To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wycieczkowy weekend

Wycieczkowy weekend

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją Nowin Jeleniogórskich zapraszają na dwie świąteczne wycieczki w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.   

Wycieczka nr 13 zaplanowana jest na sobotę, 15 sierpnia 2020 r. W kasie PKP w Jeleniej Górze kupujemy bilety: na pociąg IC do Wałbrzycha Głównego, na pociągi KD z Wałbrzycha Głównego do Mieroszowa i z Lubawki do Jeleniej Góry oraz bilet KD+Czechy (19 zł). O godzinie 7.05 odjeżdżamy pociągiem pośpiesznym IC do Wałbrzycha Głównego, gdzie przesiadamy się na pociąg KD do Meziměstí. Z Meziměstí o godz. 9.19 odjeżdżamy pociągiem kolei czeskich do miasta Česká Skalice (z przesiadką na stacji Starkoč).

Trasa długości 18 km prowadzi doliną rzeki Úpy w jej środkowym biegu. Od stacji Česká Skalice dochodzimy do Úpy i wkraczamy do rezerwatu przyrody „Babiččino údolí”(Dolina Babuni). Nazwa rezerwatu inspirowana jest powieścią „Babička” znanej czeskiej pisarki Boženy Němcovej. Doliną prowadzi ścieżka dydaktyczna dł. 8 km. W Ratibořicach oglądamy pałac , do obecnej postaci kazała go przebudować na początku XIX wieku księżna Wilhelmina Żagańska. W pobliżu znajduje się „Staré bělidlo" – drewniana chata zrębowa z końca XVIII wieku (wewnątrz ludowe meble z epoki), w której Božena Němcova umieściła akcję swojej powieści. Obok stoi pomnik Babuni z dziećmi z 1920 r. Doliną Úpy wędrujemy szlakiem czerwonym do Červenej Hory. Tu w zakolu rzeki na skalnym cyplu oglądamy niewielkie ruiny średniowiecznego zamku (wieża i fragment murów). W końcowej części wycieczki szlakiem niebieskim idziemy do stacji kolejowej w mieście Červený Kostelec, skąd o godz. 17.50 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry (z przesiadkami w Trutnovie i Sędzisławiu).

Wycieczka nr 14 odbędzie się w niedzielę 16 sierpnia. W kasie PKP w Jeleniej Górze kupujemy bilety na pociągi IC do Wałbrzycha Głównego i z powrotem oraz bilet powrotny według taryfy Polska – Czechy od Wałbrzycha Głównego do Meziměstí. O godzinie 7.05 odjeżdżamy pociągiem pośpiesznym IC do Wałbrzycha Głównego, gdzie przesiadamy się na pociąg KD do Meziměstí a następnie na pociąg kolei czeskich do miejscowości Žďár nad Metují.

Trasa długości 16 km prowadzi przez teren Parku Krajobrazowego Broumovsko. Od przystanku kolejowego Žďár nad Metují idziemy drogą lokalną do miasteczka Police nad Metují. Oglądamy tu kościół Wniebowzięcia NMP z jednym z najpiękniejszych wczesnogotyckich portali w Czechach, na rynku barokowy ratusz i kolumnę maryjną wybitnego czeskiego rzeźbiarza Jana Brokofa. Po wyjściu z miasta ścieżką Jiráska przez Hlavňov docieramy do Kowalskiego Wąwozu (Kovářova rokle). Nazwa pochodzi od znajdującej się tu niegdyś kuźni, w której ukrywający się w wąwozie rozbójnicy wyrabiali broń. Podchodzimy stromo do góry podziwiając liczne ciekawy formy skalne wyrzeźbione przez naturę w piaskowcu (Głowa Cukru, Słoń, Mysia Dziura, Martinskie Ściany i inne). Na grzbiecie Broumovskich Ścian oglądamy kaplicę Hvězda wybudowaną w połowie XIX w przez opata benedyktynów z Broumova, w pobliżu znajduje się drewniane schronisko w stylu szwajcarskim. Z tarasu przed kaplicą rozciąga się wspaniały widok na Kotlinę Broumovską i Góry Suche. W końcowej części wycieczki schodzimy szlakiem czerwonym przez Křinice do Broumova, skąd o godz. 18.02 odjeżdżamy pociągiem do Meziměstí i dalej do Jeleniej Góry (z przesiadką na stacji Wałbrz6ych Główny), gdzie docieramy o godz. 21.00. Na przejazdy po czeskiej stronie potrzeba około50 kč.

Wycieczki prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011). Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów, w czasie wycieczki obowiązuje zachowanie dwumetrowego dystansu, lub zakrywanie ust i nosa, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji. Uczestnicy wycieczki zobowiązani są do posiadania i używania indywidualnych środków do odkażania rąk.