To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zofia Czernow i Małgorzata Szmajdzińska w Sejmie. A jak inni?

Zofia Czernow i Małgorzata Szmajdzińska w Sejmie. A jak inni?

Po przeliczeniu głosów ze wszystkich komisji okazuje się, że w Sejmie będzie obecna wiceprezydent Jeleniej Góry i wdowa po Jerzym Szmajdzińskim. Z parlamentem żegnają się Elżbieta Zakrzewska i Roman Brodniak.

Po przeliczeniu wyników PKW, Platforma Obywatelska ma 5 mandatów, PiS 4, SLD 2 i Ruch Palikota jeden.

Z Platformy Obywatelskiej mandat otrzymają Grzegorz Schetyna (67 670 głosów). Co piąty mieszkaniec regionu, który poszedł do urny, postawił krzyżyk przy jego nazwisku. Drugi wynik w Platformie uzyskała Ewa Drozd (14 205) a trzeci Zofia Czernow (7 740). Czwarty jest Robert Kropiwnicki (6 029) a piąty Norbert Wojnarowski (5981). Do Sejmu nie wejdzie Roman Brodniak, który przegrał rywalizację o piąty mandat o włos z Wojnarowskim, miał 5688 głosów. Tylko o 6 głosów mniej od Brodniaka uzyskała prezes kamiennogórskiej strefy ekonomicznej Iwona Krawczyk.

Bardzo wynik uzyskała posłanka PiS-u Marzena Machałek. Ma ponad 11 812 głosów i choć startowała z trzeciego miejsca, wyprzedziła Elżbietę Witek (9 381 głosów). Liderem jest Adam Lipiński (25 523 głosów). Wyścig o czwarty mandat przypadający w tym okręgu partii Kaczyńskiego wygrał nieoczekiwanie Wojciech Zubowski, który uzyskał 6800 głosów. Wyprzedził m.in. Witolda Idczaka, Jerzego Stachurę oraz Rafała Ślusarza (5657 gł.).

SLD w Jeleniej Górze uzyskała dobry wynik, ale jeleniogórskim działaczom mandat sprzed nosa sprzątnęła Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska. Uzyskała nieprawdopodobny wręcz wynik (ponad 15 883 głosy), to znacznie więcej niż np. uzyskała obecna posłanka Marzena Machałek czy Zofia Czernow. SLD rzutem na taśmę uzyskało drugi mandat, otrzyma go Ryszard Zbrzyzny (11 990 głosów). Elżbieta Zakrzewska (5 055 głosów) jest trzecia i żegna się z parlamentem.

Do Sejmu dostanie się też lider listy Ruchu Palikota Henryk Ryszard Kmiecik, mechanik z Lubawki. Uzyskał nieprawdopodobny wręcz wynik 13 015 głosów. Pokonał wielu politycznych „starych wyjadaczy”.
W okręgu jeleniogórsko-legnickim próg wyborczy przekroczyło PSL otrzymując poparcie na poziomie 5,23%, ale głosów nie wystarczyło do uzyskania choćby jednego mandatu. Najwięcej głosów w PSL-u otrzymał lider listy Leszek Grala – 4 326.
Do Senatu, zgodnie z wcześniejszymi sondażami, w okręgach nr 1 i 2 weszli kandydaci Platformy Obywatelskiej: Jan Michalski i Józef Pinior.

Pinior w okręgu uzyskał 40 703 głosy, drugi Tadeusz Lewandowski 21 966 głosów a trzeci Wojciech Chadży – 19 799. Czwarty był Zbigniew Skowron (9896) a piąty Sylwester Baćko (6877).

Wyniki pozostałych kandydatów z regionu jeleniogórskiego
Z listy PiS-u do Sejmu kandydował Rafał Piotr Szymański i uzyskał 1400 głosów, to dwunasty wynik na liście. Były prezydent Jeleniej Góry Józef Kusiak (SLD) otrzymał 1624 głosy, co dało mu piąty wynik na liście. Mieszkanka Piechowic startująca z 3 miejsca z listy Palikota Justyna Muller otrzymała 3 323 głosy, był to trzeci wynik spośród kandydatów Palikota. Jerzy Łużniak (24. miejsce na liście PO) zebrał 3 729 głosów (9 wynik na liście).
Z PSL-u z dziesiątego miejsca kandydował Roman Kuty i otrzymał 569 głosów. Jeleniogórzanin z PJN-u – Mariusz Gierus – otrzymał 289 głosów, na szefa jeleniogórskich bezrobotnych Janusza Jędraszkę startującego z Polskiej Partii Pracy głosowało 236 osób.

Komentarze (37)

Kto na schedę po Czernow ? Ciekawe...

Dlaczego autor uważa wynik SLD za nadspodziewanie dobry? Przecież oni tu zawsze mieli lepszy wynik niż w kraju. Gdyby zaś porównać to, co zebrali teraz, z tym, co dostawali w poprzednich wyborach, okaże się, że ponieśli klęskę, jak w całym kraju.
Pozdrawiam

Mam nadzieję, że Czernow, Szmajdzińska i Machałek spełnią oczekiwania Jeleniej Góry i wreszcie spróbują coś zrobić dla naszego Miasta. Na resztę nie mamy co liczyć. Szkoda Zakrzewskiej - przez rok czasu (jako jedyna z poprzedniej ekipy parlamentarnej) naprawdę próbowała robić dużo dla naszego regionu.

Znakomity wynik pani Machałek? Cztery lata temu otrzymała poparcie ponad 11 tysięcy osób.
Zdrówko

idealnie tylko w tej czerwonej dolinie moglo tak byc... czernow-doprowadzila do bankructwa anilux , bedac prezydent nie zrobila praktycznie nic, a szmajdzinska wybrana z litosci, kobieta ,ktora nigdy nic nie robila poleciala na latwizne, przyzwyczaila sie do koryta jak maz zyl i ciezko bylo zrezygnowac z latwego zycia!!!nasuwa mi sie tylko jedno pytanie, czy pani szmajdzinska kandydowalaby w wyborach, gdyby jej maz nie zginal pod smolenskiem??!!ludzie zastanowcie sie...wedlug mnie kandydowanie z listy PO przez pania czernow to wstyd dla tej partii!!!

Czernow tam i tak nic nie zdziała ,bedzie maszynka do głosowania.w PO to jest czwarty piąty szereg w dodatku z prowincji.Mieliśmy juz posła z tej parti Zawiłe czy cos zrobił dla JG?Szkoda straconej szansy

Pani Elu teraz bezrobotni niech płaczą pod drzwiami warszawianki Pani i tak jest WIELKA

odbija się tu długofalowa polityka nieżyjacego Szmajdzińskiego,jeden lider i tylko Szmajdzinski ani Kusiak,ani inni działacze sld nie potrafili się temu przeciwstawić dzisiaj mamy tego efekty pomimo symatii lewicowych w regionie jest jak jest,miejmy nadzieje,że w nastepnych wyborach formacji tej nie będzie,czas towarzyszy z komitetu pzpr przemija

re napisał:
odbija się tu długofalowa polityka nieżyjacego Szmajdzińskiego,jeden lider i tylko Szmajdzinski ani Kusiak,ani inni działacze sld nie potrafili się temu przeciwstawić dzisiaj mamy tego efekty pomimo symatii lewicowych w regionie jest jak jest,miejmy nadzieje,że w nastepnych wyborach formacji tej nie będzie,czas towarzyszy z komitetu pzpr przemija

Trafna diagnoza kryzysu lokalnego przywództwa SLD.

... wchodzi jednak. M. Machałek ostatecznie 11812 głosów.
Bardzo słabo J. Łużniak. Zmasowany atak propagandowy pani Czernow zrobił swoje.

Skąd tyle jadu w naszych mieszkańcach. Zazdrościcie Paniom, które zostały wybrane? No cóż, trochę wysiłku i trzeba było zmierzyć się z wyborcami. Najłatwiej wybrzydzać i krytykować. Gratuluję Paniom które zdobyły tak duże poparcie wyborców naszego regionu. Życzę wytrwałości w działaniu oraz sukcesów w pracy parlamentarnej.

Pani Machałek jest z kamiennej-Góry i to tam dostała największe poparcie,i my wyborcy kamiennej będziemy od niej wymagać pracy na rzecz naszego powiatu.

... bo zwycięzcami zostali:
Szmajdzińska i Lipiński z Warszawy
Schetyna i Pinior z Wrocławia
oraz
Michalski i Brodniak ze Zgorzelca
Machałek z Kamiennej Góry
Czernow z Jeleniej Góry
Kmiecik z Lubawki
Nie wiadomo jeszcze jak L. Grala.

TO najbardziej widoczna w NASZYM REGIONIE POSLANKA .OTWARTA ,CZULA NA KRZYWDE LUDZKA-zawsze mozna na nia liczyc. JAK TO WYTLUMACZYC?

kto głosuje na Czernow?

Czerwone zagłębie trzyma się jeszcze nie najgorzej. To kwestia jeszcze kilku lat jak wymrą działacze PZPR i będzie po SLD.

Czerwone zagłębie trzyma się jeszcze nie najgorzej. To kwestia jeszcze kilku lat jak wymrą działacze PZPR i będzie po SLD.

LATTO !!!

Prawdziwi lewicowcy poznali się na pani Zakrzewskiej i jej talencie do politycznych szpagatów i oberków. Jest z Unii Pracy(czy ktoś jeszcze pamięta co to za partia?)w Sejmiku wspierała PO, jak i w wyborach samorządowych 2010. Teraz za parawanem SLD znowu chciała zasiadać na Wiejskiej. No i nie wyszło......

Wielkie gratulacje dla największego wygranego: Ruchu Palikota i p.Ryszarda Kmiecika

Wielkie gratulacje dla największego wygranego: Ruchu Palikota i p.Ryszarda Kmiecika

zwierzak napisał:
Znakomity wynik pani Machałek? Cztery lata temu otrzymała poparcie ponad 11 tysięcy osób.
Zdrówko
teraz tak samo !!!

ojej a romek kuty...przecież miał byc posłem

Tak biedna pani Ela tak wszystkim pomagała co widać na zdjęciac, a teraz to już tylko chustę na głowę i na wiejskie festyny ganiać!!! a, no i Janka niech nie zapomni zabrać na darmową miskę.

Dziękuję wszystkim którzy na mnie oddali głos. Dziękuję wszystkim za poparcie. Nowo wybranym posłom życzę wytrwałości , zdrowia i wygranej na Wiejskiej dla naszego regionu.
Z wyrazami szacunku
Jeszcze poseł Elżbieta Zakrzewska

to pracownicy pozbyli sie czernow jak dla mnie bardzo nie kompetenta kobieta Cały UM głosował na nia zeby poszła juz z wiceprezydenta hehe

Przepraszam tych na których nie mogłem oddać głosu, a w szczególności Pana Kusiaka i Pana Łużniaka, bo to ludzie z klasą. Miejsce to zajęła Czernow, bo ona musi wyjechać z Jeleniej Góry i myślę że dzisiaj jest ten szczęśliwy dzień. W skali krajowej nie będzie miała szans na niszczenie, tego co wielu budowało przez wiele lat, choć nie ukrywam, że to wstyd mieć takiego reprezentanta z Jeleniej. Głosy Czernow zdobyła właśnie w ten sposób, w który ja głosowałem. Nie jest to chlubą, ale mam nadzieję, że będzie to dla dobra miasta. To łatwe do przewidzenia, że będą się chcieli jej pozbyć m.in. byli pracownicy Aniluxu i ich rodziny, ZGKim i ich rodziny no i nie ukrywajmy Urząd Miasta to chyba w pełnym komplecie zagłosował. Niech Czernow Bóg błogosławi i trzyma jak najdalej od NAS wszystkich.

Pani Zośka czy Pani Ela... w tym kraju dobrze jest tylko koryciażom

Padł Anilux i wiele instytucji oraz padło nasze miasto. Teraz Padnie nawet Wiejska. Tam gdzie Czernow tam tsunami!!!!!!!!!!!!! Swiat zwariował

Wypisujecie głupoty i macie szczęście, że Zofia Czernow nie chce się babrać w tym waszym g... bo inaczej spokojnie mogłaby doprowadzić was przed oblicze Temidy za kalumnie i oszczerstwa!
Nie ona doprowadziła Anilux do upadku tylko ten późniejszy Prezes. Dopóki ona była prezesem Aniluxu tak długo on trwał mimo nawały na rynku (kupowanej przez was) tandety z Chin.
Są urzędnicy i pracownicy miasta którzy za nią nie przepadają, ale to są ci którzy nie są przyzwyczajeni do ciężkiej i decyzyjnej pracy i którzy nie rozumieją, że urząd jest dla mieszkańców, a nie odwrotnie. Wielu z nas żałuje, że ona odejdzie bo zabraknie kogoś z wizją miasta nie bojącej się podejmowania trudnych i szybkich decyzji. Cieszę się, że dostała Ona tak dobry wynik bo pokazała wszystkim niedowiarkom iż jest lubiana i szanowana.
Ci co jej nie znają mogą gadać, że w sejmie będzie tylko maszynką do głosowania. W ważnych sprawach, szczególnie dla naszego miasta i regionu będzie walczyć do upadłego, a najczęściej do pozytywnego skutku! Znam Ją od 21 lat, wielokrotnie z nią się spierałem i wiem jak wiele Ona jest warta dla nas mieszkańców.
Kazimierz Piotrowski - urzędnik miasta. Informacja dla tych którzy zaczną snuć różne domniemania - nie jestem dzisiaj w pracy!

ile razy może jeszcze przegrać b.prezydent Jeleniej Góry Józef Kusiak,obstawiajmy.........

Panie Piotrowski.
Bronisz Pan swoich znajomków kiedy to razem zasiadaliście w ratuszu jeleniogórskim.To nie ostatni prezes rozwalił Anilux ale pańska poplecznica,która na zarządzaniu zna się jak ja na teorii rozszerzania Wszechswiata.Kobieta po szkołach wieczorowych gdzie ją ciągle przepychano bo tak była zdolna i takiemu człowiekowi powierza się zarzadzanie firmom,Również długo nie zagrzała w Banku Zachodnim,gdzie jej też podziekowanmo.Nikogo nie poda do sądu gdyż jest to prawda. Cały czas w samorządzie to gdzie miała nauczyć się kierować firmą????

Pani Zofijo ŻYCZĘ PANI SAMYCH SUKCESÓW.przed wyborami poznałam wielu zacnych Ludzi,którzy na samo nazwisko CZERNOW mówili CUDOWNA BABKA na nią będę głosować.i co tam złe gadanie.Wszystkim się nie dogodzi-to nie możliwe! a teraz świętujmy Pani SUKCES BABY górą !!!!!!

Ah ta Zofia

16 tyś.głosów na wdowę po pośle,o której nikt nic nie wie, świadczy o pomroczności jasnej elektoratu,straciłem wiarę w człowieka,amen

Zoska, Ty to pisałaś ??? hahahaha