To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wrócą pociągi do Karpacza

Wrócą pociągi do Karpacza

Na jedne z najbardziej malowniczych linii kolejowych w naszym w regionie - trasę z Jeleniej Góry przez Kowary do Kamiennej Góry oraz linię z Jeleniej Góry do Karpacza powrócą pociągi.

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel wydał kilka dni temu zgodę na przekazanie przez Polskie Linie Kolejowe linii kolejowych nr 308 Jelenia Góra-Mysłakowice-Kowary-Ogorzelec i 340 Mysłakowice - Karpacz na własność samorządu województwa dolnośląskiego. Teraz tylko należy czekać na podpisanie aktu notarialnego, i przejęcie linii przez samorząd województwa. Kolejnym krokiem będzie audyt techniczny.

Przekazanie tych linii oznacza, że dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa dolnośląskiego oraz Krajowego Planu Odbudowy samorząd województwa będzie mógł je wyremontować. Istnieje duża szansa, że Koleje Dolnośląskie przywrócą funkcjonowanie przewozów pasażerskich do Kowar. Warto pamiętać, że jest to odcinek niezwykle malowniczy i może stać się kolejną atrakcją turystyczną regionu” – twierdzi senator Krzysztof Mróz.

Gotowe jest studium wykonalności trasy do Karpacza. Szacuje się, że koszty rewitalizacji tej linii wyniosą od 70 do 100 mln zł, w zależności od ostatecznie wybranego wariantu rewitalizacji.

"Realizacja tego wyczekiwanego projektu znacząco wpłynie na wzrost ruchu turystycznego w tej części Kotliny Jeleniogórskiej, ułatwi i przyspieszy dojazd w Karkonosze, przyczyni się do znacznej redukcji ruchu drogowego - co przełoży się na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń w powietrzu. Ale co najważniejsze: pozwoli zredukować wykluczenie transportowe dziesiątek tysięcy mieszkańców tego obszaru.Bardzo się cieszymy, że nasze wieloletnie działania w tym kierunku mają szansę zakończyć się sukcesem" - skomentował Dominik Górski ze Stowarzyszenia Kolej Karkonoska, prowadzący na FB portal Pociągiem do Karpacza, Kowar i Mysłakowic.

Szacuje się, że pierwsze pociągi do Kowar i Karpacza ruszą za dwa lata. Wszystko zależne jest jednak od funduszy z Krajowego Planu Odbudowy oraz Regionalnego Programu Operacyjnego.

Zdaniem Tymoteusza Myrdy, członka zarządu województwa dolnośląskiego, przejmowanie i rewitalizacja tych linii to bardzo dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej, ale też dla wszystkich Dolnoślązaków, którzy będą mogli łatwiej dojechać do atrakcyjnych turystycznie miejscowości.

Wrócą pociągi do Karpacza
FOT. dolnyśląsk.org
FOT. Jacek Potocki

Komentarze (66)

Ilu pisowców znam (a mam tę przypadłość, że sporo) to każdy, ale to absolutnie każdy z nich, popiera silnie Putina, za to co robi z Ukropami!
Nie pojmuję tego! Przecież Putin to morderca waszego boga - poległego Lecha. To dlaczego wam nie przeszkadza ....
Bo Ukraińcy to nie lubią Polaków? A Rosjanie tak? Tak szybko zapominacie o Katyniu?
Chyba, że to tak politycznie? A może powinniście pójść do lekarza - i to jak najszybciej!
Ps. Koniecznie zabierzcie Terleckiego!

Na szczęście nie będzie pociągów do Lwówka. Ze szwagrem robimy riksze którą będziemy wozić bogatych turystów po ścieżce rowerowej która powstanie na miejscu torów. Będziemy bogaci i kupimy sobie zgrzewkę Amareny w Biedronce.

Jesteś wsiocławski trollu skończonym debіlem. Zamelduj się w kolejcie do utylizacji, bo na leczenie już za późno.

Tymczasem u nas na Świniarach już budują nowoczesne centrum przesiadkowe. Mieszkańcy będą się przesiadać z wieprza na krowę i nazad.

Pociągów do Sobótki nawet sami mieszkańcy nie chcą, gdyż niszczą wszystko to co zrobiła firma budowlana podczas remontu torów. Wpiszcie w Google: "Kradną części maszyn i niszczą sprzęt. Złodzieje i wandale prawdziwą plagą dla remontujących linię kolejową" lub "Tak powstaje linia kolejowa Wrocław - Sobótka. Kiedy pojawią się tu pociągi?" i przeczytajcie w tekście akapit "Most nad Ślęza dopiero wyremontowany, a już zniszczony!". Szkoda publicznych pieniędzy na remont linii, która będzie stale niszczona przez wandali z Wrocławia i okolic.

Sens ma tylko reaktywacja linii do Lwówka, Karpacza i Kowar. Po jakichś Sobótkach, Jedlinach, Zagórzach i innych uStroniach nikt nie będzie jeździł pociągiem. Te linie zaorać a szyny sprzedać na złom. Nie chcemy najazdu wieśniaków z Wsiocławia!

do Sobótki to już raczej nie będzie linii , jest kompletnie zdemolowana przez miejscowych. Nadziei nie ma - nasi lokalni mieszkańcy w temacie kolei mają prosty plan działania , najpierw demolka a później rewitalizacja. Na samym końcu znowu kradzież i rozbiórka. Za nieboszczki II Rzeczypospolitej tak było za Bugiem i tak też pozostało u zabużańskich wsiurów we Wrocławiu i okolicach.

Co ty pierdolisz matole!!!

Szkoda klawiatury na tego śmiecia z Wsiocławia. Zaraz zmieni nicka i ponownie wklei swoje wyzwiska. Na "Gazecie Wrocławskiej" od dawna kasują tego pojеba równo z trawą.

Czekamy na spam trolla wrocławskiego na tematy Lwówka. Cały czas czekam na niego w swoim gabinecie.

Dobrze że u nas w Pieszycach nie ma pociągów. Piekło dla pasażerów!!!

Apeluję do marszałka województwa odpuście sobie remont torów do Sobótki.Tu nikt nie chce pociągów. Ratujcie to co już się psuje, czyli linię do Lwówka!

Czekamy na spam trolla wrocławskiego na tematy Lwówka. Cały czas czekam na niego w swoim gabinecie.

Więcej o chuligańskich, łamiących prawo wybrykach hejtera Lwówka z Wrocławia w artykule "W Lwówku Śląskim szukają żartownisia" na portalu tvdami.eu: tvdami.eu/wiadomosci/3306,w-lwowku-slaskim-szukaja-zartownisia

Na szczęście policja już się zajmuje sprawą chuligana z Wrocławia, zbiera adresy IP itd.

Czekamy na spam trolla wrocławskiego na tematy Lwówka. Cały czas czekam na niego w swoim gabinecie.

Czekamy na spam trolla wrocławskiego na tematy Lwówka. Cały czas czekam na niego w swoim gabinecie.

Tylko nie uruch amiajcie bezpośrednich pociągów z Wrocławia, bo przyjadą tamtejsze wsiury zza Buga i zas yfią i zas rają całe góry. Właśnie mamy taki przykład na Dolnym Śląsku. Koleje Dolnośląskie uruchomiły ostatnio program "Lato z KD", w ramach którego można pojechać za darmo autobusem nad Stawy Milickie. Efekt? Wrocławska biedota (której jak wiadomo nie stać na normalne bilety) masowo ruszyła na wakacje i co mamy? Zatrutą rzekę Barycz i katastrofę ekologiczną w całej Dolinie Baryczy w której w śmierdzącej wodzie ryby pływają do góry brzuchami: wroclaw.wp.pl/dolina-baryczy-zatruta-rzeka-w-smierdzacej-wodzie-ryby-plywaja-brzuchami-do-gory-6529160366299840a . Ostatnie doniesienia mówią, że przyczyną tej olbrzymiej katastrofy są bakterie ka łowe. Jak widać, wsiury zza Buga do tej pory nie wiedzą, że istnieje coś takiego jak toaleta i sr ają prosto do rzeki (albo myją w niej swoje brudne ty łki). Na efekty nie trzeba było długo czekać.

Nadzwyczaj trafna obserwacja! Zapewne nie przez przypadek zbiegły się czasowo trzy rzeczy: początek wakacji, darmowe autobusy dla mieszkańców Wrocławia w Dolinę Baryczy i katastrofa ekologiczna w Dolinie Baryczy. Nie bez powodu na Wrocław mówią nie tylko Wsiocław, ale także Klocław (mniej pojętnym wyjaśniam, że to ostatnie od klocka).

"Robią kupy na podłogę, kradną deski sedesowe. To przez nich toalety na dworcu zamknięto". Gdzie ten obs rany dworzec? Oczywiście we Wsiocławiu! Zapraszam do ciekawej lektury: gazetawroclawska.pl/robia-kupy-na-podloge-kradna-deski-sedesowe-to-przez-nich-toalety-na-dworcu-zamknieto/ar/c1-15597395

Takie są skutki sprzedaży knysz na dworcach, które przed podróżą trzeba wys rać. xD

Wsioki z Wrocławia jak przyjeżdżają do Jeleniej Góry to wszędzie s y f zostawiają.W restauracjach,w parkach i wszędzie gdzie się nie pojawią.Co to za by dło,kto je spłodził?

"Nie dalej jak trzy dni temu byłem nad Kamienną w okolicy mostu kolo cmentrza w Cieplicach. Wodą mniej klarowna niż kiedyś a najgorsze wrażenie to brak jakiegokolwiek życia w wodzie. Zawsze stały za kamieniami klenie , na bystrzach brzany, mnóstwo białej ryby , a charakterystyczne błyski uciekających pstrągów towarzyszyły każdej wizycie nad ta rzeką. Wodą totalnie zdegradowana, przez zrzuty ścieków w porach deszczu , a często nawet w nocy . Taka sama sytuacja na Łomnicy poniżej Karpacza, szlam na kamieniach po nocnych i po deszczowych zrzutach ścieków z niewydolnych oczyszczalni i lewych podłączeń. Dziadowstwo,".

Koleje Dolnośląskie uruchomiły ostatnio program "Lato z KD", w ramach którego można pojechać za darmo autobusem nad Stawy Milickie. Efekt? Wrocławska biedota (której jak wiadomo nie stać na normalne bilety) masowo ruszyła na wakacje i co mamy? Zatrutą rzekę Barycz i katastrofę ekologiczną w całej Dolinie Baryczy w której w śmi erdzącej wodzie ryby pływają do góry brzuchami: wroclaw.wp.pl/dolina-baryczy-zatruta-rzeka-w-smierdzacej-wodzie-ryby-plywaja-brzuchami-do-gory-6529160366299840a . Ostatnie doniesienia mówią, że przyczyną tej olbrzymiej katastrofy są bakterie ka łowe. Jak widać, wsiury zza Buga do tej pory nie wiedzą, że istnieje coś takiego jak toaleta i sr ają prosto do rzeki (albo myją w niej swoje brudne ty łki). Na efekty nie trzeba było długo czekać.

Super że pociągi wracają!!
Teraz jest kolej na powrót czystej wody w naszych górskich rzekach. Trzeba coś zrobić aby ścieki nie trafiały do rzek a do oczyszczalni a skoro oczyszczalnie są przestarzałe to pora budować nowe a do tego czasu nie budować nowych hoteli i innych apartamentowców dla turystów.
Wydział Ochrony Środowiska, Wody Polskie,Starosta i prezydent to od nich teraz zależy przyszłość naszych rzek .

Tylko nie uruc hamiajcie bezpośrednich pociągów z Wrocławia, bo przyjadą tamtejsze wsiury zza Buga i zas yfią i zas rają całe góry. Właśnie mamy taki przykład na Dolnym Śląsku. Koleje Dolnośląskie uruchomiły ostatnio program "Lato z KD", w ramach którego można pojechać za darmo autobusem nad Stawy Milickie. Efekt? Wrocławska biedota (której jak wiadomo nie stać na normalne bilety) masowo ruszyła na wakacje i co mamy? Zatrutą rzekę Barycz i katastrofę ekologiczną w całej Dolinie Baryczy w której w śmie rdzącej wodzie ryby pływają do góry brzuchami: wroclaw.wp.pl/dolina-baryczy-zatruta-rzeka-w-smierdzacej-wodzie-ryby-plywaja-brzuchami-do-gory-6529160366299840a . Ostatnie doniesienia mówią, że przyczyną tej olbrzymiej katastrofy są bakterie ka łowe. Jak widać, wsiury zza Buga do tej pory nie wiedzą, że istnieje coś takiego jak toaleta i sr ają prosto do rzeki (albo myją w niej swoje brudne tyłki). Na efekty nie trzeba było długo czekać.

Czekamy na spam trolla lwówecko-wrocławskiego na tematy Sobótki. Cały czas czekam na niego w swoim gabinecie.

Ty sam potrzebujesz leczenia, ośle. Znowu ci się pogorszyło?

Czekamy na spam trolla lwówecko-wrocławskiego na tematy Sobótki. Cały czas czekam na niego w swoim gabinecie.

Panie doktorze, cierpliwości, pamiętam, że dziś mam wizytę. Dopiero wstałem, najpierw muszę zażyć lekarstwa. Miałem taki piękny sen. Wozy konne pomiędzy JG a Lwówkiem co godzinę w każdą stronę, mijanka nad Jeziorem Pilchowickim. Obok solidna, asfaltowa ścieżka rowerowa z JG aż do Nowogrodźca. Wokół mnóstwo bogatych turystów z Niemiec. Cóż za piękne widoki!

Jesteś wsiocławski trollu skończonym debіlem. Zamelduj się w kolejce do utylizacji, bo na leczenie już za późno.

Już dawno powinni aresztować tego dekla z Wrocławia to co w każdym ogłoszeniu z koleją wypisuje treści obraźliwe i hejty o linii do Lwówka, czy mowa nienawiści bo ktoś jest miasta X czy Y.

tylko ciekaw jestem kto będzie dopłacał po uruchomieniu lini pewnie senator ze swojej gaży? skąd nie mam drobnych niech samorządy się zrzucą

Jesteś wsiocławski trollu skończonym debіlem. Zamelduj się w kolejce do utylizacji, bo na leczenie już za późno.

"...wydał kilka dni temu zgodę na przekazanie przez Polskie Linie Kolejowe linii kolejowych nr 308 Jelenia Góra-Mysłakowice-Kowary-Ogorzelec i 340 Mysłakowice - Karpacz na własność samorządu województwa dolnośląskiego" - czy za tym "przekazaniem" również przekazał samorządom, pieniądze na rewitalizację tych linii? A może to jest na takiej zasadzie, że macie - no to teraz pokażcie, co z tym zrobicie (naturalnie bez żadnych pieniędzy z budżetu) - nie potraficie? To rząd Wam to zabierze i jeszcze inne...

Jesteś wsiocławski trollu skończonym debіlem. Zamelduj się w kolejce do utylizacji, bo na leczenie już za późno.

Bardzo dobra wiadomość

Kolejna reaktywacja i znów nie do Lwówka. Oj boli...

Jesteś wsiocławski trollu skończonym debіlem. Zamelduj się w kolejce do utylizacji, bo na leczenie już za późno.

Bardzo dobra wiadomość ale pan senator musi także bronić nasze góry przed nadmierną zabudową,nie długo nie będzie wolnej przestrzeni na spacery a w rzekach już płyną ścieki.
Pan senator może to wszystko zatrzymać za pomocą wydziału ochrony środowiska i Wód Polskich. Ale czy jemu na tym zależy?
No właśnie jakie jest stanowisko senatora w sprawie ekologi?

A co to jest ekologia?

Co za durne komentarze.

Troll wrocławski obudził się ale tabletki się skończyły.

Proszę pomóż. Podziel się groszem bym mógł opłacić leczenie, rehabilitację. Zachwianie równowagi, niedowład, nadciśnienie, osłabienia, napady drgawkowe, z tym się borykam. Wesprzyj zbiórkę by pomóc, info na stronie: http

Wrocławianie oczekują bazaru, gdzie można kupić tanią marchewkę, używane portki oraz różne klamoty z szabru, a nie dworca. I tak nikogo tutaj nie stać na bilety na pociąg.

Wsiocław nie potrzebuje pociągów. Ludzie są tutaj zbyt biedni, a Dolny Śląsk nie będzie ciągle finansował im promocji do wszystkich okolicznych wioch. A tabor przerzucić na linie turystyczne do Lwówka, Karpacza, Kowar czy Mirska, gdzie jest mnóstwo bogatych turystów, zaś mieszkańcom też powodzi się dużo lepiej.

Szanowna Redakcjo! Czy naprawę nie widzicie że wszystkie wpisy obrażające Lwówek są pisane przez jednego cw ela z wsiocławia? Ten szaleniec uważa że powinna istnieć linia do jakiejś sobótki obraża i oskarża wszystkich wokół. Dlaczego to tolerujecie

Nie jestem ani z Wrocławia ani ze Świdnicy. Ale na zmianę mieszkam w obu miastach. Krótka piłka; Wrocław to główny śmietnik dolnośląskiej ziemi. Br ud, smr ód, prostactwo. Nie wielu zostało rodowitych wrocławiaków. Miłych, kulturalnych i przede wszystkim inteligentych. Większość to ho łota z zabużańskich wsi. Pato-kołchoz. Wstyd mieć taką stolicę województwa.

Przede wszystkim jesteś chory. Od tego zawsze zaczynaj autoprezentację...

Ciebie to gwałcono w szkole i teraz na forach odreagowujesz traumę, śmieciu z Wsiocławia.

Proszę przypomnieć, za których rządów zlikwidowano te linie.

Jeśli kogoś należałoby wsadzić do więzienia za zniszczenie linii kolejowej do Lwówka, to byłby nim Piotr Rachwalski - były prezes Kolei Dolnośląskich, który zlikwidował wszystkie pociagi na tej linii, przez co popadła ona w ruinę. Teraz natomiast próbuje wykurzyć producenta filmu, żeby nie dopuścić do remontu tej trasy. Rachwalski zawsze nienawidził tą linię, bo ma umysł starego PKP-iarza, który potrafi tylko niszczyć.

Ta trasa pociągu do Sobótki nigdy nie była atrakcyjną trasa lepiej by było uruchomić trasę do Lwówka przez Wleń, Pilchowice o wiele była by dłuższa i bardziej turystyczna. Do Świeradowa też nie ma sensu bo tam po drodze są same wsie o ile sie nie mylę

Niech wyremontują linie do Karpacza, Kowar, Lwówka. To są linie turystyczne na których można liczyć na duży ruch. Po co pociągi w wygwizdowach typu Sobótka czy Świeradów gdzie psy d... szczekają? Wydają publiczną kasę ale niech przy tym jeszcze myślą!