To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wizyta potomków dawnych właścicieli w Bukowcu

Na zdjęciu od lewej: Hartmut Redel, Wilbrand von Reden, Krzysztof Sawicki, Folker Thämm oraz Grażyna Kolarzyk

Delegacja z Niemiec, wraz z potomkiem hrabiego Friedricha Wilhelma von Redena, gościła kilka dni temu w Bukowcu. Odwiedzili m.in. pałac, który należał do pruskiego ministra górnictwa.

Wśród gości był Wilbrand von Reden, kuzyn Wilbranda – pastor Folker Thämm oraz historyk Hartmut Redel. Przyjechali z Hamel – rodzinnej miejscowości von Redenów. Goście zwiedzili pałac należący w przeszłości do hrabiego Friedricha von Redena (obecnie jest siedzibą Związku Gmin Karkonoskich), Stodołę Artystyczną którą opiekuje się Fundacja Dolina Pałaców i Ogrodów oraz park. W trakcie wizyty oglądali efekty prac remontowych, jakie wykonano w ostatnim czasie. Wilbrand von Reden ostatni raz gościł w Bukowcu 20 lat temu i pamięta, że okolica była mocno zaniedbana. Pozytywnie zaskoczony był także pastor Folker Thämm, który w Bukowcu był rok temu podczas imprezy pn. W gościnie u hrabiny von Reden – Jesień ze sztuką w Bukowcu, odprawiał mszę ekumeniczną w miejscowym kościele. Jak twierdzi, sporo zmieniło się na plus przez ostatnich kilkanaście miesięcy.
Hartmut Redel z kolei przekazał na ręce dyrektor Fundacji Dolina Pałaców i Ogrodów Grażyny Kolarzyk pracę naukową na temat współpracy hrabiego Wilhelma von Redena z Heinrichem Friederichem von Steinem, autorem słynnych reform pruskich. H. Redel dotarł do listów, z których wynika, że minister Stein podczas tworzenia reform korzystał z rad Wilhelma von Redena.
Goście w przyszłym roku chcą zorganizować w Bukowcu spotkanie rodziny von Redenów. Termin nie jest jeszcze znany – będzie to prawdopodobnie we wrześniu.

Komentarze (7)

Tylko trzeba pamietac na kogo padaly glosy przed wojna w regionie Hirschberg czyli JELENIA GORA. Tu bylo 40% poparcia dla NSDAP juz w 1933.
To jeden z powodow przez ktore ta rodzina zyje teraz kilkaset kilometrow stad.

No i co z tego? To zupelnie normalne. Gdybyś wówczas był Niemcem to z dużym prawdopodobieństwem tez byś popierał NSDAP. Czego się czepiasz? Takie czasy były.

Początkowo sukces NSDAP był sfałszowany.... potem poszło z górki. Takie czasy.

To jak sukcesy Platformy Obywatelskiej. Z tą różnicą, że NSDAP działało w Niemczech i na korzyść Niemców.

Anonim co za odwaga.

Anonim co za odwaga.

Zycie pisze rozne scenariusze ...a historia ...coz ,najwazniesze aby opierala sie na prawdzie bez wzgledu jaka ona jest...nalezy sie w jakims stopniu zdystansowac...burzenie pomnikow,niszczenie cmentarzy ...to tylko swiadczy o naszej kulturze ...jezeli komus cos zarzucamy ,czasami warto sie zastanowic nad swoim postepowaniem...