To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zastępca burmistrza i SB

Zastępca burmistrza i SB

Podczas służby kandydackiej pracował w wydziale paszportowym i w tak zwanej nadbudowie, która zajmowała się m. in. pozyskiwaniem i prowadzeniem agentów. - Gdy usłyszałem o agenturze, postanowiłem odejść - opowiada Zbigniew Brożek o swojej pracy w Służbie Bezpieczeństwa.

Szklarska Poręba huczy od dyskusji, domniemań i plotek na temat roli, jaką w komunistycznej SB odrywał zastępca burmistrza, Zbigniew Brożek. Zarzuca mu się, że ukrywał swoją pracę w SB.

SB zamiast PG

Zbigniew Brożek, rocznik 1953, w latach 1979-87 pracował w wałbrzyskim PZU. Nie mógł dogadać się z nowym szefem, więc postanowił odejść.

Poprzez kolegę z podwórka nawiązał kontakt z wydziałem zwalczania przestępczości gospodarczej w milicji (w skrócie zwanym PG). Gdy wydawało się, że praca w PG jest pewna, ze Zbigniewem Brożkiem spotkali się dwaj panowie w cywilu.

- Mówili: "pan młody, wykształcony, co się pan będzie babrać z kryminalistkami" - opowiada Zbigniew Brożek. - U nas są lepsze pieniądze, służba niemundurowa...

Był rok 1987, gdy mało kto wierzył, że komuna szybko padnie. Zbigniew Brożek w każdym razie nie przypuszczał, że za dwa lata wiele się w Polsce zmieni.
Zgodził się na pracę w SB. Zapewnia, że nie miał pojęcia, w co się pakuje. Został zatrudniony w Wojewódzkim Urzędzie Spraw Wewnętrznych w Wałbrzychu.

W PZU zarabiał 20 tysięcy, a w SB 58 tysięcy 250 ówczesnych złotych. Średnia płaca w Polsce wynosiła w 1987 roku nieco ponad 29 tysięcy.

W paszportach i nadbudowie

- Trafiłem do służby kandydackiej - mówi. - Pracowałem w magazynie akt paszportowych. Przygotowywałem pudła z aktami do obróbki. Zajmowałem się tym od sierpnia do końca listopada. Wtedy zaproponowano, bym został. Nie chciałem być jednak nadal robotnikiem magazynowym.

Cały artykuł w najnowszych „Nowinach Jeleniogórskich” nr 21/09.

Komentarze (85)

tylko i wyłącznie postępowanie lustracyjne a nie takie pogaduszki z kolegami z nowin . Kpina !

Teraz czas zamknąć ni24.pl Brożek do dzieła !!!!!!!! :woohoo:

Brożek nawet koło magazyniera nie siedział a co dopiero pracował jako magazynier. Cóż Krzysiu, może tobie jest wszystko jedno kto pełni funkcję zastępcy burmistrza, ale nie jest tak że przeszłość nie ma znaczenia, gdyby tak było nie musiałbyś swojemu pracodawcy dostarczać CV....a tu chodzi właśnie o cechy charakteru osoby która nie dośc że służuyła w SB to jeszcze znecała się nad żoną

To skandal! Robi z siebie teraz niewiniatko, a redaktor jeszcze sie na to godzi!
Natychmiast powinno byc rozpoczete postepowanie lustracyjne, aby sie mozna dowiedziec, co ten czlowiek tam faktycznie robil!
Tym bardziej, ze kto w 1987 roku nie wiedzial na co sie pisze idac do pracy w SB?! A jak sam SBek twierdzi, nie wiedzial, czy system padnie!!!!
Kazdy inny zaraz by wylecial, a tu widac wszystkim stary SBek pasuje!
Do tego naucza jeszcze w PWSZ w Legincy! Czego uczy, technik operacyjnych?

..do - [~post z godz.21:35..]..Znam Twoja TAJEMNICE..podbieranie nick-name !!.

Przejżał na oczy cha cha cha....ale do SB poszedł na ochotnika już po stanie wojennym ,zabójstwie księdza Popiełuszki, zabójstwie Grzegorza Przemyka...i nie wiedział w co sie pakuje...a może właśnie to mu odpowiadało

panie Brozek te wybielanie sie JEST ZALOSNE,szkoda slow...

podkreslam ZALOSNE

na czysto widac tutaj powiazania wladz ze szklarskiej z nowinami ! i to juz od dluzszego czasu ! zacieranie i wybielanie ! to mocno smierdzi !

postępowanie lustracyjne to jest w tedy, aby sprawdzić czy ktoś był TW, a tu facet się przyznaje i niczego nie ukrywa.

..kobiety rowniez maja *fajne ukryte
tajemnice !

..chcialabym pozac Twoja tajemnice i
poznac znaczenie nickname "piipi".
Bylam pierwsza,a Ty jestes..TYLKO szarym
cienie.~PA.*piipi z forum."Jelonka".

Przyznaje się i nic nie ukrywa??? A co tu jest do przyznawania się, skoro Pan Brożek oficjalnie figuruje na stronie internetowej BIP IPN. Ten artykuł to jest tylko sprytny wybieg Pana Brożka, aby się wybielić przed społecznością.

A czy ten gościu,w międzyczasie był Dyrektorem Sam.Publ,Zesp.Opieki Zdrowotnej w Lwówku śląskim (chyba dwukrotnie)???

Tak i rozwalił szpital

za ten wywiad powinny poleciec 2 glowy - pana kosiorowskiego i sbki brozka !

ale Sbek Brozek mine zatroskana na zdjeciu zrobil :-D SBek byles a takie "wywiady" to sobie możesz drukować na papierze toaletowym .
wstyd że ten człowiek jakiekolwiek funkcje publiczne pełni!

z dobrych żródeł wiem ,że sprawa może trafić do TVN ...

A jak był mały to sikał do doniczki z kwiatami sąsiadki i szrpał koleżanki za warkocze. Ludzie a może złóżcie rączki jak przy pacierzu i wznosząc oczka do góry zawołajcie "boże kopsnij deko rozumku !!!!

Zastanawia mnie cóż takiego się stało? facet przez kilka miesięcy pracował SB, w dodatku jako pionek, po czym odszedł. Złożył oświadczenie lustracyjne zgodne z prawą. Nigdy nie ukrywał swojej pracy zawodowej i 10 miesięcy "współżycia" z PRL. No i co z tego?
Śmieszą mnie te wasze stęknięcia. Ciekawe jakie są wasze życiorysy. Może byliście TW?, a może opracowaliście w ZOMO? I kto z was jest lepszy? Brożek, który przejżał na oczy, czy może Łaterewicz, który w SB służył do końca, a później grał wielkiego demokratę jako radny. To wy jesteście żałośni.

Chyba w mentalności polaków już tak pozostanie, oczernianie swoich kolegów lub sąsiadów.Widocznie pan Brożek komuś lub jakieś grupie przeszkadza.Osoby te zamiast wykorzystać swój potencjał intelektualny do rozwoju gminy Szklarskiej Poręby, nagminnie usiłują coś udowodnić że w Szklarskiej dzieje się żle.A tak nie jest, robi się bardzo dużo dobrego dla miasta.I co z tego że pan Brożek pracował jako magazynier w urzędzie paszportowym.Teraz pracuje uczciwie i wywiązuje się z obowiązków zawodowych.Po co ktoś grzebie w przeszłości innej osoby.Każdy z nas był w przeszłości aniołkiem?.Nie jest najważniejsze kim byliśmy w przeszłości , ważne jest natomiast jacy jesteśmy teraz.I tylko tyle chciałem napisać. Dziękuję i pozdrawiam mieszkaniec Szklarskiej Poręby.

A dlaczego usunięto tekst "cd" Eli???
Co komuś nie podobała się jego treść, ktoś chce ukryć prawdę o Panu Brożku???

Pan redaktor Kosiorowski raz jeszcze pokazał, że kocha władzę i zawsze będzie jej schlebiał, nawet gdy ta na SB-ckie korzenie. Ludzie nie czytajcie NJ.

Jakie miasto taki burmistrz. Słów brak. Przy okazji szczególne słowa uznania dla red. Kosiorowskiego za "warsztat" dziennikarski. Panie redaktorze schebianie władzy nawet tej z korzeniami w SB. Nie przystoi...

..Nie tylko ten mezczyzna..ma duzo rzeczy do UKRYCIA..

Robert
Lecz sie :lol: :lol:

Pipa to expert do wszystkiego nawet ma wtyki w SB,expert jak z kociego o gona peryskop

..do - [~Borys..]..W SB pracowala moja TESCIOWA,a ktora teraz..wie wszystko.

regulamin złamany

[quote=Ela]Dorga redakcjo, dlaczego usunięto mój wpis z pytaniami? Czyżby wpływ p. Brożka był aż tak silny, że dzwoni jak za starych czasów do redakcji i zakazuje publikowania niewygodnych propagandowo informacji?!

regulamin złamany

panie Brożek nie pomówienia a fakty i sam pan o tym wie.

regulamin złamany

proszę o sprecyzowanie stwierdzenia "...wielość smutnych kobiet wokół
pana..."

:dry: :dry: :s :s B) B) Pachołki Maskwy ! dzisiaj nie ma winnych , bo wm tak wygodnie !!!! A Naród , co tam Naród , i tak się go rąbie w każdej dziedzinie, Naród w/g wiedzy delikwenta z BANDYCKIEGO SB , to szara masa i ma słuchć i robić na nich , jest tak nawet do dziś!! Tylko żeście się przefarbowali psie juchy!!!!! układ okrąglutkiego stoliczka!!!!!!

..do - [~post z godz.21:23..]..Czy Ty jestes ten ANONIMOWY..z brzydkimi myslami ?.Spadaj z "Jelonki" !!.

Okazuje się, że zadawanie pytań panu redaktorowi, który przeprowadzał bardzo subiektywny wywiad, jest łamaniem regulaminu!!! (usunięcie moich pytań)
Czy w ten sposob próbujecie państwo zamnkąć buzie i nie dopuszczać niewygodnych tematów?
W którym miejscu złamałam regulamin, podając fakty i pytając? Dlaczego nie podajecie państwo w którym miejscu miał być przez mnie złamany regulamin? Najepiej usunąć, bo niepasuje! Oj nieładnie!
Czy pytając się o to, czy autor wywiadu nie mogl zapytać p. Brożka o jego przeszłość i samobójstwo jego żony oraz o zadłużenie prz p. Brożka szpitala we Lwókwu łamie się regulamin?
Zachowajcie Państwo choć odrobinę obiektywizmu albo zupełnie nie dawajcie możliwości dyskusji, bo tak tylko udajecie bezstronnych!
Nie wprowdzajcie ukrytej cenzury, te czasy juz minęły!

Brawo Elu!!!!
Jak Pan Leszek Kosiorowski może być bezstronny??? Wystarczy wejść na "nk", by zobaczyć Pana Redaktora na liście znajomych Pana Brożka... O czym to świadczy???

nie jestem redaktorem, ale zabiore głos bo wydajemi sie Elu, ze tekst dotyczył sprawy pracy w SB, a nie domniemanych przez ciebie faktów.
Zarzut pod adresem redaktora jest nietrafiony. Usuwanie twoich postow jest jednak zasadne, bo posługujesz sie pomowieniami. Czy masz dowody na to co wypisujesz? nie masz? wiec posługujesz sie plotkami.
Brozek wam przeszkadza. Nie dziwie sie, bo facet prawo zna i nie wyciagniecie z kasy miasta nic ponadto na co macie rachunki, a wiele ich nie macie. Pierwszy przekona sie o tym Belweder Gorski i Prestmax.
Chyba niezauwazyliscie, ze wasze personalne ataki i posługiwanie sie kłamstwami nic nie daje. Ani rada ani Wichniak sie tym kompletnie nie przejeli, bo historia z SB była wczesniej znana w miescie. Zreszta kto bedzie powaznie traktować wirtualne postacie? :lol:

Dokładnie wiem o czym jest artykul, ale najwyraźniej celowo pomijasz, że pytam się pana redaktora, dlaczego robiąc wywiad z p. Brożkiem, nie zapytał się również o jego nie tak daleką przeszłość.
I wiesz doskonale, że nie są to pomówienia!
Nie wiem o jakich rachunkach mówisz i w ogóle do czego dąrzysz, ale nie pozwolę abyś mnie tu jakoś szufladkował. Tym bardziej, że sam występujesz pod nickiem "anonimowy".
Faktem jest, że ten pan (Brożek) ma bardzo "mroczną" przeszłość i najwyraźniej, skoro jak sam napisałes rada miasta jak i sam burmistrz cały stan rzeczy autoryzują. Co jest i będzie skandalem!
Poza tym, nawet osoba, która nie wie, kim jest pan Brożek i ma choć troche rozumu widzi, że wywiad nie jest obiektywny, a i odpowiedzi p. Brożka nie trzymją się kupy.
Był to czysty zabieg "wybielający" p. Bróżka, który z resztą się nie udał. Faktem jest, że p. Bróżek został w przeszłości skazany, jak i że pracował w SB, co cały czas ukrywał i wślizgnął się na kolejne stanowisko, myśląc, że prawda światła dziennego nie ujrzy.
Jak widać, barzdo się pomylił.
Zastanawia mnie, kiedy prokuratura zajmie się upadkiem szpitala we Lwówku...
Baroń go dalej ile chcesz, ale nie uda ci się zamazać przeszłości p. Brożka o której każdy w naszym regionie powinien wiedzieć, gdyż jest to skandal, jakich mało!

Brożek to największe nieszczęście jakie to miasto spotkało , i burmistrza którego sobie trzyma na smyczy :-/

Widzę, że redakcja nie kwapi się umieścić ten artykuł w "polecanych" na głównej stronie. Czy jest to celowa akcja, gdyż mało tu innych tematow, które by aż tak dyskutowano jak ten odnośnie byłego SBeka oraz skazanego prawomocnym wyrokiem p. Brożka...?

Pan Brożek to niezły manipulant! Służył wiernie za pieniądze poprzedniemu systemowi, a teraz się przefarbował, naucza demokracji i udaje zbawiciela Szklarskiej Poręby- też zresztą za pieniadze.Próba wybielenie wizerunku jest godna pożałowania.Dziwię się bardzo Panu Redaktorowi, że dał się "uwieść" komuś takiemu.

Brożek i redaktor Kosiorowski to przecież kumple są i się na wzajem kryją .proste.

Czyli towarzystwo wzajemnej adoracji...

nie wiem czy wszyscy to wiedzą ale szklarska miała forum szklarska.org na którym mieszkańcy mogli wyrażać swoje zdanie na temat władzy .
z oczywistych powodów było wiele krytyki ,w sumie 90% wpisów był wytykaniem błedów i zaniedbań obecnie rządzącym.

i pewnego pięknego dnia forum "się zamnęło do odwołania".
władza sie już nie musi martwić tym że ich brudy będą wyciągane na wierzch (NP SPRAWA BROŻKA W SB,KTÓRA PIERWSZY RAZ POJAWIŁA SIĘ NA W/W FORUM ) albo też inne równie szokujące informacje.

O władzach Szklarskiej wolno pisać tylko dobrze,lepiej lub najlepiej.Myśleć wolno również tylko dobrze, lepiej lub najlepiej.Inaczej myślący i piszący to kundle, jak był łaskaw napisać wielce szanowny pan radny Kubiela-wiceprzewodniczący Rady.

taak paamiętam wypowiedzi p.Kubieli - i wracamy do punku wyjścia,dzieki temu że władza zamknęła forum szklarska.org ,nikt nie może już wejść i poczytac postów tego obrażającego wszystkich ex-biznesmana(jego biznes podajże splajtował) ze Świeradowa....

Forum szklarska.org powstało jako tuba propagandowa domniemanych sukcesów obecnej władzy.Tymczasem sukcesów nie widać nawet na przysłowiowe "lekarstwo",ale za to czuć smrodek jaki roztacza się wokół Brożka.Władzunia się wystraszyła i forum zamknięto.Jednak gęby ludziom nie da się zamknąć, ani takich brudów zamieść pod dywan. O smrodzie nie wspomnę.

Panie Brożek.Jak Pan to robi że wszysct dopiero po czasie dowiadują się i przekonują że jest Pan złym człowiekiem?Jak Pan to robi że najpierw Pana przyjmują a potem nie wiedzą jak Pana wyrzucić?To jest Pana największa umiejętność-nic więcej.Mam nadzieję że coraz więcej ludzi się o tym przekona.Razem z Pana kol.Burmistrzem.

Faktycznie troszeczkę się zagalopowałem.Nie do końca poznałem się na Brożku.Przepraszam tych których zawiodłem.Ale lepiej przyznać sie do błędu niż w nim trwać.Mam nadzieję że nowa Władza już nie bedzie korzystała z usług tego Pana i jego kolegów których przywiózł ze sobą z Lwówka takich jak sekretarz,dyr.wodociągów jakiś doradca czy asystent.Panie Burmistrzu jeżeli Pan zatrudnia takiego asystenta to kim Pan jest?

Czego ja się dowiaduję.Brożek s.b.e-kiem?.Wreszcie ludzie sie dowiedzieli jaka kanalia rządzi Szklarską Poreba.Więc tylko czekać jak Wichniak będzie mu z reki jadł,chyba że już je.Ale jaja.