To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zamożność samorządów - ranking "Wspólnoty"

Zamożność  samorządów - ranking "Wspólnoty"

W kolejnym rankingu zamożności jednostek samorządu terytorialnego z naszego województwa znakomicie wypadły Wrocław, Polkowice i Dolny Śląsk jako drugi co do bogactwa region w Polsce. Jak zauważają autorzy rankingu nie ma w tym zestawieniu większych niespodzianek. Wśród naszych samorządów najbardziej widoczny w rankingu jest sukces Świeradowa Zdroju. Ranking podsumowujący 2018 r. opublikowało pismo „Wspólnota”. 

Wśród samorządów naszej części województwa dolnośląskiego najefektowniej wypadł Świeradów Zdrój. W pojemnej kategorii "inne miasta" z 12. miejsca wskoczył na 3. z dochodem na mieszkańca (10.027 zł). - Pod względem wartości inwestycji w przeliczeniu na jednego mieszkańca jesteśmy w czołówce polskich samorządów, mimo że mieszkańcy i przedsiębiorcy płacą jedne z najniższych podatków w regionie. Zaciągnięte kredyty na wkład własny do realizowanych projektów unijnych spłacamy na czas. Każde zakończone przedsięwzięcie to sukces samorządu i mieszkańców. W 2018 roku realizowaliśmy 11 projektów unijnych - skomentował dobry wynik Roland Marciniak, burmistrz izerskiego kurortu. W tej samej kategorii Karpacz zajął 10. miejsce (6.812 zł, spadek o trzy pozycje), a Szklarska Poręba 16. (5425 zł). Wśród gmin wiejskich najwyżej z naszego subregionu znalazła się Gromadka (6291 zł) i jest to imponujący awans bo w ciągu roku przesunęła się na 17 pozycję z miejsca 119.

Jelenia Góra klasyfikowana była wśród miast na prawach powiatu. Z wynikiem 4051 zł znalazła się na 34. miejscu, co oznacza spadek o dwa oczka. Mało imponująco wypadły nasze powiaty. Na 105 miejscu znalazł się powiat zgorzelecki (825 zł), na 127. lwówecki (807 zł, a na 205. powiat jeleniogórski (714 zł). W kategorii miast powiatowych najlepiej w naszej części Dolnego Śląska  wypadł Bolesławiec, zajmując 54. miejsce 3367 zł), ale rok temu był na 37.
Metoda klasyfikowania samorządów w rankingu jest taka jak w poprzednich zestawieniach. Sumę dochodów własnych i subwencji miast wsi, powiatów i województw podzielono przez ilość mieszkańców i takie dane porównywano.
- Sytuacja finansowa sektora samorządowego pozornie się poprawia, ale w rzeczywistości jest rezultatem realizacji rządowych programów społecznych, które mogą mieć pozytywne skutki dla sytuacji społecznej w kraju, ale nie mają wiele wspólnego ze swobodą prowadzenia polityki rozwojowej przez samorządy albo ze zdolnością władz lokalnych do wykonywania innych zadań publicznych – zauważają w komentarzu autorzy rankingu Paweł Swianiewicz, Julita Łukomska.
Cały ranking znajduje się pod linkiem: http://www.wspolnota.org.pl/fileadmin/user_upload/07_2019/Ranking_-_Zamo...

Komentarze (11)

Szklarska Poręba zarządzana jest przez kiepskiego burmistrza Mirosława Grafa.
Burmistrz Graf wyciął wiele zdrowych drzew w naszej pięknej miejscowości. Graf był kiedyś bardzo kiepskim nauczycielem i nie może zrozumieć ile dobra czynią zdrowe drzewa dla ludzi.

Narzekacie, narzekacie, a sami sobie wybieracie.

Na którym miejscu jest gmina Podgórzyn???? Ja się pytam się...

No jak to, nie wiesz. W czołówce. To widać słychać i czuć

Lokata Jeleniej Góry - 34 miejsce , to porażka i na dodatek o dwa miejsca spadła. Gdzie ta miejska propaganda o tym że mieszkańcom żyje się dobrze i jest minimalne bezrobocie? To miasto pikuje od dłuższego czasu i nikt nic z tym nie robi. Stanowiska są najważniejsze.

To się do Kowar wyprowadź .Tam nic nie będziesz musiał robić i z cyganami pogadasz.

Komu chcesz tym tekstem doope wylizać? Tylko lizodoopy nie widzą co się dzieje w dziurze zwanej kiedyś Jelenia .

Wrocław???
Po Warszawie, Najbardziej zadłużone miasto w Polsce.

Toruń wyżej.

A Jelenia Góra jak zwykle na nic nieznaczącym miejscu. 34 to brzmi jak "mieszkańcu uciekaj stamtąd czym prędzej, turysto nie przyjeżdżaj tam bo szkoda twojego wolnego czasu". Gratulacje dla tych co doprowadzili to miasto do stanu zadupia Dolnego Śląska.

Ale przecież w czerwonej dolinie żyje się najlepiej. Mieszkańcy przy każdych wyborach wybierają te same czerwone stołeczki , a stołeczki się odwzajemniają i nic nie zmieniają w tej dolinie dobrobytu. Niesamowite miejsce.