To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zobaczcie te zdjęcia. W 1942 roku to była zima!

Zobaczcie te zdjęcia. W 1942 roku to była zima!

Wybierzcie się do Jagniątkowa i przy okazji wycieczki wstąpcie do Muzeum Miejskiego "Dom Gerharta Hauptmanna". Można w nim zobaczyć niepowtarzalną kolekcję 30 fotografii wykonanych w Karkonoszach zimą 1942 roku.

Zdjęcia zrobił Walter Otto (1900-1994), pochodzący z Reicheinbach (dziś Dzierżoniów). Podczas srogiej zimy 1942 roku udało mu się odbyć wędrówkę główną granią Karkonoszy i aparatem fotograficznym uwiecznić napotkaną rzeczywistość.

Widzimy wystające spod śniegu kominy pewnego górskiego schroniska (ciekawe jakiego?), sfotografowane z ukrycia ćwiczenia strzelców górskich na Równi pod Śnieżką czy grupę skalną "Słonecznik" właśnie przemianowaną na Skałę Gerharta Hauptmanna. Nadanie nowej nazwy "Słonecznikowi" było jednym z elementów szeroko obchodzonych na Dolnym Śląsku 80-tych urodzin Gerharta Hauptmanna (15.11.1942).

Zdjęcia odnalazła wnuczka Waltera Otto. Zapomniane barwne diapozytywy podarowała w urodzinowym prezencie Wolfgangowi Schubertowi (członek Towarzystwa Karkonoskiego RGV Goerlitz), który dokonał ich digitalizacji oraz przekazał  na wystawę muzeum w Jagniątkowie.

Ekspozycję "Zima 1942 w Karkonoszach" wzbogacą niebawem elementy haftu zachełmiańskiego, jaki do 1945 zdobił ówczesne koszule pod Karkonoszami tzw. "Saalberger Hemden".

Zima 1942 M.jpg

Komentarze (11)

Ciekawe widoki, ale nie wolno zapominać, że właśnie w tym samym czasie Niemcy mordowali Polaków i Żydów na przemysłową skalę. I jeszcze przez 3 lata od zrobienia tych zdjęć...

I nie zapłacili reapracji

PAP widać,że twoi przeżyli i teraz możesz wykazać się mądrością.

Widać, że twoi to ci mordercy...

Typowy Polak oprócz jadu nic ciekawego widać jak mocno różni się człowiek od człowieka aż przykro czytać te komentarze

Jeżeli to do mnie, to potwierdzę, że to jest nasza historia, tragiczna, i NIE WOLNO O NIEJ ZAPOMINAĆ. Sprawcy, czyli Niemcy tak bardzo chcą o tym zapomnieć, że coraz częściej oskarżają Polaków o ich zbrodnie...

Kiedy korzystasz z toalety, to też masz na uwadze, że kraj produkcji muszli i kafelek trzy wieki temu wojował z Polską, czy może dla odmiany zajmujesz się celem wejścia do łazienki, jak normalny człowiek?

A co może innego napisać troll PAP któremu płacą za takie komentarze.Zawsze przed wyborami go pełno.

"czy grupę skalną "Słonecznik" właśnie przemianowaną na Skałę Gerharta Hauptmanna." - właśnie, czyli w 1942 czy teraz, w 2019? "Nadanie nowej nazwy "Słonecznikowi" było jednym z elementów szeroko obchodzonych na Dolnym Śląsku 80-tych urodzin Gerharta Hauptmanna (15.11.1942)." - to jest data urodzenia czy tez data 80-tych urodzin? wiem, że to można sobie policzyć, ale może trochę myślenia podczas pisania?

Ta pani redaktor potrafi tak "błysnąć",np. w artykule o bocianie z Podgórzyna nie potrafiła nawet spisać poprawnie imienia fotografa, choć było wyraźnie widoczne na zdjęciu.