To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

XIX Lwóweckie Lato Agatowe to już!

Barwne odmiany berylu. Fot. J. Scovil

Lwówek Śląski zaprasza na doroczne, wielkie święto osnute wokół skarbów Ziemi. Lwóweckie Lato Agatowe to wspaniałe wydarzenie, jakiego nie można przegapić. W tym czasie trzeba pojawić się w słynącym nie tylko agatami, malowniczym miasteczku nad Bobrem i dać się ponieść wakacyjnej przygodzie.

Lwóweckie Lato Agatowe unikatowym charakterem, rozmachem, różnorodnością i bogactwem programu przyciąga mnóstwo gości z całego świata. Każdego roku zjeżdżają nań tłumy miłośników skarbów natury i dobrej zabawy. To niezwykłe święto miasta jest jedną z największych wakacyjnych atrakcji turystycznych naszego regionu, która dziś sławi nie tylko Dolny Śląsk, ale i cały kraj. Nie bez powodu LLA wyróżnione zostało certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej i Dolnośląskim Kluczem Sukcesu. Tegoroczna, dziewiętnasta już edycja tej niezwykłej imprezy rozpocznie się w piątek, 15 lipca, i tradycyjnie trwać będzie przez trzy kolejne dni do 17 lipca. Ulice miasteczka wypełnią stoiska z mnóstwem zachwycających minerałów z całego świata, kramy pełne jarmarcznych rozmaitości, parki zabaw, stoiska gastronomiczne. Przed nami trzy dni agatowego szaleństwa w mineralogicznej stolicy Polski, w którą na kilka wakacyjnych dni zmienia się Lwówek Śląski.

Sercem wydarzenia jest Międzynarodowa Giełda Minerałów i Wyrobów Jubilerskich oplatająca lwówecki ratusz. Dzięki niej Lwóweckie Lato Agatowe od wielu lat określane jest mianem największej mineralogicznej imprezy w Polsce. Mało tego. Lwówecka Giełda zaliczana jest do grona najważniejszych i najpopularniejszych imprez mineralogicznych świata, wskazywanych przez najbardziej prestiżowe, branżowe przewodniki, wydawane daleko poza granicami kraju! Amerykańska agencja wydawnicza XpoPress uznała LLA za jedną z trzydziestu najlepszych imprez mineralogicznych organizowanych na świecie!

Lwówecka Giełda Minerałów i Wyrobów Jubilerskich, na którą każdego roku zjeżdżają poszukiwacze, kolekcjonerzy i znawcy minerałów, naukowcy zgłębiający ich tajemnice oraz pasjonaci urzeczeni magią i urodą skarbów natury, imponuje klimatem, charakterem i rozmiarami. Dawno już osiągnęła maksymalny rozmiar (możliwy w obecnej formule organizacyjnej imprezy) i zawsze wypełniona jest po brzegi. Z roku na rok wydłuża się rezerwowa lista chętnych, gotowych natychmiast zająć każdy dodatkowy skrawek miejsca udostępnionego wystawcom.

Tegoroczną giełdę tworzyć będzie 220 stoisk z minerałami i wyrobami jubilerskimi, na których zobaczyć i kupić będzie można kamienie szlachetne i półszlachetne z całego świata, przygotowanych przez wystawców z ponad 25 krajów Europy, Azji i Afryki. Blisko sto stoisk wypełni specjalną strefę, zarezerwowaną wyłącznie dla najszlachetniejszych zbiorów minerałów prezentowanych w „surowej” postaci. To właśnie ta część lwóweckiej giełdy decyduje o randze LLA. Na żadnej innej tego typu imprezie w naszym kraju nie można bowiem zobaczyć tylu minerałów w ich naturalnej formie (niepoddanej obróbce). To prawdziwy raj dla kolekcjonerów, na dodatek niewyczerpujący wcale listy mineralogicznych atrakcji, czekających tu na zainteresowanych.

Zachwycające skarby natury podziwiać można także na cieszących się zawsze ogromnym zainteresowaniem zwiedzających wystawach tematycznych i kolekcjonerskich, prezentowanych we wnętrzach lwóweckiego ratusza.

Główna wystawa tegorocznego LLA nosi tytuł „Barwy minerałów” i przedstawiać będzie najbardziej kolorowe okazy minerałów z kilku kontynentów. Jej autorzy zapowiadają bardzo efektowną ekspozycję. Ciekawie zapowiada się też wystawa przedstawiająca Kopalnię Gipsu i Anhydrytu „Nowy Ląd” działającą nieopodal Lwówka Śląskiego.

Lwóweckie Lato Agatowe to nie tylko morze skarbów natury, w którym pławić można się godzinami, ale i mnóstwo innych atrakcji oraz okazja do dobrej zabawy. Tętniącej życiem od rana do wieczora Giełdzie Minerałów towarzyszy wcale nie mniejszy jarmark rozmaitości i osobliwości, wypełniający także uliczki wokół rynku. To blisko 200 najróżniejszych kramów, w tym ponad 40 z rękodziełem i rzemiosłem artystycznym, oraz ćwierć setki szczególnych stoisk z produktami regionalnymi z różnych stron świata. Wszystkie kramy warte odwiedzenia i otwarte zazwyczaj do późnych godzin nocnych.
Program wydarzenia dopełnia mnóstwo najróżniejszych, festynowych atrakcji dla ciała i ducha, w tym bogata oferta cateringowa i atrakcyjny park zabaw nie tylko dla dzieci. Nie zabraknie też koncertów gwiazd estrady, przygotowanych z myślą o amatorach wakacyjnych rozrywek w plenerze.
Estradową część wydarzenia rozpocznie w piątek tradycyjna parada poszukiwaczy skarbów. Tym razem udział w niej weźmie jednak znacznie skromniejsza niż zwykle reprezentacja motocyklistów, prowadzących zwyczajowo kolumnę uczestników święta. A to dlatego, że tak wielu motocyklistów zgłosiło swój udział w wydarzeniu, iż organizatorzy imprezy postanowili urządzić im oddzielną, wielką paradę motocyklową, która znalazła się w programie drugiego dnia LLA. Zapraszamy!

Więcej na temat atrakcji tegorocznego Lwóweckiego Lata Agatowego na stronach specjalnego wydania "Kompasu Górskiego" w aktualnym wydaniu "Nowin Jeleniogórskich" z 5 lipca 2016 r.

 

PROGRAM IMPREZY

15 lipca 2016 (piątek)
rynek miejski
14.00 – 20.00 MIĘDZYNARODOWA GIEŁDA MINERAŁÓW I WYROBÓW JUBILERSKICH
ratusz (Sala Mieszczańska - parter)
14.00 – 22.00 WYSTAWA GŁÓWNA „BARWY MINERAŁÓW”
ratusz (sień na I piętrze)
14.00 – 21.00 WYSTAWA „KOPALNIA GIPSU I ANHYDRYTU NOWY LĄD”
ratusz (Placówka Historyczno - Muzealna)
14.00 – 21.00 WYSTAWA KONKURSOWYCH KOLEKCJI MINERALOGICZNYCH
scena dziecięco - młodzieżowa
14.00 – 19.30 animacje z grupą Eventshow (gry, zabawy, malowanie twarzy, konkursy), recital Martyny Wójcik, bezpieczne wakacje ze Strażą Miejską i Ratownikami Medycznymi
scena giełdy minerałów
16.00 hejnał lwówecki, oficjalne otwarcie Międzynarodowej Giełdy Minerałów i Wyrobów Jubilerskich
16.30 celebra walońska
scena główna
20.00 PARADA POSZUKIWACZY SKARBÓW
20.30 oficjalne otwarcie XIX LWÓWECKIEGO LATA AGATOWEGO
21.30 AGNIESZKA CHYLIŃSKA

16 lipca 2016 (sobota)
rynek miejski
10.00 – 20.00 MIĘDZYNARODOWA GIEŁDA MINERAŁÓW I WYROBÓW JUBILERSKICH
ratusz (Sala Mieszczańska - parter)
10.00 – 22.00 WYSTAWA GŁÓWNA „BARWY MINERAŁÓW”
ratusz (sień na I piętrze)
14.00 – 21.00 WYSTAWA „KOPALNIA GIPSU I ANHYDRYTU NOWY LĄD”
ratusz (Placówka Historyczno - Muzealna)
10.00 – 21.00 WYSTAWA KONKURSOWYCH KOLEKCJI MINERALOGICZNYCH
scena dziecięco - młodzieżowa
13.00 – 20.00 animacje z grupą Eventshow (gry, zabawy, malowanie twarzy, konkursy),prezentacje uczestników sekcji tańca nowoczesnego z LOK, ekozabawa z Nadleśnictwem Lwówek Śląski, prezentacje muzyczne uczniów centrum Muzycznego, recital Aleksandry Niewęgłowskiej, hity w rytmach disco polo w wykonaniu zespołu Avangarde
rynek miejski
17.00 PARADA MOTOCYKLI
scena główna
19.00 występ zespołu LLAValon (w przerwie ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom konkursu na najciekawszą kolekcję minerałów)
20.00 Ziutek Wieczorski - Muzyczne Radio - Disco Party
21.00 NORBI
22.15 AFTER PARTY
23.30 Ziutek Wieczorski - Muzyczne Radio - Disco Party

17 lipca 2016 (niedziela)
rynek miejski
10.00 – 18.00 MIĘDZYNARODOWA GIEŁDA MINERAŁÓW I WYROBÓW JUBILERSKICH
ratusz (Sala Mieszczańska - parter)
10.00 – 22.00 WYSTAWA GŁÓWNA „BARWY MINERAŁÓW”
ratusz (sień na I piętrze)
14.00 – 21.00 WYSTAWA „KOPALNIA GIPSU I ANHYDRYTU NOWY LĄD”
ratusz (Placówka Historyczno – Muzealna)
10.00 – 21.00 WYSTAWA KONKURSOWYCH KOLEKCJI MINERALOGICZNYCH
scena dziecięco - młodzieżowa
13.00 – 21.00 animacje grupy Ale Heca (minigolf, gry wielkoformatowe), projekt ALFA – Kościół Zielonoświątkowy, recital Justyny Pasternak, Włodek Zdzienicki i jego harmonijki, gala Zumby (warsztaty, prezentacje, wspólne zumbowanie, konkursy z nagrodami)
scena główna
18.00 - Big El-Tur Band – koncert dla sponsorów
19.00 - zaproszenie do sąsiadów zza miedzy
19.30 - koncert zespołu CZEREDA
20.30 - oficjalne zakończenie XIX Lwóweckiego Lata Agatowego
21.15 - POPARZENI KAWĄ TRZY

Imprezy towarzyszące i inne atrakcje:
- osada Walończyków ( pokazy cięcia i szlifowania agatów, obrzędy walońskie, pokazy płukania złota);
- punkt bezpłatnej wyceny minerałów i kamieni szlachetnych;
- agatowe marsze na Szwajcarię Lwówecką Nordic Walking;
- prezentacja „Agatusa” – monety okolicznościowej LLA;
- giełda rzemiosła i rękodzieła artystycznego;
- jarmark produktów regionalnych;
- park zabaw dla dzieci (eurobungee, quady, ławka hip-hop, dmuchane zjeżdżalnie, suche baseny, autodrom, ranger, break dance, elektryczne samochody, wodne kule itp.);
- skoki na bungee z wys. 80 m;
- bieg szlakiem agatowym;
- lunapark zaprasza na konkurs strzelecki (nagroda główna Audi TT)
- międzynarodowy turniej gry w boule
- zawody wędkarskie o „Agat Lwówecki”;
- urozmaicona oferta cateringowa.

Uwaga! Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian programu imprezy.


Komentarze (6)

Wspaniała impreza dla koneserów skał i minerałów...

zapewne ceny jadła i piwa niewspółmierne do ich jakości.....jak zwykle co roku historia się powtórzy!

w pobliżu minerałów będą stoiska ze świecidełkami ze szkła,plastikowe i gumowe chińskie zabawki,fotele do masażu ciała,ukraińskie wróżki z kartami,ciupagi góralskie i prawdziwe oscypki palce lizać impreza

Miałem pojechać ale moj samochód się dowiedział że będzie NORBIIII!!! i się popsuł

Te zbędnie wydane pieniądz,aż żal.Czy to sie kiedyś skończy.!!!!!!

Byłem świadkiem jak na wystawie głównej dziecko pytało ojca, co to za kolorowe kamyczki? a ojciec był bezradny ,kiedy na pod wieloma minerałami brakowało przynależnych im opisów !! Faktycznie sam to potwierdziłem, w wielu gablotach zwyczajnie ich nie było! - gwizdy dla organizatorów, odpowiedzialnych za ten stan rzeczy!!!