 32

• Zuzanna – 30

• Hanna – 30

• Julia – 29

• Aleksander – 23

• Franciszek – 23

• Antoni – 22

• Maja – 21 • Jan – 21

Kompleksowa opieka

Pacjentki od wielu lat chętnie wybierają Oddział Położniczo-Ginekologiczny Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej na miejsce porodu. Przyszłe mamy wybierają jeleniogórski szpital również dlatego, że Oddział Położniczo-Ginekologiczny jest oddziałem o II stopniu referencyjności, przystosowanym do opieki nad kobietami w zagrożonej ciąży. Placówka przygotowana jest także do specjalistycznej opieki nad nowo narodzonymi dziećmi i wcześniakami na Oddziale Neonatologicznym, który posiada III, najwyższy stopień referencyjności. Personel przez całą dobę udziela przyszłym mamom wsparcia, umożliwia stałe przebywanie z dzieckiem w systemie „rooming-in" oraz pomaga w rozpoczęciu opieki nad noworodkiem.

Komentarze (4)

julia i jarosław winny być obowiązkowe.

A Anżej to pies?

Jarosław, najpiękniejsze.

Chyba naoglądali się zxa dużo ,,Na dobre i na złe " w tv tam lekarze + epidemia to i imiona takie może są ale za to za 15 lat jak się krzyknie na ulicy: Zosia albo Jakub to pełno nastolatów się naraz zacznie rozglądać kto to ich woła.