To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zagan Acoustic zagra na Festiwalu Młoda Polska

Zagan Acoustic zagra na Festiwalu Młoda Polska

Kolejny koncert w ramach Festiwalu Młoda Polska im. Ludomira Różyckiego w jeleniogórskiej filharmonii – tym razem kameralny - już w najbliższy piątek, 28 października, o godz. 19.00. Utwory Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza zagra zespół Zagan Acoustic.

Zagan Acoustic tworzą czterej, wykształceni klasycznie, nietuzinkowi instrumentaliści - Paweł Zagańczyk (akordeon), Joachim Łuczak (skrzypce), Andrzej Wojciechowski (klarnet) i Jarosław Stokowski (kontrabas). Każdy z nich wnosi do zespołu swoje indywidualne spojrzenie, wpływające ostatecznie na brzmienie całego kwartetu. Grupa powstała w 2006 roku w Akademii Muzycznej w Gdańsku z inicjatywy Joachima Łuczaka i Pawła Zagańczyka – od którego nazwiska pochodzi nazwa grupy. W repertuarze muzyków znajdują się głównie kompozycje autorskie. Zarejestrowane zostały one na debiutanckiej płycie zatytułowanej "3:1". Album nagrany został z pierwszym klarnecistą zespołu – przedwcześnie zmarłym Jakubem Kubalą. Na początku 2015 roku ukazała się druga płyta zespołu "Folk&Roll", zawierająca utwory polskich kompozytorów, napisane specjalnie z myślą o zespole. Muzykom towarzyszy na niej Krzesimir Dębski, a krążek otrzymał szereg entuzjastycznych recenzji.
Zagan Acoustic jest doskonale znany melomanom na Wybrzeżu. Na zaproszenie zagranicznych instytucji kulturalnych muzycy koncertowali na Litwie, Słowacji, w Szwecji, Niemczech i Szwajcarii. Twórczość zespołu prezentowana była kilkakrotnie w audycjach radiowych i telewizyjnych. Wybitny twórca teledysków muzycznych Yach Paszkiewicz wykorzystał kompozycje Zagan Acoustic do swoich realizacji filmowych. W maju 2015 roku zespół otrzymał wyróżnienie za kunszt wykonawczy na festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na piątkowy koncert Zgan Acoustic w jeleniogórskiej filharmonii. Informacja, jak można je zdobyć, w aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 25 października 2016.