To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zaskakująca rozbieżność cen

 

Miasto ogłosiło zapytanie ofertowe na postawienie metalowej tablicy informacyjnej. Oferenci zaskoczyli samorząd.

 

To w sumie drobiazg, ale oferty zgłosiło aż pięć firm, z Jeleniej Góry ale i np. z Dzierżoniowa. – Ceny wahały się, przy zbliżonej technologii wykonania i materiałach, od niespełna 930 zł aż do prawie 2900 złotych – informuje Cezary Wiklik, rzecznik prasowy prezydenta. – Z pewnością wpływ na tę sytuację ma zastój na rynku takich usług, niemniej nawet biorąc ten fakt pod uwagę różnice w kwotach są zastanawiające.

 

Niestety, prawo zobowiązuje samorządy do wybrania najtańszej oferty. Ciekawe tylko, czy tablica postawiona za 930 złotych będzie równie dobra i trwała, jak ta trzykrotnie droższa.

Komentarze (8)

W kwocie 2900 jest uwzględniona 25% dla zleceniodawcy . Patrz budowy autostrad.

no straszne to - doprawdy
pisanie ze sa zmuszeni do wyboru najtanszej oferty to KŁAMSTW)
bo wystarczy podac inne WAGI brane pod uwagę przy ocenie ofert i juz. DOŚWIADCZENIE-ZREALIZOWANE PODOBNE prace i wtedy nikt nie będzie sie ze smieszna kwota pojawial. 100%cena jedno z najgorszych rozwiazan, niestety najczestsze.

Panie Zapora po co Pan pisze i rozpowszechnia bzdury "prawo zobowiązuje samorządy do wybrania najtańszej oferty"?

Nie ma nic złego wybieraniu ofert na podstawie kryterium najniższej ceny - pod warunkiem, że się określi poprawnie i wyczerpująco parametry techniczne / jakościowe produktu czy usługi. Poza tym podany rozstrzał to żadna zaskakująca rozbieżność, jakby redaktor siedział w przetargach, to by wiedział, że nawet oferty na kiciorelne usługi potrafią się różnić o kilkaset procent - na tym polega rynek.

Prosty i mądry i Error! Słyszałem już wiele podobnych bzdur od osób, które osobiście nigdy nie uczestniczyły w PZP od strony zamawiającego samorządu. TAK! Pan Zapora ma rację! Niestety tylko cena. Próba wprowadzenia innych kryteriów = Kłopoty w trakcie rozstrzygania przetargu a potem ogromne kłopoty z innymi urzędnikami przy rozliczaniu zadania.
PZP to chyba najgorszy szajs jaki wyprodukowała światła polska myśl legislacyjna -czyli wybrany przez nas (mądrych obywateli) mądry parlament.

z Dzierżoniowa ? czyżby muffin ?

Do "prosty i g****". Opierajmy się na faktach. Proszę wskazać w ustawie Prawo zamówień publicznych zapis, że "prawo zobowiązuje samorządy do wybrania najtańszej oferty"

A czy pan Wiklik przeczytał Ustawę o Zamówieniach Publicznych?

Art. 91. 1. Zamawiający wybiera ofertę najkorzystniejszą na podstawie kryteriów oceny ofert określonych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

2. Kryteriami oceny ofert są cena albo cena i inne kryteria odnoszące się do przedmiotu zamówienia, w szczególności jakość, funkcjonalność, parametry techniczne, zastosowanie najlepszych dostępnych technologii w zakresie oddziaływania na środowisko, koszty eksploatacji, serwis oraz termin wykonania zamówienia.
Jeżeli SIWZ skonstruowana jest w ten sposób,żed jedynynym kryterium oceny ofert jest cena, to o jakości już możemy zapomnieć.Klasyczny przykład: wygrane przetargi przez Instytut High Technology R.S.P Siedlęcin!