W ramach inwestycji odnowiona zostanie miejska pływalnia z przywróceniem jej podstawowej funkcji zakładu kąpielowego. W obiekcie przewidziane są zajęcia profilaktyczno – zdrowotne oraz zabiegi rehabilitacyjne i odnowy biologicznej. Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych także poprzez zamontowanie w basenie windy, umożliwiającej opuszczenie osoby niepełnosprawnej do wody. Będą też m.in.: jacuzzi, sauny - sucha, parowa, infrared w podczerwieni, kapsuła SPA, kabina do spaceru w podciśnieniu, grota solna. W sali basenowej przewidziano montaż trzech minibasenów typu „jacuzzi” z solanką. Wyposażenie basenu stanowić będą: urządzenia do hydromasażu, armatki wodne, tryskacze. Sala odnowy biologicznej wyposażona będzie m. in. w łóżka spa, łóżka masujące, wanny kąpielowe, urządzenia do hydromasażu. W sali kardio zaplanowano m.in.: bieżnię, wiosła, steppery, ergometry eliptyczne, ławeczki do ćwiczeń.
Wcześniej jednak przeprowadzone być muszą niezbędne prace konserwatorskie obejmujące m.in.: wymianę dachówek, renowację fasad; konserwację świetlika nad halą basenową; naprawienie uszkodzeń ozdobnych kafli i innych zabytkowych ceramicznych okładzin ściennych; oczyszczenie i zabezpieczenie kutych balustrad; oczyszczenie, impregnację i hydrofobizację płyt piaskowcowych; wymianę okien, czy oczyszczenie i konserwację istniejących żeliwnych kolumn w sali kardio. Baszta oraz sala kardio będą iluminowane. Oczywiście renowację przejdą też płaskorzeźby aut. Jeny von Bary-Doussin ze wschodniej ściany pływalni.
Prezydent Bolesławca Piotr Roman tłumaczy, że przedsięwzięcie jest kolejnym elementem w szeroko rozumianej rewitalizacji miasta, która ma na celu podniesienie standardu życia mieszkańców oraz poniesienie atrakcyjności miasta. Co ważne, nie jest to fanaberia władz samorządowych. Zanim zdecydowano się na realizacje tego pomysłu, skonsultowano celowość przedsięwzięcia z mieszkańcami.
Przywracanie dawnej funkcji zakładu kąpielowego w zabytkowej pływalni uzyskało finansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, w kwocie 6 605 784,69 zł (70 proc z całkowitej wartości inwestycji, czyli z 11 610 040,65 zł).
Jelenia Góra może niestety tylko pozazdrościć Bolesławcowi sprawności działania. Gdy w Jeleniej Górze przymierzano się do budowy basenów termalnych, w Bolesławcu nikt jeszcze nie myślał o tego typu inwestycjach. Dziś Bolesławiec ma już Aquapark, a i zakład kąpielowy powstanie pewnie szybciej niż jeleniogórskie termy.
(fot: UM Bolesławiec)
Komentarze (7)
Coś tak czułem że to nie może być u nas.
Jaki pan taki basen
Pan Lis pierdoły posuwa! Aquapark to kurnik w porównaniu do term! Był tam pan Lis? Widział? Pytał, jak funkcjonuje? Niech popyta w starostwie, a nie słucha tylko złotoustego Romana.
Włodarze Jeleniej Góry winni brać przykład z władz Bolesławca jak należy prowadzić gospodarkę w jelonce a nie zachwycać się sobą a nie tylko dbać o pijar !!!
Tak myślałem. Bolesławiec już dawno nas wyprzedził... Miasto na równinie, w pobliżu tylko Bory Dolnośląskie i Bóbr. Autostrada poszła bokiem, potencjał turystyczny prawie zerowy, a i tak zaczyna być atrakcyjniej, niż w Jeleniej.
W bolesławcu wychodzi u nas nie.Trzeba podesłac im naszych włodarzy zaraz coś spie..lą.W bolesławcu jest dojazd do autostrady,jest strefa ekonomiczna,powiększyli tereny inwestycyjne,Zdaje sie że mają nadal jednostkę wojskową,od lat działa aqua park,całkowicie nowe centrum kultury (naszego MDK,czy "blaszaka" lepiej nie przyrównywać).Rewitalizują rynek.Jednym słowem lepiej im wychodzi rządzenie.Jak jeszcze przyrównamy opłaty np:
Woda Bol. 2,95
J.Góra 5,47
Ścieki Bol 5,98
J.Góra 5,55
MZK Bol. 2,10 1,05(ulg.)
J.Góra 3,00 1,50(ulg)
śmieci Bol 15,00 11,00(segregowane)
J.Góra 28,00 18,00 (segregowane)
Na samych śmieciach 4 osobowa rodzina (2+2) wyda rocznie 624,00 zł więcej(odpady niesegregowane)
Widać zarzadzanie "Complexowe" musi kosztować