To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wyciąg na Kopę już działa

Wyciąg na Kopę już działa

Jego budowa kosztowała 35 milionów złotych. Na miejscu trwają jeszcze ostatnie prace, ale turyści mogą już dostać się wygodną, czteroosobową kanapą na Kopę w Karpaczu.

Wyciąg działa oficjalnie od czwartku (26 kwietnia). – Jest to nowoczesna kolej czteroosobowa. Mamy 40 krzesełek i 2 gondole – wymienia Waldemar Draheim, dyrektor Miejskich Kolei Linowych w Karpaczu. Znacznie skrócił się czas jazdy. Trwa 7 minut. – Wcześniej na Kopę jeździło się od 20 do 30 minut – przyznaje W. Draheim.

Nie zmieniła się przepustowość kolei, ale było to warunkiem, postawionym przez Karkonoski Park Narodowy. Koleją na górę może wjechać do 650 osób na godzinę. – Musimy pamiętać, że tamta kolej, pomimo że miała taką samą przepustowość, w praktyce wwoziła niecałe 400 osób, bo trzeba było ją co chwilę zatrzymywać, ludzie mieli problemy z wsiadaniem. Tutaj tych kłopotów nie powinno być – mówi dyrektor MKL-u. Podziękował też za wyrozumiałość Karkonoskiemu Parkowi Narodowemu.
Na miejscu trwają jeszcze roboty wykończeniowe. To dopiero pierwszy etap prac. Dotąd kosztowały one już około 35 milionów złotych. Od sierpnia mają ruszyć roboty związane z instalowaniem systemu sztucznego naśnieżania Kopy, oraz nartostrad Złotówka i Jan.
– Czeka nas też poprowadzenie łącznika dla narciarzy z parkingu do dolnej stacji. Chodzenie drogą sprawia ludziom, szczególnie narciarzom, sporo trudności. Ten łącznik powinien ułatwić im dojście do dolnej stacji – mówi W. Draheim. – Chcemy zakończyć te prace jeszcze w tym roku.
Trwają też rozmowy z urzędem marszałkowskim o utworzeniu w Karpaczu Centrum Sportów Alpejskich. – Są takie plany, ale na razie głównym problemem jest brak wody. Zbiornik, który mamy, nie zabezpiecza naszych potrzeb – mówi dyrektor MKL-u. – Powstał pomysł utworzenia dużego zbiornika na rzece Łomnica. Zaangażowany w to jest Karkonoski Park Narodowy, władze miasta i my. Taki zbiornik pozwoliłby nam na naśnieżenie całego ośrodka w ciągu 2-3 dni.

IMG_7019.JPG
IMG_7042.JPG
IMG_7045.JPG
IMG_7046.JPG
IMG_7051.JPG
IMG_7064.JPG
IMG_7068.JPG
IMG_7110.JPG
IMG_7133.JPG
IMG_7167.JPG
IMG_7175.JPG
IMG_7185.JPG
IMG_7190.JPG
IMG_7194.JPG
IMG_7201.JPG
IMG_7209.JPG
IMG_7215.JPG
IMG_7225.JPG
IMG_7232.JPG

Komentarze (27)

a tak przy okazji czy ktoś blokował tą inwestycję i przez ile lat ?
a no i z dziś heh :
1. "Niemiecka polityk zastanawia się co jest nie tak, że są pieniądze dla islamskich imigrantów, a nie ma dla emerytów"
Członkini partii Alternatywa dla Niemiec (AfD), Alice Weidel, odniosła się do ostatnich informacji o tym, że ochroniarz Osamy Bin Ladena otrzymuje w Niemczech zasiłek 1300 euro miesięcznie, podczas gdy brakuje pieniędzy dla niemieckich emerytów.

Jak Ciebie tak obchodzą Niemieccy emeryci to jedź do Niemiec i tam podawaj swoje "niusy"!

i nie tylko z niemiec heh:
We Włoszech aresztowano obywatela Gambii w chwili,
gdy wychodził z meczetu. Policja ustaliła,
że planował zamach terrorystyczny.
Policja podczas konferencji prasowej w Neapolu wyjaśniła,
że 21-letni Gambijczyk przyznał, iż otrzymał polecenie,
by zaatakować ludzi, wjeżdżając w nich samochodem.
Nie wyjaśnił, od kogo dostał takie polecenie.
Został aresztowany, gdy wychodził z meczetu.

i jeszcze z gór heh się dzieje a u ns cisza:
Młodzi Europejczycy rozwieszają na stokach Alp: „Granica zamknięta. Wracaj z powrotem do ojczyzny”
„Granica zamknięta. Nie zrobisz z Europy domu. Nie ma mowy. Wracaj z powrotem do ojczyzny” – takie hasło wypisane
na gigantycznym transparencie zawisło na stokach Alp.
Za akcją stoi organizacja „Generacja Tożsamościowa”.

Przecież to w normalnym kraju może mieć przepustowość 2500-3000 osób na godzinę.

Tak, miliony wpuśćmy na Kopę. Już i tak jest tam tłoczno. To nie galeria że liczy się ilość klientów.

Na cały świecie wpuszczają, a u nas nie. Znaczy - wszędzie galeria, a u nas świątynia ekologii.

A na sniezke jak za starorzytnych czasow pieszo .... Czemu nie jak ktos lubi ale 35 millions na to!!??

Budowa wyciągu nie jest g****ą sprawą, bo wszystko jest dla ludzi. Głupotą jest wymaganie aby na Kopę wjeżdżało jeszcze więcej ludzi . Jak widzę, że na wyciąg idą pańcie na wysokich obcasach razem z gromadką malutkich dzieci to wiem że nie będzie dobrze. Później okazuje się że łamią nogi na prostym szlaku, że leją gdzie popadnie, że rzucają opakowania po batonikach , chrupkach czy innym szajsie w krzaki albo bezpośrednio na szlak. Góry są dla odpowiedzialnych ludzi.

Co za gość, chytry jak LIS!!! Ceny wzięte z kosmosu. O wiele taniej i wygodniej pojedziemy na Śnieżkę od strony Czeskiej. Ba, tamta gondola jest dwa razy dłuższa i zawiezie turystę na sam szczyt. Chory kraj chorzy w nim żyjący ludzie.

generalnie masz racje, niestety nie postawili wyciagu który potrafi przewiazc 4 pasazerów w raz z samochodem na sama Śniezke pod okienko mc drive

Generalnie, to przestań się ośmieszać, tłuku.

Generalnie to na tłuka wyszedłeś ty, andrzeju piotrowiczu. Brak poczucia humoru zazwyczaj idzie w parze z brakiem inteligencji

"przewiazc", "w raz" - jeszcze chcesz coś dodać mądrego? Poczucie humoru a wrodzona gł.upota to różnica.

BILET 45ZŁ TO PRZESADA

Za 45 zł to ja mogę stracić tą jedyną godzinę dłużej i pójść na piechotę. A w sezonie turystycznym to będzie taka kolejka że szybciej będzie na piechotę za ta kasę plus 4 osoby to prawie 200 zł to ja mogę w schroniskach poszaleć na jedzenie dla swojej rodziny niż płacić ten haracz, jak wspomniał jeden wyżej taniej wyjdzie w Czechach. Tam emeryt inwalida itd. przynajmniej ma zniżki a tutaj jak widać po złodziejsku woli właściciel łupać inwalidę, wstyd, wstyd, wstyd panie od wyciągu.

Warszawiakom to nie przeszkadza :) W końcu chcemy mieć w Karkonoszach bogatego turystę a nie termosiaka i kanapką z jajkiem na twardo :D

polecam na piechotę :)

Ceny wyzsze od Europejskich, jakos gorsza ! Gdzie logika? Ale ale wyaokie ceny to jest wina ludzi ktorzy mimo wszystko ja placa. Chca sie pokazac " a co, mnie nie stac ? " Mentalnosc buraka. Powoli si6e to zmienia ale jeszcze niestety dlugo bedziemy placic duzo za kawalek gowna. Przy kasie powinna stac skrzynka z ankieta "za ile pojechalbys na gore tym ****owym nowoczesnym wyciagiem i nie krecilbys swoim brudnym nosem? " Ciekawe jaka bylaby najczestsza odpowiedz? 8zl ? 12 ? Bilet rodzinny 30 zl ? Wydano 35mln zl z tego na budowe wyciagu pewnie okolo 15 :) reszta poszla na oblapienie sie (czyt. domy, konta, samochody, lewe faktury, lapowki) ot cala Polska. Piekna kraj tylko idioci wybieraja idiotow i potem narzekaja ze robia z nich jeszcze wiekszych idiotow i kolko sie zamyka. A KPN jest tutaj idealnym przykladem. Moze dozyje czasow gdzie ludzie przestana byc chciwi z zasady - hmmm chyba nie w Polsce :)

Nic nie rozumiem, jedzie trzy razy szybciej wiezie trzy osoby więcej i taka sama przepustowość na godzinę. Jak to się liczy?

W nowej kolei są większe odległości między krzesłami.

Piękny wyciąg. Już komuś za drogo. Od Wangu pieszo za darmo. A jak ktoś z dziećmi to przecież ma 500+. Można w Bieszczady jechać tam wszystko za darmo. Nawet miś może tam piątkę przybić gratis.I

W końcu skończyli, choć niby zapowiadali na zimę... pewnie kiedyś skorzystam, ale jak się wyciąg dotrze, nie w tym roku na pewno. Cena 45 zł dla 1 osoby tam i z powrót byłaby jeszcze OK, ale dla rodziny z dziećmi już jest bardzo drogo. Bilet na wjazd kosztuje aż 40 zł więc opłaca się dopłacić 5 zł i kupić tam i wjazd, ale przez to jest tłok na trasie kopa - śnieżka. Gdyby wjazd kosztował 25 zł, to ludzie schodziliby i wchodzili różnymi drogami.
Wejdę na Śnieżkę pieszo szlakiem gdzie nie będzie bramki Kpn-u.

Kolejny maruda. Zapamiętaj rodzina z dziećmi ma 500 plus. Po to by dzieciom nie brakło. Dla zdrowia niech jadą. Najwyżej mniej browarów wypiją rodzice.

45zł za 7 minut jazdy, masakra!

Paliwo podrożało masakra !

Cwaniaczek Draheim i spółka walneli 45zł bo muszą się szybko nachapać, a polaczki - leszcze, frajerzy niech płacą!