Dolny Śląsk nie należy do czołówki pod względem frekwencji. Według danych PKW z godziny 17., frekwencja w naszym województwie wynosiła 36,42 procent. Wyższa jest w Jeleniej Górze – 38,37 proc.
Według danych dotyczących frekwencji z godziny 12. na Dolnym Śląsku do urn poszło 13,96 procent uprawnionych. W Jeleniej Górze jest jedna z wyższych frekwencji w województwie – 15,54 procent. W powiecie jeleniogórskim o tej porze najwyższa frekwencja była w Karpaczu – 15,56 procent, najniższa – w Gminie Mysłakowice – 12,33 procent.
– Nie otrzymaliśmy żadnych zgłoszeń, dotyczących zakłócania ciszy wyborczej – powiedziała nam podinspektor Edyta Bagrowska, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Jeleniej Górze.
Podobnie mówili przewodniczący komisji, które odwiedziliśmy. – Jest wyjątkowo spokojnie – podkreślali.
O godzinie 7. otwarte zostały lokale wyborcze w całym kraju. Głosowanie potrwa do godziny 21. Niżej przypominamy, jak prawidłowo oddać głos a także – komu zgłaszać przypadki naruszenia ciszy wyborczej.
Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że w nocy z soboty na niedzielę w Polsce następuje zmiana czasu na czas zimowy. To oznacza, że w niedzielę (25 października) o godzinie 3 ustawiamy wskazówki zegarów na godzinę 2.
Przypomnijmy, że w lokalu wyborczym otrzymamy dwie karty do głosowania. Pierwsza, w kolorze żółtym, do karta z nazwiskami kandydatów do Senatu. Aby poprawnie oddać ważny głos, należy przy nazwisku wybranego kandydata postawić znak „X”. Tak, by kreski krzyżowały się w kratce obok nazwiska. Możemy postawić tylko jeden znak „X”. Postawienie więcej tych znaków, albo nie postawienie ich wcale, spowoduje, że głos będzie nieważny. Druga lista to w zasadzie broszura. Na pierwszej stronie znajdziemy tytuł, na drugiej – spis treści. Na kolejnych stronach – listy kandydatów poszczególnych partii i ugrupowań do Sejmu RP. Możemy postawić tylko jeden znak „X” w kratce obok nazwiska wybranego kandydata.
PKW przypomina, że w okresie ciszy wyborczej zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Zabronione jest także podawanie do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej, dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów.
– Naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej stanowi wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów — występek – informuje PKW w komunikacie. – Ocena, czy w danym przypadku doszło do naruszenia tego zakazu nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów. Dlatego też, wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać policji.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...