To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zachorowałeś w nocy. Gdzie do lekarza?

Jeden z punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będzie funkcjonował w jeleniogórskim szpitalu.

Rewolucyjne zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej nastąpią już od niedzieli 1 października. Gdzie mieszkańcy naszego regionu mają zgłosić się do lekarza?

Do tej pory osoby, które np. wieczorem źle się poczuły bądź nagle zachorowały, zgłaszały się do najbliższego szpitala na oddział ratunkowy. Wiązało się to często z długim oczekiwaniem kolejkach. Od niedzieli (1 października) pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka i do którego lekarza (pielęgniarki) podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację.

Zmiany następują w całej Polsce. W naszym regionie już spowodowało to kilka zgrzytów. Dotąd usługi nocnej i świątecznej opieki w Jeleniej Górze i regionie jeleniogórskim świadczyło Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej. Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił konkurs a po jego rozstrzygnięciu wskazał dwa miejsca. Pacjenci mogą zgłaszać się do jeleniogórskiego szpitala oraz do szpitala „Bukowiec” w Kowarach. NFZ co prawda zwiększył pulę środków na to zadanie, ale i tak jeleniogórski szpital będzie otrzymywał mniej środków, niż dotychczas. – 60 procent tego kontraktu otrzymujemy my, a 40 procent – szpital w Kowarach – tłumaczy Tomasz Dymyt, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej. Zapewnił, że pacjenci nie powinni tego odczuć.
Rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia we Wrocławiu Joanna Mierzwińska mówi wręcz, że pacjenci zyskają, gdyż zwiększy się dostępność tych usług. Na całym Dolnym Śląsku utworzonych zostało więcej miejsc nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niż dotychczas.
Punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej czynne są od godz. 18. do 8.00 następnego dnia oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. W dodatku niemal wszystkie placówki, które je prowadzą, skorzystały przy kontraktowaniu z tzw. opcji uzupełnionej. Co to oznacza? Że zostaną w nich zatrudnieni lekarze. Dotąd w niektórych punktach było tak, że gdy pojawił się pacjent, ściągano dyżurującego lekarza z oddziału. Jeśli lekarz był zajęty na oddziale, pacjent w punkcie nocnej i świątecznej opieki musiał czekać. To piętrzyło kolejki. Czy nowy system się sprawdzi? Czas pokaże.

 

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie:
– nagłego zachorowania;
– nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;
– gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Placówki, które od 1 października będą świadczyły usługi nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
Bolesławiec – Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu, ul. Jeleniogórska 4, tel. 75 738 02 89
Jawor – Jaworskie Centrum Medyczne, ul. Szpitalna 3, tel. 76 870 21 65
Lubań – NZOZ Łużyckie Centrum Medyczne, ul. Zawidowska 4, 75 721 37 18
Lwówek Śląski – NZOZ Powiatowe Centrum Zdrowia, ul. Kościelna 21, tel. 75 782 01 53
Złotoryja – Szpital Powiatowy im. A. Wolańczyka, ul. Hoża 11, tel. 76 87 72 286
Jelenia Góra – Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej, ul. Ogińskiego 6 , tel. 75 753 73 35
Kowary – Powiatowe Centrum Zdrowia, ul. Sanatoryjna 15, tel. 72 37 23 300; 72 37 24 400
Kamienna Góra: Powiatowe Centrum Zdrowia, ul. Bohaterów Getta 10, tel. 75 744 92 73
Dolnośląskie Centrum Rehabilitacji, ul. Janusza Korczaka 1, tel. 75 64 59 667
Zgorzelec – Wielospecjalistyczny Szpital SP ZOZ, ul. Lubańska 11-12, tel. 75 775 22 22
Bogatynia – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Wyczółkowskiego 15, tel. 75 77 39 324

Komentarze (4)

Takiego dziadostwa, jak na oddziale jeleniogórskiego szpitala na próżno szukać w innych miastach.
Uzyskanie pomocy w nocy to swoisty tor przeszkód. To, że dla tego szpitala ważniejsza od ludzkiego zrowia, lub zagrożenia życia jest opłata za szpitalny parking jest skandalem. Haracz trzeba bezwzlędnie zapłacić. To, że automat biletowy znajduje w ciemnym holu głównym - nikogo nie interesuje. Nie zapłacisz - nie wyjedziesz!
Na samym oddziale nie jest lepiej. Kolejki, opryskliwy personel, to norma.
Tak jest od lat. Próby interwencji, skargi nie pomagają.
Ten układ jest nie do ruszenia

szanuj lekarza swego już niedługo nie będzie zadnego

..moim obowiazkiem jest was powiadomic,otoz w chwili choroby
waro sie pomodlic

Nocna i świąteczna pomoc medyczna była w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej a teraz będzie... w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej. Rewolucyjne zmiany. Panie redaktorze???