To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zapłacimy więcej za wodę i odbiór ścieków

Zapłacimy więcej za wodę i odbiór ścieków

To kolejna zła wiadomość dotycząca wzrostu kosztów utrzymania.  Najprawdopodobniej od maja zapłacimy więcej za wodę i odbiór ścieków. PGW „Wody Polskie” właśnie rozpatruje wniosek taryfowy złożony przez PWiK „Wodnik”. Prezes „Wodnika” zapewnia jednak, że podwyżka dla mieszkańców nie będzie wysoka. Miesięcznie przeciętne jeleniogórskie gospodarstwo domowe wyda kilka złotych więcej. 

W maju tego roku kończy się trzyletnia taryfa opłat na usługi świadczone przez spółkę „Wodnik”. Został złożony nowy wniosek z propozycją cen na kolejne trzy lata. Wniosek rozpatrywany jest przez PGW „Wody Polskie”, które analizuje, czy zaproponowane stawki taryfowe za wodę i odbiór ścieków są uzasadnione, jak się mają do kosztów.

 

- Podwyżka za wodę i odbiór ścieków nie będzie tak duża jak straszą niektórzy radni. Jaka będzie ta podwyżka, nie jestem w stanie teraz dokładnie powiedzieć, bo ustalanie nowej taryfy jest procesem. Złożyliśmy wnioski, wciąż dosyłamy dokumenty, składamy wyjaśnienia – w ten sposób konferencję na temat planowanego wzrostu cen rozpoczęła Katarzyna Wierska-Kuberka, prezes jeleniogórskiego PWiK „Wodnik”. Zapewniała przy tym, że w nowej taryfie przewidziano obniżkę opłaty abonamentowej dla klientów indywidualnych. Chodzi o to, żeby zrekompensować wzrost cen wody. Decyzja o zatwierdzeniu nowej taryfy zapadnie najprawdopodobniej w połowie kwietnia. Biorąc pod uwagę średnie zużycie w gospodarstwie domowym, po zmianie taryfy, jeleniogórska rodzina będzie płacić miesięcznie więcej o 2 - 4 zł.

 

Prezes Wierska-Kuberka podkreśla, że wzrost cen na usługi „Wodnika” jest nieunikniony, bo wszystko drożeje. - Cena wody zależy od czynników ekonomicznych, a nie politycznych – mówi. Przypomina, że inflacja przez ostatnie trzy lata, kiedy obowiązywała poprzednia taryfa, wyniosła łącznie 7,4 proc. W tym samym czasie płaca minimalna wzrosła o 34 proc., ceny energii elektrycznej o 37 proc., a materiały i usługi zakupowane u podmiotów zewnętrznych o 17 proc.

 

Na sytuację ekonomiczną spółki w najbliższym okresie silnie będzie oddziaływała konieczność rezygnacji z korzystania ze zbiornika w Sosnówce. Zbiornik ma wadę konstrukcyjną, przecieka i będzie musiał być zamknięty. Taką decyzję „Wody Polskie” już podjęły. - W tej sytuacji spółka musi zainwestować znaczące środki w ujęcie wody na Grabarowie. Chodzi bowiem o pewność dostaw wody – tłumaczy prezes Wierska-Kuberka. W nowej sytuacji woda z Grabarowa będzie musiała dotrzeć aż do Cieplic. Oznacza to konieczność rozbudowy sieci, budowę hydroforni i przepompowni. Inwestycja pochłonie około 40 mln zł. Część z tych środków pochodzić będzie z podwyższonej taryfy, część z kredytów. W nowej sytuacji „Wodnik” planuje zwiększyć wydajność swoich górskich ujęć wody. Dziś zapewniają one około 4 proc. zapotrzebowania na wodę, a po zamknięciu „Sosnówki” ich udział może wzrosnąć nawet do 12 proc. (zasilony woda z tych źródeł będzie Jagniątków, Sobieszów i dużą cześć Cieplic)

Co spółka robi ze swojej strony, żeby obniżyć koszty i w jak najmniejszym stopniu ograniczyć wzrost cen swoich usług? - Mamy jednoosobowy zarząd, obniżyliśmy zatrudnienie, zmieniliśmy strukturę firmy, mniej usług zlecamy na zewnątrz, więcej prac wykonujemy własnymi siłami. Przez osiem miesięcy moich rządów udało się zaoszczędzić blisko 1 milion złotych – odpowiada prezes „Wodnika”. 

Zapłacimy więcej za wodę i odbiór ścieków

Komentarze (48)

Milion oszczędności oznacza, że mieszkańcy przez osiem miesięcy przepłacili za wodę dokładnie tyle. Mówiąc kolokwialnie, zostaliśmy orżnięci.

Ty naprawdę nie potrafisz czytać!

Wał nie był naprawiany. Roboty ziemne z użyciem ciężkiego sprzętu i nawożeniem kruszywa są bardzo drogie. Jeden dzień to koszt kilkunastu tysięcy złotych, a to trochę trwało. Jeśli on rzeczywiście przecieka to nasypywanie kamyków od zewnętrznej strony niczego nie uszczelni, tylko jest w wałem samym w sobie. Chociaż wygląda ładnie, tylko chyba nie o to chodziło, a może właśnie ...

To miało być pod soclb.

Robi się takie uszczelniania i wzmocnienia na takich wałach sypanych za pomocą odwiertów i tłoczenie mieszaniny cementowo-barytowej + jakieś domieszki tajemne .
Metoda znana już pod koniec lat 60tych.

W Krakowie bylo Biuro Projektowe Budownictwa Wodnego.

Iniekcje wiążące rozumiem, ale nie widziałem, żeby tam ktoś robił coś podobnego. A regularnie tam jeżdżę.

Bo w Jeleniej tęgie głowy zasiadają.
Zbiornik wody ,wał przy elektrowni Rybnik również był uszczelniany chyba 72 lub73r.

Hose masz rację. Sypanie jak piszesz "kamyków" może być pomocne jeśli obsuwa się skarpa. Na Sosnówce jak wszyscy widzą nie ma obsuwania się skarpy. No może w jednym maleńkim miejscu (przecież tam traktorem jeżdżą po skarpie!). Oni chcą sypać te "kamyki" na długości 400 m. A ile to będzie kosztować ? To proste, wystarczy dowiedzieć się ile kosztowało sypanie "kamyków" przez poprzednie 3 lata. To mniej więcej ta sama ilość. I tu ukłon w stronę redakcji nj24 o informacje. Wodnika to pewnie nie interesuje, przecież inwestorem są Wody Polskie to pieniądze państwowe, nie samorządowe. Ale przyjdzie czas, Wody Polskie przy opłacie za pobór wody ze zbiornika pewnie policzą to Wodnikowi.
Właściwe uszczelnienie zapory od strony wody będzie robione może psstt...za 100 lat. Jak na razie nie ma na to żadnego projektu
(a może nj24 dowiedzą się coś innego?).

Co by nie pisać mamy najdroższego gospodarza i najdroższego Jelenią Górę.Zostala jeszcze opłata parkingową i podatek od nieruchomosci.Jak żyć Panie prezydencie jak tak ma wyglądać polityka pro rodzinna to za 10 lat w Jeleniej Górze średnia wieku będzie taka jak obecnie w kościołach 60+.Tyle ze jak widać ma to obecna i była władza w mieście w doooopie.Wazne są dla prezydenta przetargi.tak to wyglada

Choćby mówiła prawdę najszczerszą to i tak jej nie wierze.
Od paru lat wał na zbiorniku jest naprawiany,okazuje się że źle?
A może zostanie po cichu opchnięty dla kompleksy hotelowego ? Będą mieć prywatny zalew a wodnik wodę będzie importował ze stanów.
Zasilenie Cieplic w wodę z innego ujęcia to dobrze bo tej syfiastej wody na surowo nie da się pić.
Czułem że coś się czi bi wodnik zaczął montować poidełka w szkołach ,marny to wybieg.
Pojdelka to niech szkoła sama montuje zaoszczędzając na zwolnieniu kapelana i katechetów .

Kończąc temat. Jeżeli można w pół roku nagle oszczędzić milion złotych m.in. nie zlecając prac firmom zewnętrznym, to co pracownicy firmy robili do tej pory, skoro nagle mają taki nadmiar czasu? Do tej pory nie było artykułów o rewolucjach w spółce, które mogłyby zmienić sposób jej funkcjonowania, co pozwala wysunąć wniosek, że nowa szefowa jest "gazelą biznesu", geniuszem strategii, talentem na skalę naszych potrzeb albo w tej firmie nie ma fachowców itd, żeby nie oczerniać ludzi. W domu to ja opłacam rachunki. Woda że ściekami jest najdroższa. Mniej płacę za gaz i mniej płacę za prąd. Tylko wytworzenie prądu jest skomplikowanym procesem, poniekąd niebezpiecznym, natomiast pozyskanie gazu jest uwarunkowane politycznie i jest on do nas przesyłany z olbrzymich odległości przez terytoria różnych państw. Woda jest się sama z góry.

... leje się ...

Może to taki lokalny obajtek?

Jakby tu rządził Obajtek, mielibyśmy tanią wodę, piękny zalew dla rekreacji i co roku parę baniek zysku. Niestety POtrzaskane mózgi wybierają POmylonych i jest jak jest.

Wina PiSu

Daniel Obajtek jako wójt Pcimia chciał wykończyć firmę swojego wuja, u którego wcześniej pracował. Kierował z tylnego siedzenia konkurencyjną spółką, choć jako samorządowiec nie mógł tego robić, a potem skłamał w tej sprawie przed sądem. Dowodzą tego nagrania rozmów Obajtka, które ma "Wyborcza".

Jak wyborcza napisze ze jesteś cym bal kre tyn de bil itp to uwierzesz?

Każdy mądry na forum jak nie musi podejmować decyzji. A w naszej rzeczywistości ostatnio ceny materiałów, energii i pracy poleciały po sufit. Średnio rozgarnięty robotnik chce 6 tysi na miesiąc. W sumie nie ważne kto spaprał sosnowke ale problem jest tu i teraz jak wynika z wypowiedzi. Już widzę ten hejt jakby wody zabrakło. Niestety chyba leczenie musi bolec jak to w życiu.

Dlaczego nieważne? Dlaczego można tolerować odpowiedzialności? Przecież tam przesiedli mieszkańców, wyburzyli wieś i zalali ją wodą, to była potężna inwestycja, zarobionych pieniędzy do tej pory nie wydali ci co to spaprali. Mieli tylko usypać górkę z ziemi tak, aby nie przelewała się woda. To nie lot na Marsa. Mentalność typowo zniszczona przez chrześcijanizm, wyimaginowanego boga i odpuszczanie win. Kilka dni temu był artykuł 'Pedofil miał pecha, bo wpadł jak ukrywał się na Filipinach'. I to tak się cały czas kręci. Popatrzcie co się dzieje w Chińskich miastach, gdzie my jesteśmy za nimi? Nam jest bliżej do murzy.ńskich wiosek w Afryce.

Czy Ty wiesz ile powstało zostało wybudowanych nowych domow przy okazji?

Data budowy 1986-2001. Niejeden czerwony kacyk z czerwonej dolinki POstawił swój domek, a niektórzy nawet rancza :)

Aleś ty oczytany PiS.bolszewiku. Czekisto. Jak każda czerwona misia jesteś odporny na jakąkolwiek krytykę. Skąd biorą się takie indywidua? Co stało się z naszym społeczeństwem ,że pojawiają się w nim takie nieudane osobniki. Jeśli wiedziałabym , że ma się narodzić coś takiego jak ty to bym popierała aborcję nawet do 9 miesiąca ciąży.Niedokończony płód "Wyborczej" i obrzezańców.

Już to widzę jakby wody nie było w połowie jeleniej przez tydzień to zaraz by obajtek z rydzykiem wozili wodę cysternami i sprzedawali z gigantyczna kasę a TVP na pasku by podała ze ratują ludzi. Ogarnijcie się trochę i zobaczcie jak to wszystko naprawdę wyglada

Obajtek ze$rał się do majtek.

przecież to tobie zwieracze puszczają razem z nerwami... Nie sądź innych po sobie...

Rzady PO w mieście śmieci bilety mzk teraz woda brawo

Miłość do PiS to zaczadzenie. Nire warto tlumaczyć. Nie pojmiesz.

Obajtek kolejny "kryształ" narodowych socjalistów pisbolszewików.
Cuuuuchnie!

Kiedy wypowiedź Mroza w sprawie obe$$$ranego "kryształowego" Obaj tka?

Kto w tym bantustanie poniesie odpowiedzialność za to, że "zbiornik ma wadę konstrukcyjną, przecieka i będzie musiał być zamknięty"?

Narodowo socjalistyczne państwo pisbolszewików rozmokło obejs&ane gufffnem Obajtka i obejszczane przez najszczalnika małego kulawego hitlera kałczyńskiego.

W maju tego roku kończy się 3 letnia....
To dlaczego w maju poprzedniego roku (2020) była PODWYŻKA wody, ścieków i abonamentu ??????????

Po sześciu latach kumoterskich rządów PiS prezesowe zawołanie „Daniel Obajtek wszystko może” trzeba teraz rozumieć jako immunitet bezkarności: „Obajtkowi wolno wszystko”. Jak wynika ze śledztwa „Wyborczej”, może łamać prawo, łączyć działalność biznesową z funkcją wójta, może kłamać w sądzie pod przysięgą i… włos mu z głowy nie spadnie. Wedle zasady, że „może on i łajdak, ale za to nasz łajdak”.

Obajtek jest potrzebny, więc nie jego przecież ścigać będzie prokuratura Ziobry, ale Bogu ducha winnych sędziów Morawiec, Tuleyę, Żurka, mecenasa Giertycha...

Były wójt Pcimia nie jest groteskowym przypadkiem kadrowym. Nie jest personalną pomyłką. Obajtek w nomenklaturze władzy PiS jest właściwą osobą na właściwym miejscu. Właśnie takich ludzi Kaczyński potrzebuje. Ludzi bez wahań. Miotły, która o nic nie pyta, ale robi miejsce dla swoich i wywala ludzi na zbitą twarz ze spółek i agencji, którym szefował.

Starcy i wiocha wrobili nas w narodowy socjalizm pisbolszewizm małego kulawego naszczalnika hitlera kałczyńskiego i obaj tka.

Kto powołał coś takiego, jak Wody Polskie, by zapewnić ciepłe posadki swoim zwolennikom? No to teraz płaćcie i płaczcie! Następny genialny prezes od paliw, zapewnił nam (tańszą - w/g Prezesa, wszystkich prezesów - "trzeba obniżyć akcyzę na paliwa, będą tańsze") benzynę za już ponad 5 zł/litr... Ale brawo! Mamy pierwsze miejsce w Europie...we wzroście cen, wszystkiego!

Żadnemu Obajtkowi żadne przestępstwo nie ujdzie na sucho!

Tym wszystkim, którzy mówią, że należy zrozumieć wyborców narodowego socjalizmu PiSbolszewizmu i porozumieć się z nimi.
Nie ma z kim się porozumiewać to ludzie wyzuci z wszelkiej moralności, przyzwoitości i uczciwości lub ludzie bezdennie g****. Usprawiedliwią wszystko, na wszystko przymkną oko i za wszystko obarczą wina Tuska i totalna opozycję. Czy to pedofilia czy złodziejstwo, czy korupcja czy pałowanie kobiet. Albo odwracają oczy albo twierdzą, że wszystko jest okej, a wszystko to atak na pefogilski kościół i malego kulawego hitlera kałczyńskiego.

Parafrazując zamiast "mów mi wuju" , "mów mi ch..u" powie Obajtek.
Jestem całkowicie przekonany , że tylko delegalizacja narofowo docjslistycznego PiSbolszewizmu , tak jak to miało miejsce z NSDAP , może powstrzymać tę faszystowską gangrenę .
Prosta zmiana władzy nie uleczy tego ropiejącego społeczeństwa , tylko przedłuży agonię .Obajtek jest tylko kolejnym kolejnym żywym , i budzącym skrajne obrzydzenie , dowodem.

Moja pensja nawet nie drgnęła, a tu podwyżka za wodę, podwyżka za śmieci, podwyżka za światło....
Wiec kiedy będzie moja podwyżka pensji???

Pani prezes "zaoszczedziła" milion zł. Naprawdę? A ile zarabiają zatrudnieni przez panią prezes koledzy z taurona?

To jest to obniżenie zatrudnienia. Zmieniła nazwę stanowiska i zatrudniła swoich. I jest kolejna fala ludzi, co się nie znają, tylko powtarzają "ja to, ja tamto".

Nie znasz się chyba na życiu. Ta pani ma takiego "stajla" zawsze i wszędzie zachowuje się tak samo. Wchodzi do spółki, "zarządza" a jak nie ma czym zarządzać "bo się pieniążki skończyły" to idzie dalej i dalej i dalej. I zawsze jest najmądrzejsza, najwięcej wie i używa skomplikowanych dwóch słów. Zobacz sobie historię górnika zabrze, gdzie pracowała, popytaj w MPGK, jak tam zarządzała wspaniale... w JG zostały jej jeszcze Termy i MZK...

Jak to kulawy hitler prezes wolskich mówił,że Obsrajtech ma w cobie coś od Boga,ciekawe którego Abrahama i Izaaka czy muchomora jadowitego Tadeusza i Mam.mooney?

Droga redakcjo czy ten hejter to Wasz pracownik ?
Dlaczego go nie zbanujecie ?

Ewidentnie wodnikowi brakuje konkurencji.Studnie wykopiesz musisz opomiarowac ,a szamba nie pozwwolą zakładac.Jak nic tylko łapac deszczówkę i przez filtry z dafi przelewać.Wychodzi że 60 000 miezkańców musi utrzymac Rozbójnika z ratusza i jego watahę jak to radzio radził

Jeleniogórzanie, nie jęczcie, nie marudźcie i nie narzekajcie, tylko płaćcie, płaćcie i jeszcze raz płaćcie, bo sami sobie wybieracie tych z ratusza, a oni obsadzają swoimi w miejskich spółkach. Będziecie się mogli szczycić, że Jelenia Góra jest najdroższym miastem w Polsce z opłatami komunalnymi droższymi jak w samej Warszawie. Możecie być dumni jeleniogórzanie ze swoich wyborów i ze swojej wierności Platformie Obywatelskiej.

Łuzniak POmylił pojęcia. Miało być najlepsze miasto ale dąży by było najdroższe miasto . PO,,,,ało go czy co?

Ciekawe skąd inwestor hotelu nad zbiornikiem w Sosnówce tak wcześnie już wiedział że zbiornik przestanie być dla wody pitnej i będzie mógł wykorzystać go rekreacyjnie. Po co Kusiak podłączał zbiornik do wodociągu jak już wtedy było wiadomo że woda to syf i wody gruntowe rozwalają wały. Kto rozliczy tych nieudaczników i kombinatorów.

Wystarczy wszystko dodać ,34%(wzrost płacy minimalnej-tylko gdzie?)+37% wzrost cen energii, 17% wzrost cen materiałów.Wystarczy wszystko dodać,daje 88% wzrostu,opierając się na danych z artykułu, podwyżka o pare złotych to nic wielkiego.Najniższa płaca wzrosła z 2600 do 3484 zł.Tylko gdzie?