To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zniknie połowa biur podróży?

Zniknie połowa biur podróży?

W Jeleniej Górze działa ponad 30 małych biur podróży (niektóre tylko internetowo). Wszystkie mają się kiepsko. W najgorszych miesiącach operatorom turystycznym przychody spadły o 95-98 proc. - Jeśli nie zamykamy na razie swoich biur, to dlatego, że dokładamy z oszczędności. To na długo nie wystarczy – mówią w branży. Narzekają stale piętrzą się kłopoty. Samorząd właśnie podnosi czynsze za lokale. Marek Ciechanowski, szef jednego z biur i prezes Dolnośląskiej Izby Turystyki, ocenia, że fali zamknięć biur podróży można się spodziewać na początku przyszłego roku.

W jeleniogórskich biurach turystycznych pustki. „Escapada” i „As-tour” zamknęły swoje lokale, choć załatwiają jeszcze zdalnie sprawy swoich klientów. - Branża turystyczna się wysypała. Nie zarabiają biura podróży, firmy przewozowe, lotniska itd. Gorzej się ma gastronomia i firmy organizujące czas turystom. Lepiej za to mają się obiekty w miejscowościach turystycznych, bo korzystają z bonów turystycznych, ale i oni narzekają na brak turystów z zagranicy. Turysta z Polski wydaje zdecydowanie mniej pieniędzy – mówi Jagoda Błaszczyk, właścicielka Biura Podróży Amigos B.B. Dodaje, że niepewność i dezorientację wśród klientów wzmagają też dezinformujące, niekonsekwentne sygnały płynące od rządzących. Do tego firma Jagody Błaszczyk, która wynajmuje lokal od miasta, co prawda mogła skorzystać z trzymiesięcznego zwolnienia z czynszu, ale teraz, od października będzie za ten czynsz płacić więcej o 5,9 proc. - A przecież nasza sytuacja wcale się nie poprawiła. Będę jednak chciała za wszelką cenę utrzymać firmę i cztery osoby, którym daję pracę – mówi właścicielka Amigos B.B.

 

- Prawdziwy skutek pandemii dla biur turystycznych poznamy po nowym roku. Firmy trwają, bo dostały pomoc z Polskiego Funduszu Rozwoju lub ze środków marszałkowskich. Część ma jeszcze oszczędności z lepszych czasów – mówi Marek Ciechanowski, właściciel biura podróży Euro90-Travel i prezes DIT. Przytacza czarny scenariusz, gdzie analitycy rynku turystycznego przewidują, że obecnych zawirowań w branży nie przetrwa blisko 50 proc. biur turystycznych w Niemczech i w Polsce. Czarne myśli w środowisku są tym bardziej uzasadnione, że – jak podaje Marek Ciechanowski - większość biur będzie miała problem, aby uzyskać kolejną pomoc ze środków publicznych. - Kryteria przyjęte do tej pomocy (tarcza antykryzysowe 5) eliminują większość podmiotów działających w tej branży. Biura podroży nie mają też żadnej korzyści z bonów turystycznych – ocenia. 

Komentarze (20)

Jednak Kononowicz miał rację! Nie będzie Niczego!

W Szklarskiej Porębie działają nadal najlepsze i najbardziej prężne biura turystyczne. A te najgorsze padają. Przykładem kiepskiego biura jest Biuro Turystyczne "Korona" w Szklarskiej Porębie i Cieplicach.

Należy podejrzewac ze powyzszy wpis nie od klienta a raczej od konkurencji.

W małej Szklarskiej Porębie ludzie mają wyrobione już zdanie o biurach podróży. Tutaj nic nie ukryje się.

A jakimś argumentem podeprzesz tą swoją "wiarygodną" opinię? Ja też mogę napisać że jesteś brzydki i oszukujesz ludzi....

Pani nabyłą ten lokal bez przetargu, o ile mnie pamięć nie zawodzi? Patrząc na ceny sklepów w centrum Jeleniej Góry chyba już nieźle pani zarobiła, pani Jagodo?

A po nam biura w Polsce jak są w Niemczech? Do tego tańsze i nie bankrutują po wysłaniu turystów na drugi koniec świata.

W tym artykule nie mówią o operatorach tylko o turoperatorach czyli biurach ,które sprzedają wycieczki z polskich jak i zagranicznych biur w tym z Niemiec, więc jak nie masz bladego pojęcia o czym piszesz to się nie udzielaj!

mówiłem kur.o nie głosuj na PiS. Zagłosowałaś to teraz kur.o sobie bankrutuj hahaha :)

A co ma do tego PiS zje**ny łbie?

masz racje nie PiS tylko POPiS bo te dwie partie to jedno i to samo.

do Łuzniaka z pretensją.Zero zwolnień dla drobnych miejscowych firm.

W dyskontach jest praca.

Przejmę leasing na samochód.

Panie PREZYDENCIE JG dziękujemy za danie mozliwosci zwolnienia z podatkow i czynszów. Jednak kryteria i wymagane zalaczniki nie były w stanie dac realnej szansy o takowe zwolnienie.Jak urząd zada podania swojego majątku i kosztowności w zlocie jak sami urzędnicy nie wywiązują się z tego ustawowego obowiązku.Wystarczy zobaczyć ich oświadczenia w BiP-ie.Mowiac wprost daliście cukierek ale nie do zjedzenia a do popatrzenia.Dziwi mnie ze nie było presji i nie dos lo do referendum o odwolonie tej szkodliwej dla mieszkańców władzy w mieście. WLADZY ktora dba tylko o interes córek i wójkow z innych miast.Moze zmieni się nastawienie jak prezydent wzorem swojego mentora z Warszawy oglosi podwyżki wody odpadów czynszów podatków i oplat parkingowych.Wtedy może w końcu otworzą oczy i zobaczą ze obecna władza w mieście dba o własne du y i tylko o nie.

przez internet samemu można zarezerwować loty, do nich dopasować hotel i zaoszczędzić sporo kasy. Biura podróży to przeżytek. Kasę zamiast za pośrednictwo biura spokojnie można przeznaczyć na wyżywienie.

Polecam booking com.

To wszystko przez pandemię ale pandemię głupoty.
Ludzie, król jest nagi !
Jeśli tego nie rozumiecie albo nie potraficie zrozumieć to oznacza, że nie używacie już mózgu i pewnie macie tam kisiel. Tak mówiąc po młodzieżowemu media (głównie TV) zryły wam mózgi.

W ślad za biurami podróży pójdą kolejne małe rodzinne firmy.W Jeleniej Górze nie ma klimatu by one mogły działać. Łapczywa władza w mieście widzi ich tylko jako płatników podatków i innych danin.Za które będzie tworzyć zupełnie niepotrzebne stołki dla swoich aparatczyków i rodzin.Sam prezydent dał nam przykład jak należy ustawiać swoich.

Faktycznie, duduś to doskonały przykład.