To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wybierasz się nad wodę? Tu sprawdzisz czystość akwenu

fot.: iStock

Wybierasz się na wakacje nad wodą? Bez względu na to, jaki kierunek obierzesz, przed kąpielą warto sprawdzić jakość wody w morzu, rzece czy jeziorze. Bez problemu zrobisz to w specjalnym Serwisie Kąpieliskowym, prowadzonym przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia.

Jak sprawdzić jakość wody w wybranym kąpielisku?

Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę https://sk.gis.gov.pl/ i w prawym górnym rogu odszukać okienko „Szukaj kąpieliska”. Po wprowadzeniu nazwy miejscowości, wyświetlą się wszystkie kąpieliska zgłoszone przez gminy.

Można również posłużyć się nazwą konkretnego zbiornika. Np. wpisując frazę „Jezioro Bartężek” wyświetli się kąpielisko w miejscowości Tarda nad tym jeziorem. Mamy możliwość wyboru widoku listy kąpielisk lub mapy, na której naniesione są konkretne zbiorniki wodne. Po odnalezieniu tego, które nas interesuje, możemy odczytać poniższe informacje: - nazwa zbiornika, - adres, - ramy czasowe sezonu kąpielowego, - godziny otwarcia, - informację o jakości wody oraz datę przeprowadzonego badania.

Groźne sinice

Polskie morze to jeden z najpopularniejszych, turystycznych kierunków. Wygrzewanie się w promieniach Słońca to doskonały sposób na odpoczynek, a kąpiel wśród fal świetnie sprawdza się jako ochłodzenie w upalne dni. Trzeba jednak uważać, bo w wodzie mogą występować organizmy szkodliwe dla zdrowia człowieka. Najbardziej znane wśród nich są sinice.

To niewielkie bakterie, które poprzez masowe namnażanie tworzą na powierzchni wody kożuch. „Osad” powstaje pod wpływem wysokiej temperatury, głównie przy długotrwałym braku wiatru i deszczu.

Kontakt sinicami może spowodować: - wysypkę skórną, - swędzenie i łzawienie oczu, - wymioty, - biegunkę, - gorączkę, - bóle mięśni i stawów.

Co oprócz sinic?

Kontrolę wody przeprowadza Państwowa Inspekcja Sanitarna lub podmioty kontroli wewnętrznej. Oprócz sinic, w próbkach badaniu poddawana jest też obecność zanieczyszczeń mikrobiologicznych (Escherichia coli, enterokoki), rozmnażanie się makroalg lub fitoplanktonu morskiego. Obserwowana jest również ewentualna zawartość materiałów smolistych, szkieł, tworzyw sztucznych i innych odpadów, których natychmiastowe usunięcie jest niemożliwe ze względu na ich ilość.

Komentarze (3)

Haker publikujący maile ministra Michała Dworczyka pochwalił się w czwartek, że ma dostęp nie tylko do prywatnej poczty polityka, ale też do jego konta na sejmowej poczcie poselskiej. Haker wszedł na nią, gdy w Sejmie trwało tajne posiedzenie na temat wycieku.

Nie ma Żwirowni ani Balatonu. D..a nie wyszukiwarka.

Gdzie można się na dziko pławić w okolicach Jeleniej G.? Tak bez mandatu?