To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zegar znów będzie bił

- Okazało się, że mechanizm jest prawie kompletny - mówi Kazimierz Lewaszkiewicz.

Zabytkowy zegar z 1800 roku, który znajduje się na wieży kościoła w Dziwiszowie, wkrótce otrzyma drugie życie. Mieszkańcy wsi postanowili, że go wyremontują. – To unikat, drugiego takiego nie ma w regionie – mówi specjalista zegarmistrzostwa wieżowego.

Na pomysł renowacji zegara wpadł Kazimierz Lewaszkiewicz, od urodzenia mieszkaniec Dziwiszowa, radny i wiceprzewodniczący rady gminy. – Było to podczas remontu kopuły wieży, którą prowadziliśmy kilka lat temu – mówi K. Lewaszkiewicz. – Wchodziłem na górę i mijałem ten zegar. Leżał w kącie, w pajęczynach. Był w częściach. Zrobiło mi się go zwyczajnie żal.
Poprosił o pomoc specjalistę i wspólnie z innymi mieszkańcami, złożyli mechanizm. – Okazało się, że jest prawie kompletny! – mówi K. Lewaszkiewicz. – Zachowała się nawet korbka z oryginalną drewnianą rękojeścią. Brakuje tylko wahadła i fragmentu stalowego pręta, który łączył mechanizm z tarczami, znajdującymi się na wieży. Bez problemów można to odtworzyć.

Wskazuje tylko godziny
Zegar pochodzi z 1800 roku. Data jest wykuta na ramie konstrukcji. Na drugiej są inicjały zegarmistrzów – JGK Magwoloow.
– Jest to zegar jednowskazówkowy. To stawia go na pierwszym miejscu jeśli chodzi o jego wartość zabytkową – mówi Piotr Stryjewski, zajmujący się zegarmistrzostwem wieżowym. Od lat naprawia zegary.

Z dniem 30 marca zegar został wpisany do rejestru zabytków. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, już w sierpniu mechanizm powróci na wieżę i będzie odmierzał czas.

 

Cały artykuł w "Nowinach Jeleniogórskich" nr 16/15.

IMG_4712.JPG
IMG_4723.JPG
IMG_4749.JPG
IMG_4755.JPG
IMG_4757.JPG
IMG_4764.JPG
IMG_4768.JPG
IMG_4791.JPG
IMG_4805.JPG
IMG_4814.JPG

Komentarze (7)

Zegar tyka. Czy bije czy wydzwania godziny?

Propagujecie przemoc, ładnie tak ?

szacun dla pana kazika,oby mu się udalo

fantastycznie

A w Janowicach Wielkich choć już są sprzyjające warunki w Parafii, ustał temat odnowy zegara na wieży kościelnej , a szkoda szczytny cel i realna wizja renowacjiCt6Wmb

Kaziu to wspaniały szczery, dobry człowiek i społecznik. Bardzo się cieszy, że zegar już tuż, tuż